31st Annual Walker Junior High Speech

Tournament Information

Date: 03/18/2010
Tournament Location: Walker, MN
State:

MINNESOTA

League: Other

Tournament Results

Team Sweepstakes

1. Bemidji; 458

2. Walker; 365

3. Blackduck; 273

4. Grand Rapids; 227

5. Pequot Lakes; 144

6. Cromwell; 92

7. Laporte; 90

8. Cass-Lake Bena; 87

9. (TIE) Fosston-Bagley AND Park Rapids; 72

Creative Expressions

1. Cheyenne Syvertson (Pequot Lakes)

2. Brandi Dahmen (Cass-Lake Bena)

3. Tony Utley (Blackduck)

4. Emily Withers (Pequot Lakes)

5. Alex Garbe (Walker)

6. Kate Loxtercamp (Bemidji)

Discussion

1. Seth Kimball (Walker)

2. Chris Zimmer (Walker)

3. Tanner Robare (Bemidji)

4. Anderson Carter (Bemidji)

5. Jackson Gessell (Grand Rapids)

6. Katie Howard (Cass-Lake Bena)

Dramatic Interpretation

1. Angela Cole (Pequot Lakes)

2. Matt Jedlicka (Blackduck)

3. Erik Sorensen (Bemidji)

4. Jayden Cardias (Pequot Lakes)

5. Saleena Normanleier (Blackduck)

6. Michelle Farlee (Park Rapids)

Duo Interpretation

1. Janelle Peacock and Katelyn Westlund (Cass-Lake Bena)

2. Jeffery Wisdom and Mark Switajski (Bemidji)

3. Amber Rassler and Olivia Harris (Bemidji)

4. amber baker and jacey hegg (Laporte)

5. Diana Deutsch and Marah Evans (Grand Rapids)

6. Brittany Fisher and Paige Stenson (Cromwell)

Extemp. Reading

1. Kelsey Widman (Walker)

2. Luke Fyle (Pequot Lakes)

3. Casey Hockenson (Bemidji)

4. Logan LaRue (Fosston-Bagley)

5. Hannah Fletcher (Bemidji)

Extemporaneous Speaking

1. Bradley Foster (Walker)

2. Kevin Sorensen (Bemidji)

3. Resia Hromidko (Fosston-Bagley)

Great Speeches

1. Mariah Siddiqui (Grand Rapids)

2. Charlie Box (Pequot Lakes)

3. Eva Froehle (Bemidji)

4. Lindsay Mattei (Grand Rapids)

5. Kayla Duoos (Cass-Lake Bena)

Humorous Interpretation

1. Levi Heath (Bemidji)

2. Evie Magner (Grand Rapids)

3. Eiluj Ringle (Walker)

4. Meranda Wood (Bemidji)

5. Ellie Heggerston (Pequot Lakes)

6. Spencer Kaufman (Walker)

Informative Speaking

1. Colin Richards (Bemidji)

2. Antonio Van Reese Jasso (Grand Rapids)

3. Brent Tasson (Grand Rapids)

4. Madison Liapis (Blackduck)

5. Isaiah Olson (Grand Rapids)

6. Justin Chase (Blackduck)

Original Oratory

1. Tyler Dobmeier (Blackduck)

2. Sara Chaffee-Bates    (Walker)

3. Mike O'Reilly (Blackduck)

4. Monica Wittner (Bemidji)

5. Tessa Grantier (Bemidji)

6. Marissa Josephson (Walker)

Poetry

1. Courtney Kovall (Blackduck)

2. Grace Steward (Walker)

3. Tessa Johnson (Bemidji)

4. Jacob Wiley (Blackduck)

5. Kylie St. Peter (Bemidji)

6. Lamour Damar (Bemidji)

Prose

1. (TIE) Madison Stelton (Blackduck) AND Gabby Scott (Walker)

3. Lyla Evje (Bemidji)

4. (TIE)Chloe Lundberg (Bemidji) ANDChance Tsuji (Cass-Lake Bena)

5. Katie O'Rourke (Blackduck)

6. Jayci McCrory (Bemidji)

7. Melissa Perkins (Bemidji)

Storytelling

1. Michaela Holmgren (Blackduck)

2. Lily Weimann (Walker)

3. Ben Steward (Walker)

4. Hailey Bruns (Walker)

5. Kristie Slindee (Blackduck)

6. Sophie Nicklason (Grand Rapids)

Comments

Add comment

Add Comment