2014 Liberty University Speech Team Invitational

Tournament Information

Date: 09/27/2014
Tournament Location: Lynchburg, VA
State:

VIRGINIA

Tournament Results

Team Sweepstakes
1. George Mason University - 330
2. James Madison University - 97
3. Cedar Crest College - 18
4. Cambell U Independent - 5
5. Radford University - 3
5. Liberty University - 3

After Dinner Speaking
1. Sean Cummings (George Mason University)
2. Tyler Watkins (George Mason University)
3. Samuel Abney (George Mason University)
4. Molly Hoke (George Mason University)
5. Avi Jaggi (George Mason University)
6. Nathan Selove (James Madison University)

Communication Analysis
1. Samuel Abney (George Mason University)
2. Armin Haracic (James Madison University)
3. Jessie Bur (James Madison University)
4. Samantha Jordan (George Mason University)
5. Avi Jaggi (George Mason University)

Dramatic Interpretation
1. Tanner Terrell (George Mason University)
2.Landry Ayres (George Mason University)
3. Patricia Zibelli (George Mason University)
4. Aleks Jaunzemis (George Mason University)
5. Emma Bleker (George Mason University)
6. Nathan Selove (James Madison University)

Duo Interpretation
1. Jessie Bur and Nathan Selove (James Madison University)
2. Landry Ayres and Molly Hoke (George Mason University)
3. Emma Bleker and Sean Cummings (George Mason University)
4. Abby Fiege and Dylan Wade (James Madison University)
5. Dallas Peyton and Sarah McCargish (Liberty University)

Extemporaneous Speaking
1. Nathan Leys (George Mason University)
2. Ian Birdwell (George Mason University)
3. Jessie Bur (James Madison University)
4. Jocelyn Polan (Cedar Crest College)

Impromptu Speaking
1. Nathan Leys (George Mason University)
2. Jessie Bur (James Madison University)
3. Ian Birdwell (George Mason University)
4. Armin Haracic (James Madison University)
5. Jocelyn Polan (Cedar Crest College)
6. Jace Lawrence (Cambell U Independent)

Informative Speaking
1. Nathan Leys (George Mason University)
2. Rachel Hanon (George Mason University)
3. Ian Birdwell (George Mason University)
4. Pablo Ramirez (George Mason University)
5. Nathan Selove (James Madison University)
6. Desirae Luna (George Mason University)
F. Samantha Jordan (George Mason University)

Persuasive Speaking
1. Rachel Hanon (George Mason University)
2. A.K. Komanduri (George Mason University)
3. Nathan Leys (George Mason University)
4. Avi Jaggi (George Mason University)
5. Haley Lawrie (James Madison University)

Poetry Interpretation
1. Miles Boone (George Mason University)
2. Marc Lacognata (George Mason University)
3. James Welty (George Mason University)
4. Olivia Adams (James Madison University)
5. Michelle Chavez (Cedar Crest College)

Program Oral Interp
1. Samuel Abney (George Mason University)
2. Pablo Ramirez (George Mason University)
3. Liv Stephens (James Madison University)
4. Armin Haracic (James Madison University)
5. Summerly Kelly (Cedar Crest College)
5. Ty Kemp (James Madison University)
F. Danielle Martin (Liberty University)

Prose Interpretation
1. Patricia Zibelli (George Mason University)
2. Olivia Adams (James Madison University)
3. Landry Ayres (George Mason University)
4. Molly Hoke (George Mason University)
5. Tyler Watkins (George Mason University)
6. Tanner Terrell (George Mason University)

Add comment

Add Comment