Subsection 29A Speech Tournament

Tournament Information

Date: 04/08/2010
Tournament Location: Cass Lake, MN
State:

MINNESOTA

Tournament Results

Team Sweepstakes

1. Walker; 124

2. Park Rapids; 55

3. Cass Lake - Bena; 45

4. Laporte; 29

5. Fosston-Bagley; 11

6. Trek North High School; 3

Creative Expression

1. Nathan Gebhard; Park Rapids

2. Sarah Knight; Walker

3. Ann Aitken; Cass Lake - Bena

4. Jed Hundt; Laporte

5. Brandi Dahmen; Cass Lake - Bena

6. Alex Garbe; Walker

Discussion

1. Brian Munson; Walker

2. Chris Zimmer; Walker

3. Katie Howard; Cass Lake - Bena

4. Brock Fritze; Park Rapids

5. Seth Kimball; Walker

6. James Bond; Walker

Dramatic Interpretation

1. Ben Pilkey; Park Rapids

2. Emily Bloomquist; Walker

3. Morgan LeClaire; Cass Lake - Bena

4. Taylor Morrill; Walker

5. Mariah Dormanen; Walker

6. Tony Schmid; Park Rapids

Duo Interpretation

1. Jason Dennis and Luke Swenson; Park Rapids

2. Maddy Beckstrand and Tessa Edevold; Fosston-Bagley

3. Janelle Peacock and Katelyn Westlund; Cass Lake - Bena

4. Angela Langton and Marissa VanVickle; Walker

5. Edie Johnson and Mitchel Hoffman; Laporte

6. Amber Baker and Jacey Hegg; Laporte

Extemp. Reading

1. Kelsey Widman; Walker

2. Katie Roehl; Walker

3. Allison Conner; Cass Lake - Bena

4. Michelle Farlee; Park Rapids

5. Emma Erickson; Laporte

6. Biancha Langaas; Laporte

Extemporaneous Speaking

1. Brennan Larson; Park Rapids

2. Bradley Foster; Walker

3. John Steward; Walker

4. Resia Hromidko; Fosston-Bagley

Great Speeches

1. Ruby Hoglund; Walker

2. Corrina Hoelsher; Laporte

3. Kayla Duoos; Cass Lake - Bena

4. Tia Edvold; Trek North High School

Humorous Interpretation

1. Trish Martin; Walker

2. Autumn Brunelle; Cass Lake - Bena

3. Jacob Froelich; Park Rapids

4. Evan Wilson; Walker

5. Eiluj Ringle; Walker

6. Sandy Pierce; Laporte

Informative Speaking

1. Alina Burks; Walker

2. Heather Felix; Walker

3. Kimberly Hyatt; Laporte

4. Tom Phan; Park Rapids

5. Sophie Shogren; Park Rapids

6. Mallory Alto; Walker

Original Oratory

1. Marilyn Corson; Walker

2. Tia Massar; Walker

3. Darien Nyland; Park Rapids

4. Sara Chaffee-Bates; Walker

5. Chelsea Holland; Laporte

6. Logan Cloud; Cass Lake - Bena

Poetry

1. Megan Parks; Walker

2. Lindsey Daggett; Laporte

3. Autumn Huber; Cass Lake - Bena

4. Dennis Staples; Cass Lake - Bena

5. Grace Steward; Walker

6. Katie Johnson; Park Rapids

Finalist Alyssa Nesvold; Fosston-Bagley

Prose

1. Tanwaporn Ohl; Cass Lake - Bena

2. Gabby Scott; Walker

3. Sean Hayes; Park Rapids

4. Brian Bass; Laporte

5. Jonas Wilson; Walker

6. Justin Kirkholm; Walker

Storytelling

1. Sarah Schultz; Park Rapids

2. Ben Steward; Walker

3. Hailey Bruns; Walker

4. Catrinia Paulson; Fosston-Bagley

5. Lily Wiemann; Walker

6. Sarah Anderson; Walker

Comments

Add comment

Add Comment