Maumee Speech and Debate Tournament

Tournament Information

Date: 11/21/2009
State:

OHIO

Events Offered:
Duo
Dramatic Interpretation
Humorous Interpretation
Impromptu
Original Oratory
Poetry
Prose
Lincoln-Douglas Debate
Public Forum Debate
Student Congress Debate
Other Events Offered:
International Extemporaneous Speaking
Oratorical Interpretation
United States Extemporaneous Speaking

Tournament Results

Team sweepstakes

1) Middletown   
2) Maumee H.S.   
3) Perrysburg   
4) Sylvania Southview   
5) Beavercreek

 

Dramatic Interpretation

1) Morgan Holliger - Perrysburg
2) Courtney Tipton - Sylvania Northview
3) Ashley Brand - Middletown
4) Melissa Thoman - Whitmer
5) Mick Kilcorse - Sylvania Southview
6) Natalie Wood - Perrysburg

 

Duo Interpretation

1) Alexis Gipson-Goodnough and Corinne Natyshak - Notre Dame Academy
2) Cassidy Ladd and Janelle Nafziger - Wauseon
3) Katie Malczewki and Lizzy Riddle - Notre Dame Academy
4) Gracie Taylor and Zac Pruett - Middletown
5) Lauren MacCallister and Rachel Cohen - Beavercreek
6) Ashton Genzman and Emily Behm - Notre Dame Academy

 

Humorous Interpretation

1) Trevor Dorner - Perrysburg
2) John Wieser - Lima Central Catholic
3) Maria Sommers - Middletown
4) Spencer Rizk - Whitmer
5) Michel waters - Northeastern
6) Alex Stuart - Wauseon

 

Impromptu Speaking

1) Claire Rigoulot - Notre Dame Academy
2) Maryellen Mouch - Notre Dame Academy
3) Ben Grady - Beavercreek
4) Ian Rubini - Maumee H.S.
5) Alexa Stephan - Middletown
6) Katie Dager -  Liberty-Benton

 

International Extemporaneous Speaking

1) Dylan Foley - Middletown
1) Najeeb Ahmed - Perrysburg
3) Stevan Jechura - Maumee H.S.
4) Taylor Myers - Wauseon
5) Timothy Lemon - Wauseon
6) Robby Elder - Northeastern

 

Lincoln-Douglas Debate

1) Colin Hu - Beavercreek
2) Alex Lange - Bexley
3) Morgan Freisthler - Beavercreek
4) Kyle Forrester - Sylvania Southview
5) Thomas Sweeney - Bexley
6) Kelly Specht - Beavercreek

 

Oratorical Interpretation

1) Lena Habash - Middletown
2) Kabwe Chilupe - Maumee H.S.
3) Jon Noe - Wauseon
4) Fotis Tompoulidis - Middletown
5) Ben Heuerman - Wauseon
6) Nicole Whitmer - Wauseon

 

Original Oratory

1) Tamika Tompoulidis - Middletown
2) Calvin Davis - Middletown
3) Claire Konieczny - Notre Dame Academy
4) Patrick Seick - Middletown
5) Ibtissam Gad - Sylvania Southview
6) Sam Riccio - Notre Dame Academy

 

Prose/Poetry Reading

1) Lucy Frank - Wauseon
2) Katie Boyers - Wauseon
3) Amy Worrell - Middletown
4) Jennifer Shadle - Liberty-Benton
5) Kaitlyn Ireland - Perrysburg
6) Alexandra Korsog - Maumee H.S.

 

Public Forum Debate

1) Ankita Pandey and Asel Baatyrbek - Princeton
2) Brian Nam and Michael Wang - Beavercreek
3) Alison Yang and Clement Dupuy - Sylvania Southview
4) Evan Darwin and Maggie Flannigan - Bexley
5) Ajleeta Sangtani and Sam Chang - Sylvania Southview
6) Dani L and Emma Parlette - Sylvania Northview

 

Student Congress

1) Spencer Brannon - Beavercreek
2) Jenee Christensen - Beavercreek
3) Isabel Bozada - Beavercreek
3) Danielle Goatley - Sylvania Southview
3) Kayla Kindt - Whitmer
5) Zena Krupp - Sylvania Southview
6) Jordan Selemk - Sylvania Southview

 

United States Extemporaneous Speaking

1) Issa Polstein - Maumee H.S.
2) Mik Cavanaugh - Northeastern
3) Andrew Sironko - Perrysburg
4) Jazmin Haney - Middletown
5) Jessica Bachman - Wauseon
6) Nick Grzegorewski - Maumee H.S.

Comments

Add comment

Add Comment