2012 Mount Vernon Yellow Jacket Invitational

Tournament Information

Date: 11/03/2012
Tournament Location: Mount Vernon, OH
State:

OHIO

Tournament Results

Team Sweeps
1. Gahanna Lincoln - 50.5
2. Upper Arlington - 42.75
3. Beavercreek - 30.25

Dramatic Interpretation
1. Aaron Dalton (Beavercreek)
2. 601 Summit Rosenberg (Gahanna Lincoln)
3. Cara Clark (Beavercreek)
4. Tara Smith (Gahanna Lincoln)
5. 602 Caleb Webb (Gahanna Lincoln)
6. 801 Duy Phan/Ben Perz (Upper Arlington)

Impromptu Speaking
1. Cara Clark (Beavercreek)
2. Brian Lee (Upper Arlington)
3. Eric Dong (Upper Arlington)
4. Harleen Bajaj (Beavercreek)
5. Bryant Isbister (Marburn Academy)

International Extemporaneous Speaking
1. Tao Quan (Upper Arlington)
2. Charles Pei (Upper Arlington)
3. Wesley Thompson (Gahanna Lincoln)
4. Yijia Liang (Upper Arlington)
5. George Li (Upper Arlington)
6. Stacy Studer (Gahanna Lincoln)

Lincoln Douglas Debate
1. Ali McCathern (Gahanna Lincoln)
2. Michael Coyle (Upper Arlington)
3. Gurjot Kaur (Beavercreek)
4. Toby Baumann (Mount Vernon)
5. Alexandra Hyre (Worthington Kilbourne)
6. Connor Blevins (Beavercreek)

Oratorical Interpretation
1. Annie Devaney (Gahanna Lincoln)
2. Mallory Rowan (Gahanna Lincoln)
3. Kate Frank (Gahanna Lincoln)
4. Michael Chung (Upper Arlington)
5. Vishal Nallanagulagari (Upper Arlington)
6 .Connor Ma (Upper Arlington)

Original Oratory
1. Emily Jadwin (Gahanna Lincoln)
2. Jennie McAndrew (Gahanna Lincoln)
3. Angie Stewart (Gahanna Lincoln)
4. Kathy Wu (Upper Arlington)
5. Karleigh Stichert (Mount Vernon)
6. Jackie Dambrosio (Mount Vernon)

Prose/Poetry Reading
1. Stephanie McCann (Gahanna Lincoln)
2. Zunaira Ahmad (Beavercreek)
3. Hafsa Hussain (Beavercreek)
4. Sarah Beavers (Gahanna Lincoln)
5. Uzma Sarfaraz (Beavercreek)
6. Nicole Folzenlogen (Marburn Academy)

Public Forum Debate
1. Chelsea Kempton and Trent Grohe (Mount Vernon)
2. Andrew Powell and Weston Uram (Mount Vernon)
3. Spandan Shah and Ziyue Wang (Upper Arlington)
4. Hunter Orr and Tori Hall (Mount Vernon)
5. Ben Cochran and Stephen Rowe (Mount Vernon)
6. Kyle Clark and Max Agranoff (Gahanna Lincoln)

United States Extemporaneous Speaking
1. Sedona Rosenberg (Gahanna Lincoln)
2. Sumeet Kotwal (Gahanna Lincoln)
3. Caroline Liuv (Upper Arlington)
4. Anna Smoot (Upper Arlington)
5. Kushagra Mahaseth (Upper Arlington)
6. Lauren Vosler (Mount Vernon)

Add comment

Add Comment