2015 Tournament of Champions

Tournament Information

Date: 04/25/2015
Team-School In Charge: University of Kentucky
Tournament Location: University of Kentucky
State:

KENTUCKY

Tournament Results

Congressional Debate
Azhar Hussain (Southlake Carroll)

Dramatic Interpretation
1. Kella Merlain-Moffatt (Oxbridge Academy of the Palm Beaches)
2. Zenita Collie (Nova)
3. Kyle Powers (Rowan County Senior)
4. Kristin Piciacchia (Jackson Local Schools)
5. Divya Yeleswarapu (Bridgewater Raritan)
6. Jake Wallack (University School (FL))

Duo Interpretation
1. Berger & Heyne (Nova)
2. Meacham & Shebek (El Cerrito)
3. Newsome & Simpson (Rowan County Senior)
4. Elsbury & Miller (El Cerrito)
5. Garfinkel & James (Lake Highland Prep)
6. Pacia & Terry (Moristown West)

Extemporaneous Speaking
1. Brain Anderson (LaRue County)
2. Phoebe Lin (Plano West Senior)
3. Justin Graham (Trinity PRep)
4. Marshall Sloane (Milton)
5. Jay Sirot (Montville)
6. Karna Venkatraj (A and M Consolidated)

Humorous Interpretation
1. Craig Heyne (Nova)
2. Jacob Thomas (LaRue County)
3. Jake Wallack (University School (FL))
4. Brooke Berger (Nova)
5. Philip MacKenzie (Desert Vista)
6. Lalee Ibssa (Trinity Prep)

Lincoln Douglas Debate - Speaker Awards
1. Christian Quiroz (Newark Science)
2. Pranav Reddy (Harker)
3. Varun Bhave (Torrey Pines HS Speech and Debate)
4. Jackson Lallas (Brentwood)
5. Akhil Jalan (Peninsula)

Lincoln Douglas Debate - Champion
Pranav Reddy (Harker School)

Oral Interpretation
1. Zenita Collie (Nova)
2. Emma Warnecke (Midwest Speeh and Debate)
3. Faizaan Sadruddin (University School (FL))
4. Kella Merlain-Moffatt (Oxbridge Academy of the Palm Beaches)
5. Jolie Sherman (Midwest Speech and Debate)
6. Simona Zhu (Midwest Speech and Debate)

Original Oratory
1. Lane Hedrick (Rowan County Senior)
2. Faizaan Sadruddin (University School (FL))
3. Alec Goldberg (Miami Beach Senior)
4. Sam Sajdak (University School (FL))
5. Pierre Paul (Wooster)
6. Danielle Pacia (Morristown West)

Policy Debate - Speaker AWards
1. Saul Forman (Westminster Schools)
2. Kate Gehling (Wayzata)
3. Alden Conner (Caddo Magnet)
4. Joseph Estrada
5. Anav Sharma (St. Francis)

Policy Debate - Champions
Saul Forman and Naman Gupta (Westminster Schools)

Public Forum - Speaker Awards
1. Tim O'Shea (Ridge)
2. Aravind Byju (Pine View)
3. Max Albert (Bridgewater Raritan)
4. Anshul Shah (Amador Valley)
5. Saloni Singhvi (Ridge)

Public Forum - Champions
William Arnesen and Samuel Arnesen (Walt Whitman High School)

Add comment

Add Comment