2014 John F Kennedy H.S. Speech and Debate Tournament

Tournament Information

Date: 10/25/2014
Tournament Location: Warren, OH
State:

OHIO

Tournament Results

Team Sweepstakes
1. Canfield - 90
2. Champion - 45
3. Liberty H.S. - 42.75
4. Poland Seminary - 42.5
5. Howland - 39
6. Brecksville Broadview Heights - 29.25

Dramatic Interpretation
1. Jack Cross (Canfield)
2. Jessica Weetman (Poland Seminary)
3. Michael Stefanick (Canfield)
4. Rosie Bresson (Canfield)
5. Brandi Farmer (Liberty H.S.)
6. Ally Cooper (Canfield)

Duo Interpretation
1. Kailey Love and Matt Myers (Canfield)
2. Clarisse Rosteck and Sarah Green (Canfield)
3. Carmen Seybert and Lauren Cline (Canfield)
4. Adrianna Placanica and Matthew Luonuansuu (John F. Kennedy H.S.)

Expository Speaking
1. Jordan Audia (Canfield)
2. Bisshoy Anwar (Canfield)
3. Austin Watson (Howland)
4. Marissa Cashbaugh (Canfield)
5. Sierra Schneggenburger (Liberty H.S.)
6. Ikra Anwar (Canfield)

Humorous Interpretation
1. Zachery Bernat (Canfield)
2. Jala Beasley (Liberty H.S.)
3. Marina Mediati (Poland Seminary)
4. Taegen Catlin (Canfield)
5. Cara DeChurch (Canfield)
6. Lillijanna Tomko (Canfield)

Lincoln-Douglas Debate
1. Frank Zhu (Brecksville Broadview Heights)
2. Bobby Long (Canfield)
3. Alyssa Kerensky (Canfield)
4. Max Lee (Canfield)
5. Jordan Evans-Kaplan (Canfield)
6. Alicia Herman (John F. Kennedy H.S.)

Oratorical Interpretation
1. Kaci Carpenter (Canfield)
2. Elizabeth Paintr (Brecksville Broadview Heights)
3. Kate Hartshorn (Canfield)
4. Ana Johnson (Canfield)
5. Christa Tedesco (Canfield)
6. Anastasia Mahramas (Howland)

Original Oratory
1. Taylor Hughes (Champion)
2. Lauren Fabrizio (Howland)
3. Kirsten Pomales (Brecksville Broadview Heights)
4. Mia Battaglia (Canfield)
5. Alexis Heldreth (Canfield)
6. Taryn Rothbauer (Canfield)

Prose/Poetry Reading
1. Monica Bone (Canfield)
2. Lexi Denney (Canfield)
3. Hannah Sylvester (John F. Kennedy H.S.)
4. Yiannoula Katsadas (Poland Seminary)
5. Haley Tura (Canfield)
6. Kayla Medzie (Champion)

Public Forum Debate
1. Maleck Saleh and Stephen Gant (Canfield)
2. Jonathan Gant and Michael Factor (Canfield)
3. Alec Kan and Maddy Urig (Canfield)
4. Ahmad Amireh and Jihad Esmail (Liberty H.S.)
5. Jacob Tomory and Sam Ranttila (Canfield)
6. Justin Tremonti and Noah Lee (Poland Seminary)

Student Congress
1. Jacob Sebest (Ursuline)
2. Elizabeth Keller (John F. Kennedy H.S.)
3. Sammy Sorice (Canfield)
3. Zach Smith (Liberty H.S.)
5. Hamzah Hassan (Canfield)
6. Anthony D'Ippolito (Canfield)

United States Extemporaneous Speaking
1. Allison Christopher (Ursuline)
2. Cameron Maras (Canfield)
3. Cooper Johnson (Canfield)
4. Jared Miller (Champion)
5. Samantha Fritz (Canfield)
6. Bryce Larabee (Champion)

Add comment

Add Comment