38th Annual 1st National Bank of Walker Invitational

Tournament Information

Date: 03/06/2010
Tournament Location: Walker, MN
State:

MINNESOTA

Tournament Results

Sweepstakes

1. Moorhead    

2. Duluth Denfeld    

3. Bemidji    

4. Walker    

5. Hermantown    

6. Park Rapids    

7. Dilworth-Glyndon-Felton    

8. Roseau    

9. East Grand Forks    

10. Blackduck

Creative Expressions

1. Forest Elstrom; Moorhead

2. Marissa Miller; Pequot Lakes

3. Melissa Badden; Duluth Denfeld

4. Reid Ronnander; Bemidji

5. Luke Swenson; Park Rapids

6. Jared Hemming; Pequot Lakes

Finalist Noah Hoeft; Dilworth-Glyndon-Felton

Finalist Jade Liebl; Ada-Borup

Discussion

1. Sam Seering; Duluth Denfeld

2. Amanda Kriegh; Crookston

3. Andrew Fulglestad; Moorhead

4. Jon Erik Nelson; Moorhead

5. Emma Reeves; Aitkin

6. Jake Grimes; Park Rapids

Finalist Katie Stone; Staples-Motley

Finalists Ondrej Syllaba; Detroit Lakes

Dramatic Interpretation

1. Jarrod Anderson; Moorhead

2. Mandi Salo; Hermantown

3. Taylor Morrill; Walker

4. Dan Krueger; Duluth Denfeld

5. Carl Swanson; Hawley

6. Seiko Shastri; Moorhead

Finalist Mikaela Karstens; Bemidji

Duo Interpretation

1. Jake Shermer and Mandi Salo; Hermantown

2. Jarrod Anderson and Trevor Larson; Moorhead

3. Brian Johnson and Hanna Durfee; Duluth Denfeld

4. Brent Gulbranson and Cody Knutson; East Grand Forks

5. Jason Dennis and Luke Swenson; Park Rapids

6. Amanda Fredrickson and Jon Dahl; Roseau

Finalist Layne Meyer and Peter Totten; Moorhead

Finalist Clark Erickson and Madeline Erickson; Bemidji

Extemp. Reading

1. Hannah Davy; Moorhead

2. Kayla Kaml; Bemidji

3. Lindsay Anderson; Moorhead

4. Hailey Woolverton; Duluth Denfeld

5. Brent Gulbranson; East Grand Forks

6. Emily Dehart; Bemidji

Finalist Ivy Heidenreich; Duluth Denfeld

Finalist Allison Conner; Cass-Lake Bena

Extemporaneous Speaking

1. Seiko Shastri; Moorhead

2. Carolyn Ritter; Grand Rapids

3. Elise Sperling; Moorhead

4. Ethan Klein; Dilworth-Glyndon-Felton

5. Nikki Frick; Grand Rapids

6. Sam Benson; Moorhead

Finalist Courtney Meder; Underwood

Finalist Brennan Larson; Park Rapids

Great Speeches

1. Clay Schwartzwalter; Moorhead

2. Kristin Miller; Dilworth-Glyndon-Felton

3. Madeline Erickson; Bemidji

4. Paul Enger; Bemidji

5. Paige Wakefield; Moorhead

6. Andrew Carlson; Moorhead

Finalist Kylie Windecker; Moorhead

Finalist Matt Uttermark; Duluth Denfeld

Humorous Interpretation

1. Trish Martin; Walker

2. Sam Winsenden; Moorhead

3. Tom Wixo; Moorhead

4. Forest Elstrom; Moorhead

5. Gunnar Michon; Detroit Lakes

6. Bjorn Hunstad; Moorhead

Finalist Nick Early; Hermantown

Finalist Jordon Clark; Duluth Denfeld

Informative Speaking

1. Matthias Valan; Moorhead

2. Katie Slindee; Blackduck

3. Alina Burks; Walker

4. Brandon Beck; Blackduck

5. Genevieve Kafka; Moorhead

6. Kim Hyatt; Laporte

Finalist Heather Felix; Walker

Finalist Ashley Borchardt; Thief River Falls

Original Oratory

1. Leewana Thomas; Moorhead

2. Ryan Gallagher; Duluth Denfeld

3. Marilyn Corson; Walker

4. Lukas Gemar; Moorhead

5. Sydney Delp; Hermantown

6. Emma Motl; Staples-Motley

Finalist Tia Massar; Walker

Finalist Alison Williams; Moorhead

Poetry

1. Bjorn Hunstad; Moorhead

2. Brandon Thompson; Moorhead

3. Adam Wolf; Moorhead

4. Laura Swanson; Bemidji

5. Megan Renslow; Moorhead

6. Taylor Morrill; Walker

Finalist Loida Guajardo; Park Christian

Finalist Kelsey Miller; Bemidji

Prose

1. McKenna Jones; East Grand Forks

2. Brian Johnson; Duluth Denfeld

3. Chris Kenney; Hawley

4. Nina Grollman; Moorhead

5. Maija Lindaas; Moorhead

6. Anna Menzel; Duluth Denfeld

Finalist Brody Halverson; Hawley

Finalist Tanner Tweten; Moorhead

Storytelling

1. Trevor Larson; Moorhead

2. Amy Johnson; Roseau

3. Anne Totten; Moorhead

4. Kyrsten Nelson; Roseau

5. Ryan Olson; Moorhead

6. Caleb Pfremmer; Bemidji

Finalist Matt Walton; Moorhead

Finalist Brianna Drevlow; Thief River Falls

Comments

Add comment

Add Comment