Cannon Falls Invitational Tournament

Tournament Information

Date: 03/27/2010
Tournament Location: Cannon Falls, MN
State:

MINNESOTA

Tournament Results

Creative Expressions

1. Ellyn Daniel ; Chaska

2. Stephanie Callaghan; Chanhassen

3. Lynette Volden; Saint Charles

4. Kate Gerike ; Chanhassen

5. TJ Kegel; Chaska

6. Geoffrey Schumacher; Wabasha-Kellogg

Finalist Tyler Anderson; Cannon Falls

Discussion

1. Joel Torgeson; Pine Island

2. Connor Wray; Minnehaha Academy

3. Nikki Braun; Cannon Falls

4. Elena Christensen; Park

5. Hannah Phelps; Cannon Falls

6. Dylan VonBank; Fairmont

Finalist Ryan Lee; Byron

Dramatic Interpretation

1. Kate Flinchbaugh; Byron

2. Sarah Vanasse; Fairmont

3. Ben Fink; Fairmont

4. Camira Houston; Park

5. Kayla Green; Park

6. Alexa Ochocki; Cannon Falls

F. TJ Kegel; Chaska

Duo Interpretation

1. Emily Knoll and Zach Bolland; Chaska

2. Joe Fink and Laura Hamp; Fairmont

3. Austin Albrecht and Nick Klauda ; Chanhassen

4. Brooke Hilger and Lydia Bardwell; Stewartville

5. Brittany Affolter and Dorsey Sprouls; Park

6. Kim Klatt and Michelle Thornton; Byron

Finalist Alex Kopperud and Amy Bessler; Rushford-Peterson

Extemp. Reading

1. Andrea Betts; Fairmont

2. Marguerite Haggerty; Cannon Falls

3. Nicole Schank; Park

4. Emily Logan; Chaska

5. Briana Killgore; Chaska

6. Dillon Willis ; Chanhassen

Finalist Jenny Stolp; Chanhassen

Extemporaneous Speaking

1. Brett Garrett; Cannon Falls

2. Andrew Brady; Chaska

3. Jacob Hitchcock; Park

4. Evan Carpenter; Cannon Falls

5. David Stauffer ; Chanhassen

6. Shaylin Nguyen; Cannon Falls

Finalist Eric Noll; Fairmont

Great Speeches

1. Kiera Murphy; Cannon Falls

2. Esther Lee; Chaska

3. Emily Beaver; Park

4. Kaylyn Nygaard; Cannon Falls

5. Becca Gesme; Cannon Falls

6. Kelly Trisko; Stewartville

Finalist Carrie Fleishmann; St. Croix Lutheran

Humorous Interpretation

1. Jared Hecht ; Chanhassen

2. Matthew Nordquist; Fairmont

3. Gina Forneris; Chaska

4. Taylor Diles; Chaska

5. Ben Lommen; Saint Charles

6. Josh Hanka; Cannon Falls

Finalist Hannah Young; Montgomery-Lonsdale

Informative Speaking

1. Rachel Parsley; Fairmont

2. Sarah Bankson; Fairmont

3. Andrea Blom; Byron

4. Sami Beck; Chanhassen

5. Margaret Silhasek; Byron

6. Emily Schuck; Byron

Finalist Zach Malecha; Cannon Falls

Original Oratory

1. Mitch Newport ; Chanhassen

2. Nikky Peters; Cannon Falls

3. Caitlin Parsley; Fairmont

4. Kendra Boyle Hoban; Cannon Falls

5. Maddie Grosland; Cannon Falls

6. Victoria Schultz; Lewiston-Altura

Finalist Megan Mathees; Winona

Poetry Reading

1. Cole Gardner; Cannon Falls

2. Maddy Stiehl; Cannon Falls

3. Amber Atkinson; Chaska

4. Mary Mehrkens; Saint Charles

5. Robbie Lyman; Chaska

6. George Rodriguez; Saint Charles

Finalist Kaity Sjoblom; Cannon Falls

Prose Reading

1. Gyuri Han; St. Croix Lutheran

2. Cade Shelton; Fairmont

3. Maria Lisignoli; Chanhassen

4. Jasmine He; St. Croix Lutheran

5. Theresa Lavalla; Saint Charles

6. Beth Hamman; Cannon Falls

Finalist Emily Frick; Rushford-Peterson

Storytelling

1. Kayla Peters; Chaska

2. Navita Lakhram; Park

3. Craig Gemmill; Fairmont

4. Megan Bauer; Cannon Falls

5. Mikaela Pedersen; Fairmont

6. Ashley Paladie; Saint Charles

Finalist Erin Marshall; St. Croix Lutheran

Comments

Add comment

Add Comment