2011 You Lucky Dog

Tournament Information

Date: 03/05/2011
Tournament Location: St. Anthony, MN
State:

MINNESOTA

Tournament Results

Sweeps

1.    Blaine High School   
2.    Jordan High School   
3.    St. Croix Lutheran   
4.    St. Anthony Village High School   
5.    LeSueur   
6.    Minneapolis Southwest   
7.    Glencoe-Silver Lake   
8.    The Blake School   
9.    Tartan High School   
10.    Coon Rapids HS

Creative Expression
1.    Brianna Berrisford    (Tartan High School)
2.    Mariah Olinger    (Jordan High School)
3.    David Busacker    (St. Anthony Village High School)
4.    Austin Bohner    (Glencoe-Silver Lake)
5.    David Jacobsen    (St. Anthony Village High School)
6.    Tanner Sunderman    (LeSueur)
F.    Jake Limpert    (St. Croix Lutheran)

Discussion
1.    Maggie Nelson   (Blaine High School)
2.    Courtney Bye    (Blaine High School)
3.    Raj Vinjamuri    (Coon Rapids HS)
4.    Sean Bruns    (LeSueur)
5.    Blaine Crawford    (The Blake School)
6.    Risa Anderson    (Coon Rapids HS)

Dramatic Interpretation

1.    Logan Schumacher    (Glencoe-Silver Lake)
2.    Jasmine He    (St. Croix Lutheran)
3.    Mariah Olinger    (Jordan High School)
4.    Zeke Cruz-Lopez    (Jordan High School)
5.    Nathan Snyder    (St. Anthony Village High School)
6.    Tessa Hagen    (Blaine High School)

Duo Interpretation

1.    Jolie Richter and Jordan Wiest    (LeSueur)
2.    Beth Holbeck and Callie Gustafson    (Jordan High School)
3.    Ben Slye and Katie Plante    (St. Anthony Village High School)
4.    Anna Wiechmann and Sophia Mann    (St. Croix Lutheran)
5.    Alex German and Ethan Palmer    (Jordan High School)
6.    Ghassan Maalouf and Hamdi Ali    (St. Anthony Village High School)

Extemp. Reading
1.    Elizabeth Jacobsen    (St. Anthony Village High School)
2.    Jolie Richter    (LeSueur)
3.    Lucy Hayes    (St. Anthony Village High School)
4.    Erin Kelso    (LeSueur)
5.    Carissa Lewis    (Jordan High School)
6.    Cassie Schwartz    (LeSueur)
F.    Kate Wallick    (Trinity School)

Extemporaneous Speaking
1.    Dillon Lewchuk    (Blaine High School)
2.    Hirsh Shekhar    (The Blake School)
3.    Jamie Schlarbaum    (LeSueur)
4.    Sophia Deady    (Minneapolis Southwest)
5.    Ronnie Dixon    (Blaine High School)
5.    Christian Vasquez    (Blaine High School)

Great Speeches
1.    Alison Clark    (Blaine High School)
2.    Michael Jacobsen    (St. Anthony Village High School)
3.    Shilvi Joshi    (Blaine High School)
4.    avi gori    (Minneapolis Southwest)
5.    Sanjana Varghese    (Blaine High School)
6.    Zandra Rooney    (Christ's Household of Faith)

Humorous Interpretation

1.    Mikalea Kurpierz    (Minneapolis Southwest)
2.    Ali Graba    (Minneapolis Southwest)
3.    Anna Wittig    (St. Croix Lutheran)
4.    Gina Austin    (Hill-Murray)
5.    Alicia Ehleringer    (Randolph)
6.    Beth Holbeck    (Jordan High School)
F.    Chloe Brevik-Rich    (Minneapolis Southwest)

Informative Speaking

1.    Billy Schneider    (Jordan High School)
2.    Anne Klaesges    (St. Anthony Village High School)
3.    Byeol Kim    (St. Croix Lutheran)
4.    Brianna Mitchell    (Blaine High School)
5.    Emily Miller    (Blaine High School)
5.    Sumana Al Gharbi    (Minneapolis Southwest)

Original Oratory

1.    Brodin Jentz    (Minneapolis Southwest)
2.    Priyanka Thakrar    (The Blake School)
3.    Rachel Scullen    (St. Croix Lutheran)
4.    Lauren Hince    (Blaine High School)
5.    So-Won Kim    (St. Croix Lutheran)
6.    Caleb Dahl    (Trinity School)

Poetry
1.    Juye Kweon    (St. Croix Lutheran)
2.    Madeline Struck    (Jordan High School)
3.    Mariah G-Chiariello    (Glencoe-Silver Lake)
4.    Amelia Froelich    (LeSueur)
5.    Pam Hofmeister    (Randolph)
6.    Amber Drong    (Glencoe-Silver Lake)

Prose
1.    Joy Qin    (St. Croix Lutheran)
2.    Anguly Moua    (Tartan High School)
3.    Elena Fransen    (Minneapolis Southwest)
4.    Callie Gustafson    (Jordan High School)
5.    Annie McCahery    (Blaine High School)
6.    Sherene Mostaghimi    (LeSueur)

Storytelling

1.    Anne Colling    (Jordan High School)
2.    Rachael Bjork    (LeSueur)
3.    Erin Marshall    (St. Croix Lutheran)
4.    Lizzie Klaesges    (St. Anthony Village High School)
5.    Kayla Voelker    (St. Anthony Village High School)
6.    Shelby Harrell    (Glencoe-Silver Lake)

Comments

Add comment

Add Comment