2014 Clover Classic - Sunday

Tournament Information

Date: 10/05/2014
Team-School In Charge: Crete, NE
Tournament Location: Crete, NE
State:

NEBRASKA

Tournament Results

Team Sweepstakes
1. University of Nebraska Omaha - 189
2. University of Nebraska-Lincoln - 62
3. Hastings College - 41

After Dinner Speaking
1. Karlee Currin (University of Nebraska Omaha)
2. Bridget Hames (University of Nebraska Omaha)
3. Miranda Klugesherz (Hastings College)
4. Natalie Schneider-Brooks (University of Nebraska Omaha)

Communication Analysis
1. Natalie Schneider-Brooks (University of Nebraska Omaha)
2. Wil Cox (University of Nebraska-Lincoln)
3. Miranda Klugesherz (Hastings College)
4. Jonathan Baker (University of Nebraska-Lincoln)
5. Tyler Strobl (Doane College)
6. Linsey Armstrong (University of Nebraska-Lincoln)

Dramatic Interpretation
1. Karlee Currin (University of Nebraska Omaha)
2. Abbie Herbert (University of Nebraska Omaha)
3. Jonathan Baker (University of Nebraska-Lincoln)
4. T'eyrr Bynum (University of Nebraska Omaha)
5. Julia Quigley (University of Nebraska Omaha)
6. Thomas Hendrix (Hastings College)

Duo Interpretation
1. Catie Zaleski and Karlee Currin (University of Nebraska Omaha)
2. Dominic Hernandez and T'eyrr Bynum (University of Nebraska Omaha)
3. Caitria West-Warren and Rachel Fuxa (Doane College)
4. Abbie Herbert and Julia Quigley (University of Nebraska Omaha)

Extemporaneous Speaking
1. Doug Morris (University of Nebraska Omaha)
2. Daniel Wheaton (University of Nebraska-Lincoln)
3. Dan Cutter (University of Nebraska Omaha)
4. Alyssa Bouc (Doane College)
5. Sierra Walker (Hastings College)
6. Wil Cox (University of Nebraska-Lincoln)

Impromptu Speaking
1. Alyssa Bouc (Doane College)
2. Daniel Wheaton (University of Nebraska-Lincoln)
3. Dan Cutter (University of Nebraska Omaha)
4. Natalie Schneider-Brooks (University of Nebraska Omaha)
5. Alan Hurless (University of Nebraska - Kearney)
6. Miranda Klugesherz (Hastings College)

Informative Speaking
1. Miranda Klugesherz (Hastings College)
2. Daniel Wheaton (University of Nebraska-Lincoln)
3. Tyler Strobl (Doane College)
4. Cassidy Stefka (Doane College)
5. Rachel Jacobsen (Doane College)
6. Ashley Kunz (Doane College)

Persuasive Speaking
1. Natalie Schneider-Brooks (University of Nebraska Omaha)
2. Daniel Wheaton (University of Nebraska-Lincoln)
3. Dan Cutter (University of Nebraska Omaha)
4. Kendra Nebel (University of Nebraska-Lincoln)
5. Doug Morris (University of Nebraska Omaha)

Poetry
1. Catie Zaleski (University of Nebraska Omaha)
2. Dan Cutter (University of Nebraska Omaha)
3. T'eyrr Bynum (University of Nebraska Omaha)
4. Julia Quigley (University of Nebraska Omaha)

Program Oral Interp
1. Miranda Klugesherz (Hastings College)
2. Abbie Herbert (University of Nebraska Omaha)
3. Catie Zaleski (University of Nebraska Omaha)
4. Dominic Hernandez (University of Nebraska Omaha)
5. Julia Quigley (University of Nebraska Omaha)
6. Teal Timperley (Hastings College)
F. Eunice Adounkpe (Hastings College)

Prose
1. Karlee Currin (University of Nebraska Omaha)
2. Dan Cutter (University of Nebraska Omaha)
3. Jonathan Baker (University of Nebraska-Lincoln)
4. Eunice Adounkpe (Hastings College)
5. Sam Clifford (Doane College)
6. Catie Zaleski (University of Nebraska Omaha)

Add comment

Add Comment