2011 Subsection 29A Speech Meet

Tournament Information

Date: 03/28/2011
Tournament Location: Cass Lake, MN
State:

MINNESOTA

Tournament Results

Sweeps

1.    Walker   
2.    Park Rapids   
3.    Laporte   
4.    DO NOT USE Cass-Lake Bena (OLD)   
5.    Fosston-Bagley   
6.    Trek North High School

Creative Expression
1.    Alyssa Nesvold    (Fosston-Bagley)
2.    Ally Garbe    (Walker)
3.    Katie Howard    (DO NOT USE Cass-Lake Bena (OLD))
4.    Becca Hays    (Park Rapids)
5.    Jamie Haggard    (Park Rapids)

Discussion
1.    Seth Kimball    (Walker)
2.    Lily Heltzer    (Trek North High School)
3.    Ben Ware    (Laporte)
4.    Dakota Zimmer    (Walker)
5.    Jon Anderson    (Walker)
6.    Jacob Wolfe    (Walker)

Dramatic Interpretation

1.    Mariah Dormanen    (Walker)
2.    Emily Bloomquist    (Walker)
3.    Sarah Scott    (Walker)
4.    Marisa Sanford    (Walker)
5.    Joy Smith    (DO NOT USE Cass-Lake Bena (OLD))
6.    Maddy Beckstrand    (Fosston-Bagley)
F.    Dani Lockrem    (Park Rapids)

Duo Interpretation

1.    Jason Dennis and Luke Swenson    (Park Rapids)
2.    Hailey Bruns and Lily Weimann    (Walker)
3.    Jacob Froelich and Michelle Farlee    (Park Rapids)
4.    Brandi Dahmen and Janelle Peacock    (DO NOT USE Cass-Lake Bena (OLD))
5.    Destiny Eckdahl and Heidi Eckdahl    (Trek North High School)
6.    Gina Balstad and Sydney Balstad    (Fosston-Bagley)

Extemp. Reading

1.    Kelsey Widman    (Walker)
2.    Sophie Shogren    (Park Rapids)
3.    Emily Julin    (Fosston-Bagley)
4.    Alyssa Dalen    (Fosston-Bagley)
5.    Mara MacFarlane    (Walker)
6.    Biancha Langaas    (Laporte)

Extemporaneous Speaking

1.    Brennan Larson    (Park Rapids)
1.    Bradley Foster    (Walker)
1.    John Steward    (Walker)
4.    Noah Schulz    (Park Rapids)
5.    Resia Hromidko    (Fosston-Bagley)

Great Speeches
1.    Savanna Day    (Laporte)
2.    Jarod Marty-Kennedy    (Walker)
3.    Brian Bass    (Laporte)
4.    Kayla Duoos    (DO NOT USE Cass-Lake Bena (OLD))

Humorous Interpretation

1.    Sarah Schultz    (Park Rapids)
2.    Lewis Johnson    (Park Rapids)
3.    Edie Johnson    (Laporte)
4.    Autumn Brunelle    (DO NOT USE Cass-Lake Bena (OLD))
5.    Jackson Booth    (Laporte)
6.    Alex Nelson    (Fosston-Bagley)

Informative Speaking

1.    Mallory Alto    (Walker)
2.    Sarah Anderson    (Walker)
3.    Valeska Florack    (Park Rapids)
4.    Ryan Jobe    (Laporte)
5.    Lauren Foster    (DO NOT USE Cass-Lake Bena (OLD))
6.    Kari Pierce   (Laporte)
F.    Jeremy Brooks    (DO NOT USE Cass-Lake Bena (OLD))

Original Oratory

1.    Sara Chaffee-Bates    (Walker)
2.    Robin Bly    (Fosston-Bagley)
3.    Kit Rousu   (DO NOT USE Cass-Lake Bena (OLD))
4.    Logan Cloud    (DO NOT USE Cass-Lake Bena (OLD))

Poetry
1.    Grace Steward    (Walker)
2.    Megan Parks    (Walker)
3.    Autumn Huber    (DO NOT USE Cass-Lake Bena (OLD))
4.    Jonas Wilson    (Walker)
5.    Jena Stewart    (Park Rapids)
6.    Natalie Chaffee-Bates    (Walker)
F.    Laura Walker    (Park Rapids)

Prose
1.    Lindsey Daggett    (Laporte)
2.    Gabrielle Scott    (Walker)
3.    Patience Hanson    (Walker)
4.    Emily Grimes   (Park Rapids)
5.    Kristine Pierce    (Laporte)
6.    Clara Ringle    (Walker)

Story telling

1.    Emily Widman    (Walker)
2.    Ben Steward    (Walker)
3.    Madi Larson    (Laporte)
4.    Nicole Walker    (Park Rapids)
5.    Meghan Brun    (DO NOT USE Cass-Lake Bena (OLD))

Comments

Add comment

Add Comment