2011 Section 1 A

Tournament Information

Date: 04/09/2011
Tournament Location: Byron, MN
State:

MINNESOTA

Tournament Results

Sweeps

1.    Cannon Falls   
2.    Byron   
3.    Lake City   
4.    Wabasha-Kellogg   
5.    Lewiston-Altura

Creative Expression
1.    Mitch Geiken    (Cannon Falls)
2.    Kelsey Diepenbrock    (Lake City)
3.    Henry Hartler    (Byron)
4.    Milly Sauber    (Rochester Lourdes)
5.    Geoff Schumacher    (Wabasha-Kellogg)
6.    Paige Ronnenberger    (Byron)

Discussion
1.    Thomas Monson    (Cannon Falls)
2.    Conner Ellinghuysen   (Lewiston-Altura)
3.    Nikki Braun   (Cannon Falls)
4.    Tim Salazar    (Byron)
5.    Mariah McGee    (Plainview-Elgin-Millville)
6.    Dan Chantigian    (Byron)

Dramatic Interpretation
1.    Kate Flinchbaugh    (Byron)
2.    Amber Morgan    (Byron)
3.    Brenna Gustafson    (Houston)
4.    Rachel Bicaise    (Lewiston-Altura)
5.    Naomi Kuddes    (Hayfield)
6.    Janelle Hinkle    (Stewartville)

Duo Interpretation
1.    Alex Weston and Neal Abbott    (Stewartville)
2.    Alex Haeska and Maggie Falvey    (Lake City)
3.    Alli Krings and Andy Lawerence    (Byron)
4.    Laura Buckman and Sean Bowe    (Lake City)
5.    Brooke Hilger and Lydia Bardwell    (Stewartville)
6.    Conner McCartan and Gabe Hilger    (Stewartville)

Extemporaneous Reading

1.    Marguerite Haggerty    (Cannon Falls)
2.    Stacey Johnson    (Lewiston-Altura)
3.    Carrianne Brobst    (Plainview-Elgin-Millville)
4.    Jacob Fancher    (Wabasha-Kellogg)
5.    Hannah Brosig    (Lewiston-Altura)
6.    Alex Traynor    (Cannon Falls)

Extemporaneous Speaking
1.    Molly Monk    (Rochester Lourdes)
2.    Evan Carpenter    (Cannon Falls)
3.    Josh Siebenaler    (Cass Lake-Bena)
4.    Connor Rechtzigel    (Cannon Falls)
5.    Tyrel Bleifus    (Stillwater Area High School)
6.    Shaylin Nguyen    (Cannon Falls)

Great Speeches

1.    Maddie Grosland    (Cannon Falls)
2.    Caitlyn Strack    (Cannon Falls)
3.    Kim Thompson    (Byron)
4.    Aaron Bennett     (Zumbrota-Mazeppa)
5.    Kelly Trisko    (Stewartville)
6.    Dezi Prinzing    (Randolph)

Humorous Interpretation
1.    Justin Mansfield    (Byron)
2.    Allie Brunnette    (Byron)
3.    Jonah Fisher    (Cannon Falls)
4.    Cole Gardner    (Cannon Falls)
5.    Jami Kusilek    (Randolph)
6.    Matt Von    (Stewartville)

Informative Speaking
1.    Emily Schick    (Byron)
2.    Kailee Stiles    (Cannon Falls)
3.    Amelia Brooks    (Lake City)
4.    Eric Norgrant   (Wabasha-Kellogg)
5.    Morgan Rea    (Rochester Lourdes)
6.    Margaret Silhasek   (Byron)

Original Oratory
1.    Nic Schmit    (Wabasha-Kellogg)
2.    Tori Schultz   (Lewiston-Altura)
3.    Sydney Erhardt    (Cannon Falls)
4.    Sarah Massey    (Byron)
5.    Anna Norgrant    (Wabasha-Kellogg)
6.    Emily Harris    (Byron)

Poetry Reading
1.    Nathan Frye    (Lake City)
2.    Maddy Stiehl    (Cannon Falls)
3.    McCayla Thoe    (Hayfield)
4.    Jaci Adcock    (Rushford-Peterson)
5.    Luke Smit    (Wabasha-Kellogg)
6.    Matt Breuer    (Cannon Falls)

Prose Reading
1.    Bessie Nellis    (Lake City)
2.    Berit Wallevand    (Byron)
3.    Emily Frick    (Rushford-Peterson)
4.    Theresa Lavalla    (Saint Charles)
5.    Megan Ripley    (Cannon Falls)
6.    Emily Craig    (Lake City)

Storytelling

1.    Michael Wegmann    (Cannon Falls)
2.    Garrett Greeley    (Wabasha-Kellogg)
3.    Sylvie Mae Spear Ternus    (Cannon Falls)
4.    Hannah Brummund    (Cannon Falls)
5.    Parker Smith    (Lake City)
6.    Megan Ellis    (Hayfield)

Comments

Add comment

Add Comment