Tournament Results

MINNESOTA

Date: 04/17/2009
Tournament Location: Gustavus Adolphus
View Results

Creative Expression

1. Jaci Berkopec (Eagan)

2. Charlie Stokes (Lakeville North)

3. Joe Thomas (Eagan)

4. Micah Leslie (Grand Rapids)

5. Greg Berman (Eastview)

6. Marshall Covert (Roseville Area)

7. Joey Hamburger (Academy of Holy Angels)

8. Maddie Halvorson (Lakeville North)

Discussion

1. Kirstin Yanisch (Mounds View)

2. Kathryn Haglin (Forest Lake)

3. Marcus Wax (Bemidji)

4. Jordan Rasmusson (Fergus Falls)

5. Ashish Adhikari (Moorhead)

6. Sarah Malaske (Eastview)

7. Jenn Borchardt (Eden Prairie)

8.Marie Vanderpan (Woodbury)

Duo Interpretation

1. Ashley Mardell and David Finseth (Lakeville North)

2. Adam Christensen and Jorie Kosel (Moorhead)

3. Britt Logan and Ryan Weldon (Roseville Area)

4. Kelsey Langness and Rachel Clausen (Moorhead)

5. Hanna Durfee and Brian Johnson (Duluth Denfeld)

6. Alex Huff and Susie Mechtel (Centennial)

7. Olivia Bennett and Charles Hulsizer (Marshall)

8. Alex Mallinger and Samantha Cusack (Eagan)

Extemporaneous Reading

1. Kate Brown (Apple Valley)

2. Nelum Madanayake (Eden Prairie)

3. Damien Dykes (Roseville Area)

4. Andy Troska (Centennial)

5. Zoe Bohnen (Saint Cloud Tech)

6. Kailey Field (Eastview)

7. Patricia Garcia (Roseville Area)

8. Rachel Korhonen (Dassel-Cokato)

Extemporaneous Speaking

1. Karen Zhou (Lakeville North)

2. Steven Elliot (Lakeville North)

3. Meera Sury (Roseville Area)

4. Chris Theis (Apple Valley)

5. Amanda Johnson (Eagan)

6. Dylan Slinger (Lakeville South)

7. Barbara Marchevsky (Eastview)

8. Maria Helgeson (Bloomington Jefferson)

Great Speeches

1. Sarah Brickner (Apple Valley)

2. Carly Boehm (Eagan)

3. Mikaela Warner (Mounds View)

4. Clay Schwartzwalter (Moorhead)

5. Grace Weitz (Saint Cloud Tech)

6. Bryant Au (Lakeville North)

7. Elizabeth Roeske (Eastview)

8. Allie Lawler (Prior Lake)

Humorous Interpretation

1. Lindsey White (Eastview)

2. Sameep Mehrotra (Eagan)

3. Emily Kaufenberg (Roseville Area)

4. Matt Mills (Lakeville North)

5. Taylor Gjesdahl (Lakeville North)

6. Lilly Roe (Eagan)

7. Joe Paskach (Marshall)

8. Kelley Wollak (Bloomington Jefferson)

Informative Speaking

1. Courtney Koletar (Lakeville North)

2. Zach Leonard (Hermantown)

3. Mia Owen (Apple Valley)

4. Michelle Keohane (Apple Valley)

5. Joel Jaeger (Centennial)

6. Kim Stabenow (Moorhead)

7. Kelsey Koch (Rosemount)

8. Kathleen Jiang (Wayzata)

Original Oratory

1. Lindsay Swiggum (Apple Valley)

2. Adam Bouchareb (Lakeville North)

3. Szuyin Leow (Apple Valley)

4. Tristan Larson (Moorhead)

5. Abbie Gotter (Apple Valley)

6. Vallari Ajgaonkar (Eden Prairie)

7. Hannah Von Arb (Hermantown)

8. Taylor Thomas (Lakeville North)

Serious Interpretation-Drama

1. John Hofmeister (Apple Valley)

2. Aeysha Kinnunen (Roseville Area)

3. Taylor Misiak (Eastview)

4. Kirby Schmidt (Marshall)

5. Javier Ferreira (Eagan)

6. Greta Besser (Lakeville North)

7. Lataya Williams (Roseville Area)

8. Meghan McGill (Lakeville North)

Serious Interpretation-Poetry

1. Tatiana Burton (Apple Valley)

2. Aaron Straka (Eagan)

3. Julia Wang (Eden Prairie)

4. Megan Casper (Bemidji)

5. Kelli Schneider (Academy of Holy Angels)

6. Maya Ntim (Roseville Area)

7. Cailin Krown (South Saint Paul)

8. Callie McMillan (Saint Cloud Tech)

Serious Interpretation-Prose

1. Corron Baskin (Saint Cloud Tech)

2. Ashley Tanberg (Apple Valley)

3. Mark Hanna (Moorhead)

4. Elizabeth Null (Saint Cloud Tech)

5. Kaia Preus (Benilde-St. Margaret's)

6. Kendra Lynn (Cambridge-Isanti)

7. Barbie Close (Eastview)

8. Megan McKeown (Eastview)

Storytelling

1. Jessy Soderbeck (Eagan)

2. Emily Peterson (Apple Valley)

3. James Blaschko (Mankato East)

4. Shane Gehrke (Eastview)

5. Erica Elias (Lakeville North)

6. Becky Preusser (Saint Cloud Tech)

7. Brad Hoelscher (Saint Cloud Tech)

8. Logan Halliday (Lakeville South)

MINNESOTA

Date: 01/15/2009
Tournament Location: University of MN
View Results
Lincoln-Douglas Debate

Michelle Keohane (Apple Valley) 5-2 (Negative)

Policy Debate

Robert Ciborowski & Daniel Bernick Henry Sibley (Mendota Heights) 5-0 (Affirmative)

NEVADA

Date: 06/15/2008
Tournament Location: Las Vegas, Nevada
View Results

Sweeps Top Ten Teams

1. 1298 Munster HS, IN

2. 1291 Neosho HS, MO

3. 1260 Albuquerque Academy, NM

4. 1250 Lincoln East HS, NE

5. 1247 Chesterton HS, IN

6. 1225 Parkview HS, MO

7. 1221 Appleton East HS, WI

8. 1215 Plano Sr. HS, TX

9. 1186 Holy Ghost Prep, PA

10. 1111 Regis, NY

Schwan School of Excellence Awards (Speech)

Desert Vista High School, AZ (Erik Dominguez)

Leland High School, CA (Gay Brasher)

James Logan High School, CA (Tommy Lindsey)

Gabrielino High School, CA (Derek Yuill)

Apple Valley High School, MN (Joe and Pam Wycoff)

Eagan High School, MN (Joni Anker)

Schwan School of Excellence Awards (Debate)

Bellarmine College Prep, CA (Kim Jones)

Damien High School, CA (Chuck Ballingall)

Des Moines Roosevelt High School, IA (Harry Strong)

Hillcrest High School, ID (Amy Walker)

Chesterton High School, IN (James Cavallo)

Walt Whitman High School, MD (Anjan Choudhury)

Neosho High School, MO (David Watkins)

Ridge High School, NJ (David Yastremski)

Myers Park High School, NC (Andrew West)

Pinecrest High School, NC (Elizabeth Carter)

University School, OH (Peter Paik)

Schwan School of Excellence Awards (All Events)

Bellarmine College Prep, CA (Kim Jones)

Original Oratory

1. Hoang Nguyen (Plano Sr HS, TX)

2. Jamaka Young (Apple Valley HS, MN)

3. Zach Beattie (Savannah R3 HS, MO)

4. Alexandria Tippings (Schurr HS, CA)

5. Tina Nguyen (Gabrielino HS, CA)

6. Katherine Smith (Pembroke Hill School, MO)

Paul Lorentzen Original Oratory Professor's Bowl: Zach Beattie

Humorous Interpretation

1. Alex Wozencraft (Mannford HS, OK)

2. Gabe Gonzalez (Trinity Preparatory, FL)

3. Varun Rajan (Leland HS, CA)

4. Emily Kaufenberg (Roseville Area HS, MN)

5. Grigoriy I Berman (Eastview HS, MN)

6. Andrew Langdon (Plymouth, IN)

University of Alabama "Bama " Bowl: Alex Wozencraft

Dramatic Interpretation

1. Stephen Elrod (Bellarmine College Prep, CA)

2. Tania Odesho (Leland HS, CA)

3. Amber Justmann (Desert Vista HS, AZ)

4. John Hofmeister (Apple Valley HS, MN)

5. Matt M Porter (Apple Valley HS, MN)

6. Lindsay Rico (Brea Olinda HS, CA)

University of Alabama "Bama " Bowl: Tania Odesho

Duo Interpretation

1. Besser & Bouchareb (Lakeville North HS, MN)

2. Truong & Truong (San Marino HS, CA)

3. Frawley & Dahlgren (Holy Ghost Prep, PA)

4. Flugence & Cottonham (Teurlings Catholic, LA)

5. Weber & Lavere (Winston Churchill HS, TX)

6. Ponton & Ponton (Desert Vista HS, AZ)

University of Alabama Sandra Silvers Memorial Duo Interp Bowl: Greta Besser & Adam Bouchareb

US Extemporaneous Speaking

1. Rebecca Goldstein (Newton South HS, MA)

2. Charlie Metzger (Suncoast Comm HS, FL)

3. Evan Larson (Bellarmine College Prep, CA)

4. Rajiv Narayan (James Logan HS, CA)

5. James Hao (Lincoln East HS, NE)

6. Alex Draime (Howland HS, OH)

Carmendale Fernandes United States Extemp President's Bowl: Rebecca Goldstein

International Extemporaneous Speaking

1. Akshar Rambachan (Eastview HS, MN)

2. Omar Qureshi (Monett HS, MO)

3. Aaron Mattis (Scarsdale HS, NY)

4. Hunter Kendrick (Danville HS, KY)

5. Nima Ahmadi (Westview HS, OR)

6. Maddie Gardner (Eagan HS, MN)

Mehta International Extemp Bowl: Akshar Rambachan

Expository Speaking

1. Allison Stuewe (Salina, KS)

2. Breanna Roach (Sterling, KS)

3. Sarah Capodice (University, IL)

4. Shayla Owodunni (Lakeville North, MN)

5. Jessica Petrie (Belleville West, IL)

6. Bonnie Lyons (Kickapoo, MO)

Extemp Commentary

1. Alex E. Tolkin (Newton South, MA)

2. Elliot A. Olson (Miramonte, CA)

3. Jessica Petrie (Belleville West, IL)

4. Ashley Artmann (Green Valley, NV)

5. Gabriela Barahona (Spring, TX)

6. Sam Tabory (Liberty, MO

Poetry Reading

1. Meghan Kreidler (Eagan, MN)

2. Rachel Branker (Lincoln East, NE)

3. Vernon Thomas (Creighton Preparatory School, NE)

4. Teonna T. Wesley (Raytown South, MO)

5. Andy Kozminski (Savannah R-3, MO)

6. Ena Scott (Madison County, VA)

Prose

1. Rachel Kenney (Gilmour Academy, OH)

2. Andrew Stevens (Eagan, MN)

3. Chevala Conner (Apple Valley, MN)

4. Mathew Jenkins (Fullerton Joint Union, CA)

5. Jenna Huebner (Appleton East, WI)

6. Christopher Simmons (Belleville West, IL)

Impromptu Speaking

1. Taman Narayan (Leland, CA)

2. Sesenu Woldermariam (Lamar, TX)

3. Roy Liu (Leland, CA)

4. Adam Blood (Joplin, MO)

5. Carly Gibbs (Munster, IN)

6. Veronica Lowe (Ben Davis, IN)

Storytelling

1. Antonia Lassar (Newton South, MA)

2. Kjellrun Owens (Eagan, MN)

3. Chris Moncrief (Bronx Preparatory Charter, NY)

4. Emma Wilczynski (Boone County, KY)

5. Ariel Kizer (Independence Truman, MO)

6. Daniel Batres (Princeton, TX)

Debate Speaker Awards (Top Ten)

1. Georgi Dimitrov (Bellarmine College Prep, CA)

2. Taylor Nichols (Blue Valley High School, KS)

3. Josh Dean (Blue Valley High School, KS)

4. Reid Ehrlich-Quinn (Damien High School, CA)

5. Carl Rice (Bellarmine College Prep, CA)

6. Michael Carlotti (Cathedral Prep School, PA)

7. Andres Gannon (Damien High School, CA)

8. Ian Nelson (Damien High School, CA)

9. Katie Fredrick (Greenwood Laboratory School, MO)

10. Pavan Krishnamurthy (Coppell High School, TX)

Policy Debate

1. Evan Defilippis & James Hamraie (Colleyville Heritage HS, TX) - 11-4 for the Affirmative

2. Vanessa Bernick & Ross S. Gordon (New Trier Township HS, IL)

3. Aaron Westendorf & Kyle Sutton (Princeton HS, OH)

4. Jordan Daniels & Jesse Spafford (Kent Denver School, CO)

5. Joe Grimes & Will Rafey (Bellarmine College Prep, CA)

6. Andres Gannon & Trevor Chenoweth (Damien HS, CA)

Lincoln-Douglas Debate

1. Todd Liipfert (Houston Jesuit HS, TX)

2. Joan Gass (Hockaday School, TX)

3. Corey Metzman (Montgomery Bell Academy, TN)

4. Arjun Chandran (Cary Academy, NC)

5. Ellen Noble (Walt Whitman HS, MD)

6. Tess McNulty (Millburn HS, NJ) - 6-5 for the Negative

Public Forum Debate

1. Caleb Frye & Meredith Potter (Pinecrest HS, NC) - 9-6 CON

2. William J. Beshears & Evan T Lee (Monsignor Kelly Catholic HS, TX)

3. Robert Kindman & Josh Zoffer (Durham Academy, NC)

4. Parijat Chakrabarti & Vijay Sridharan (Bellarmine College Prep, CA)

5. Tom Delehanty & Michael Schultz (Century HS, ID)

6. Kori Furcolowe & Kathleen Thayer Beach (Rossview HS, TN)

Congressional Debate (Senate)

1. Kevin Eaton (Duncanville HS, TX)

2. Ari Kasper (Adlai Stevenson HS, IL)

3. Dominic Pody (Holy Ghost Prep, PA)

4. Emily Cardin (Sequoyah HS, GA)

5. Sarah Shier (Salina High Central, KS)

6. Stephanie Benedict (The Harker School, CA)

Congressional Debate (House)

1. Nathan Blevins (Gilmour Academy, OH)

2. Harlan Downs-Tepper (Stuyvesant HS, NY)

3. Bryan Campanello (Carroll HS, TX)

4. Ben Reid (Park Hill HS, MO)

5. Christian Chauvet (St. Thomas Aquinas HS, FL)

6. Raza Rasheed (Claremont HS, CA)

 

KANSAS

Date: 06/17/2007
Tournament Location: Wichita, Kansas
View Results

Sweeps Top Ten Teams

1. 1330 Sioux Falls Lincoln HS, SD

2. 1246 Munster HS, IN

3. 1196 Albuquerque Academy, NM

4. 1184 Neosho HS, MO

5. 1162 Plano Sr. HS, TX

6. 1157 Appleton East HS, WI

7. 1151 Parkview HS, MO

8. 1146 Holy Ghost Prep, PA

9. 1143 Lincoln East HS, NE

10. 1138 Chesterton HS, IN

Schwan School of Excellence Awards (Speech)

Apple Valley HS, MN (Pam Cady Wycoff, Joe Wycoff)

Bellarmine College Prep, CA (Bell Healy)

Danville HS, KY (Steve Meadows)

Downers Grove HS, IL (Jan Heiteen)

Eagan HS, MN (Chris McDonald, Drew Hammond)

Holy Ghost Prep, PA (Ton Figliola)

Howland HS, OH (Thomas Williams)

James Logan HS, CA (Tommie Lindsey)

Lakeville North HS, MN (Jim Fedje)

Leland HS, CA (Gay Brasher)

Moorehead HS, MN (Angela Cassidy)

Nova HS, FL (Lisa Miller)

San Marino HS, CA (J. J. Rodriquez)

Teurlings Catholic HS, LA (Josette Surratt)

Schwan School of Excellence Awards (Debate)

Bellarmine College Prep (Christopher Wolf)

James Logan HS (Tommie Lindsey)

Manhattan HS, KS (Sharon Rafferty)

Neosho HS, MO (David Watkins)

Plano Sr. HS, TX (Cheryl Potts)

Snohomish HS, WA (William Nicolay)

Springfield Central HS, MO (Jack Tuckness)

West Des Moines Valley HS, IA (Cody Johnson)

Wichita East HS, KS (Vickie Fellers)

Schwan School of Excellence Awards (All Events)

Bellarmine College Prep, CA (Kim Jones)

James Logan HS, CA (Tommie Lindsey)

Leland HS, CA (Gay Brasher)

Original Oratory

1. Anthony Francomacaro (Holy Ghost Prep, PA)

2. Olusheun Olupitan (Apple Valley HS, MN)

3. Efren Bonner (Kent Denver HS, CO)

4. Carrie Van Dusen (Apple Valley HS, MN)

5. Josh Leskar (Nova HS, FL)

6. John Allen (Danville HS, KY)

Paul Lorentzen Professor's Bowl Winner: Anthony Francomacaro (Holy Ghost Prep)

Humorous Interpretation

1. Cameron Steele (James Logan HS, CA)

2. Nathan Rarick (Manzano HS, NM)

3. Nicole D. Dalton (Morristown West HS, TN)

4. Rachel Von Ahn (Poland Seminary HS, OH)

5. Luke Robbins (Park Tudor School, IN)

6. Joshua Hafner (Great Bend HS, KS)

Sacred Heart National Speech & Debate Institute Humorous Interp Bowl: Cameron Steele (James Logan HS)

Dramatic Interpretation

1. Nana Amoahr Jr. (Edison HS, VA)

2. Robert L. Whittley (Glenbrook South HS, IL)

3. Laura Manning (Glenbrook South HS, IL)

4. Brandon Christopher Simmons (Naaman Forest HS, TX)

5. Dana Kernik (Roseville Area HS, MN)

6. Matthew Ketai (Albuquerque Academy, NM)

Sacred Heart National Speech & Debate Institute Dramatic Interp Bowl: Robert L. Whittley (Glenbrook South HS)

Duo Interpretation

1. Taron Grizzel & Karen Joshi (James Logan HS, CA)

2. John Ward & Jay Walker (Eagan HS, MN)

3. Stephen Hickman & Brett Fodor (Howland HS, OH)

4. Blake Flugence & Danielle Cottonham (Teurlings Catholic HS, LA)

5. Adam Bouchareb & Katelyn Zehr (Lakeville North HS, MN)

6. Kathryn A. Anderson & Jamaka Young (Apple Valley HS, MN)

Sacred Heart National Speech & Debate Institute Duo Interp Bowl: Taron Grizzell & Karen Joshi (James Logan HS)

US Extemporaneous Speaking

1. Alex Stephenson (Eagan HS, MN)

2. Brian Stephan (Bellarmine College Prep, CA)

3. Tex Dawson (Plano West Sr HS, TX)

4. Rebecca Goldstein (Newton South HS, MA)

5. Mark A. Isaacson (Bay City HS, TX)

6. Evan Donahue (Durham Academy, NC)

Carmendale Fernandes President's Bowl: Alex Stephenson (Eagan HS)

International Extemporaneous Speaking

1. David Kumbroch (Collierville HS, TN)

2. Spencer Rockwell (Palisade HS, CO)

3. Aaron Mattis (Scarsdale HS, NY)

4. Joseph St. George (Cardinal Mooney HS, OH)

5. Akshay Rao (Leland HS, CA)

6. Tim Greenfield (Apple Valley HS, MN)

Mehta International Bowl: Aaron Mattis (Scarsdale, NY)

Expository Speaking

1. Kathleen T. Beach (Rossview, TN)

2. Karen Zhou (Lakeville North, MN)

3. Eric Dern (Shadow Mountain, AZ)

4. Katie Davis (Millard North, NE)

5. Lindsay B. Morgan (Bob Jones Academy, SC)

6. Iliana E. Krehbiel (Salina High Central, KS)

Extemp Commentary

1. Allison Pena (Nova HS, FL)

2. Nicky Bell (Mercyhurst Prep School, PA)

3. Kevin Satzinger (Kickapoo HS, MO)

4. Cassandra Taylor (Beavercreek HS, OH)

5. Jessica Petrie (Belleville West HS, IL)

6. Tony S. Wang (Miramonte HS, CA)

Poetry Reading

1. Danyon Satterlee (Powell, WY)

2. Derrick Cooper (Belleville West, IL)

3. Ed-Maggie Myrthil (St. Joseph's, NY)

4. Rachel Branker (Lincoln East, NE)

5. Elliot Karl (Downers Grove North, IL)

6. Laura Hochstein (Lincoln Southwest, NE)

Prose

1. Francois A. Charles (Cecilia, LA)

2. Eric Engstrom (Apple Valley, MN)

3. Eunice Ntiamoah (Munster, IN)

4. Elliot Karl (Downers Grove North, IL)

5. Caroline Snowden (Eagan, MN)

6. Deanne Chen (Leland, CA)

Storytelling

1. Hannah Ubl (Lakeville North, MN)

2. Aeysha Kinnunen (Roseville Area, MN)

3. Kerri Jylland-Hade (South Side, IN)

4. Jeffery A. Corso (Chesterton, IN)

5. Malcom Williams (Alief Taylor, TX)

Impromptu Speaking

1. Tereza Hirsch (Flathead County, MT)

2. Neil Hilton (Flathead County, MT)

3. Luke Reilly (St. Joseph's Prep, PA)

4. Austin Piech (Munster, IN)

5. Jay Hartford (Chesterton, IN)

6. Kelsey Brunts (Brebeuf Jesuit Prep, IN)

Debate Speaker Awards Top Ten

1. Andrew Baker (Shawnee Mission West HS, KS)

2. Patrick Lin (Manhattan HS, KS)

3. Doug Gschneider (Edina HS, MN)

4. Sarah Weiner (Shawnee Mission West HS, KS)

5. Rebecca G. Power (East Grand Rapids, MI)

6. Chris Sevedge (St. Thomas Aquinas HS, KS)

7. Pavan Krishnamurthy (Coppell HS, TX)

8. Kyle Davis (Montgomery Bell Academy, TN)

9. David Gobberdiel (West Des Moines Valley HS, IA)

10. Timothy Ellis (Manhattan HS, KS)

Policy Debate

1. Matt Fisher & Stephanie Spies (Glenbrook North HS, IL) - Negative

2. Sarah Weiner & Andrew Baker (Shawnee Mission West HS, KS) - Affirmative

3. Chase Burton & Cyrus Akrami (Rowland Hall-St. Mark's HS, UT)

4. Nick Ramsey & Evan Dorshorst (Central HS - Springfield, MO)

5. Jamie Berk & Kyle Davis (Montgomery Bell Academy, TN)

6. Jennifer Duong & Mathew Peterson (Wichita East HS, KS)

Lincoln-Douglas Debate

1. Taarini Vohra (Hockaday School, TX) - Affirmative

2. Bilal Malik (James Logan HS, CA) - Negative

3. Shivani Vohra (Hockaday School, TX)

4. Maeshal Abid (West Des Moines Valley HS, IA)

5. John Helsel (Henry W. Grady HS, GA)

6. Michelle Keohane (Apple Valley HS, MN)

Public Forum Debate

1. Amanda Scherker & Emily Scherker (Ransom Everglades Upper School, FL) - CON

2. Thao Le & Alyssa Tharp (Plano Sr. HS, TX) - PRO

3. Ahmad Asir & Kyle Curson (James Logan HS, CA)

4. Todd L. Rainey & Sarah A. Spiker (Snohomish HS, WA)

5. Afton Tipton & Jami Wirsig (Neosho HS, MO)

6. Conor Fitzpatrick & Johnny Amiri (Foothill HS, NV)

Congressional Debate (Senate)

1. Sundeep Iyer (Ridge High School, NJ)

2. Agnes Nam (Shrewsbury, MA)

3. Varun Hippalgaonkar (Lake Highland Preparatory School, FL)

4. Samantha Rose Shaw (Southlake Carroll, TX)

5. Nick Ochsner (Massey Hill Classical, NC)

6. Jonathan Padilla (Bellarmine College Prep, CA)

Congressional Debate (House)

1. Kenneth Colonel (Winter Springs HS, FL)

2. Herschel Patel (Myers Park High School, NC)

3. Cissy Huang (Shrewsbury High School, MA)

4. Cyrus Kornfeld (Iona Prep, NY)

5. Marin Mueller (Plano West High School, TX)

6. Jordan Stone (Adlai Stevenson HS, IL)