2011 South Carolina NFL District Tournament (Riverside)

Tournament Information

Date: 03/18/2011
State:

SOUTH CAROLINA

Tournament Results

Sweeps

1. Southside HS

2. Riverside High School

3. Mauldin High School

4. Hillcrest High School

5. Bob Jones Academy

6. Academic Magnet High School

7. Berkeley High School

8. Christ Church Episcopal School

9. Waccamaw High School

10. Williston-Elko High School AND Woodmont High School

ADVANCING TO NATIONALS AND ALTERNATES

Public Forum Debate

Qualifier Andrew Bell & Blair Brewer (Southside HS)
Qualifier Aahil Merchant & Anurag Khandavalli (Southside HS)

Alternate 1 Medha Chandorkar & Bhavya Varma (Academic Magnet High School)
Alternate 2 Charlotte How & Rhett Reese (Riverside High School)
Alternate 3 Marie-Charlotte Pierre & Rebeca Dominguez (Southside HS)

Duo Interpretation

Qualifier Robert Fuson & Cole Monroe (Mauldin High School)
Qualifier Benjamin Christian Nicholas & Andrew Petersen (Bob Jones Academy)

Alternate 1 Connor Masterson & Richard Merlino (Hillcrest High School)
Alternate 2 Logan Coffey & Rachel Jones (Hillcrest High School)

Original Oratory

Qualifier Charlotte How (Riverside High School)
Qualifier Brian Chou (Riverside High School)

Alternate 1 Michael Cruciger (Riverside High School)
Alternate 2 Tibitha Ferrell (Hillcrest High School)
Alternate 3 Leah Hunter (Riverside High School)

US Extemp

Qualifier Abhi Pandya (Southside HS)
Qualifier Nida Ansari (Riverside High School)

Alternate 1 Anand Shah (Southside HS)
Alternate 2 Nathan Biyani (Southside HS)

Foreign Extemp

Qualifier Paavan Gami (Southside HS)
Qualifier Anand Shah (Southside HS)

Alternate 1 Nida Ansari (Riverside High School)

Dramatic Interpretation

Qualifier Francine Tamakloe (Southside HS)
Qualifier Edward Cummins (Mauldin High School)

Alternate 1 Taylor White (Southside HS)
Alternate 2 Brian Chou (Riverside High School)
Alternate 3 Branden Lindsay (Southside HS)

Humorous Interpretation

Qualifier Logan Coffey (Hillcrest High School)
Qualifier Divya Khandke (Riverside High School)

Alternate 1 Connor Masterson (Hillcrest High School)
Alternate 2 Michael Cruciger (Riverside High School)
Alternate 3 James Thompson (Southside HS)

Lincoln Douglas Debate

Qualifier Morgan Johnson (Mauldin High School)
Qualifier Daniel Peter Leung (Bob Jones Academy)

Alternate 1 Varun Gopal (Southside HS)
Alternate 2 Amit Bilgi (Southside HS)
Alternate 3 Dafydd Durairaj (Mauldin High School)

SCHOOL NAMES AND ACCUMULATED TOURNAMENT TROPHY POINTS
1. Southside HS (469)

2. Riverside High School (457)

Humorous Interp

1. Logan Coffey

2. Divya Khandke

3. Connor Masterson

4. Michael Cruciger

5. James Thompson

6. Caroline Worthy

Dramatic Interp

1. Francine Tamakloe

2. Benjamin Christian Nicholas

3. Edward Cummins

4. Taylor White

5. Brian Chou

6. Branden Lindsay

Duo Interp

1. Fuson - Monroe

2. Nicholas - Petersen

3. Masterson - Merlino

4. Coffey - Jones

International Extemp

1. Paavan Gami

2. Abhi Pandya

3. Aaron Gawrych

4. Anand Shah

5. Nida Ansari

US Extemp

1. Abhi Pandya

2. Paavan Gami

3. Nida Ansari

4. Nida Ansari

5. Nathan Biyani

Original Oratory

1. Charlotte How

2. Brian Chou

3. Michael Cruciger

4. Tibitha Ferrell

5. Leah Hunter

6. Leah G. Petterson

7. Oryza Astari

Comments

Add comment

Add Comment