2011 SWVaFL Championships

Tournament Information

Date: 02/01/2011
Tournament Location: Liberty High School
State:

VIRGINIA

Primary Contact: Aaron Reid: reidaa@lcsedu.net

Tournament Results

Dramatic Interpretation

1. Emma Tibbs (Liberty High School)

2. Malori Bennett (Liberty High School) AND Jade Andrade (Salem (Salem))

4. Dalton Parker (Staunton River)

5. Tipree Graves (George Washington High School)

6. Lorin Cahow (Liberty High School)

Duo Improv

1. Thompson Nicely (Alleghany High School)

2. Bayliss Lowe (E.C. Glass)

3. Simon Greene (E.C. Glass)

4. Krebs Mortemousque (E.C. Glass)

5. Allen Downer (Alleghany High School)

6. Dixon Coleman (Randolph-Henry H. S.)

Extemporaneous Speaking

1. Lekha Pandya (E.C. Glass)

2. Adam Jack (E.C. Glass)

3. Chris Pelland (Randolph-Henry H. S.)

4. Samantha Casey (E.C. Glass)

5. Tabitha Green (Alleghany High School)

6. Jordan Bazak (Patrick Henry (Roanoke))

Humorous Duo Interpreation

1. Brooks Stevens (Salem (Salem))

2. Kimberlin Ratliff (Alleghany High School)

3. Cook Foley (Salem (Salem))

4. Campbell Nunn (Carroll County)

5. Coleman Noble (George Washington High School)

6. Overfelt Wood (Liberty High School)

Humorous Interpretation

1. Emily Shelton (Salem (Salem))

2. Neil Thompson (Alleghany High School)

3. Dylan Toms (Liberty High School)

4. Robert Watkins (Randolph-Henry H. S.)

5. Kenzie VanDerwerker (Liberty High School)

6. Kara Simon (E.C. Glass)

Impromptu Speaking

1. Austin Peters (Salem (Salem))

2. Jimmy Moore (Staunton River)

3. Joanne Tranquille (Salem (Salem))

4. Dagan Willis (Staunton River)

5. Trinity King (Liberty High School)

6. Page (Ally) Garbee (Brookville High School)

Oratorical Declamation

1. Brea Marshall (Heritage)

2. Caitlyn Caldwell (Alleghany High School)

3. Bruce Carrington (E.C. Glass)

Original Oratory

1. MaryMargaret Watkins (Randolph-Henry H. S.)

2. Evan Nester (Carroll County)

3. Rebekah McGee (Staunton River)

4. Meezah Ehtesham (E.C. Glass)

5. Bridgett Beasley (Carroll County)

6. Caitlyn Caldwell (Alleghany High School)

Poetry

1. Devon Lineberry-Jennings (Carroll County) AND Katelyn Barker (Salem (Salem))

3. Sonja Lowe (E.C. Glass)

4. Lorin Cahow (Liberty High School)

5. Eraina Tweedy (Heritage)

6. Stephanie Williams (Patrick Henry (Roanoke))

Prose Interpretation

1. Dylan Wade (Salem (Salem))

2. Trevor Rupe (Staunton River)

3. Lauren Kamoda (Carroll County)

4. Khadijah Jones (George Washington High School)

5. Dylan Toms (Liberty High School)

6. Christian Blevins (Staunton River)

Serious Duo Interpretation

1. Kearns Zamorski (Salem (Salem))

2. Dunnavant Guill (Randolph-Henry H. S.)

3. Kennedy Halstead (Salem (Salem))

4. Smith Watkins (Liberty High School)

5. Wilkerson Dixon (Randolph-Henry H. S.)

6. Carrington Mortemousque (E.C. Glass)

Storytelling

1. Cady Garst (Salem (Salem))

2. Taylor Barker (Salem (Salem))

3. Kenzie VanDerwerker (Liberty High School)

4. Natalie Updike (Staunton River)

5. Denisha Saunders (George Washington High School)

6. Maggi Hames (E.C. Glass)

Comments

Add comment

Add Comment