2011 Pequot Lakes Junior High Meet

Tournament Information

Date: 03/08/2011
Tournament Location: Pequot Lakes, MN
State:

MINNESOTA

Tournament Results

Sweeps

1.    Walker   
2.    Blackduck   
3.    Bemidji   
4.    Grand Rapids   
5.    Park Rapids

Creative Expressions
1.    Julianna Fernandez    (Blackduck)
2.    Cassidy Morris    (Bemidji)
3.    Katie Northernscold    (Pequot Lakes)
4.    Rachel Allen    (Pequot Lakes)
5.    Becca Hays    (Park Rapids)
6.    Cassidy Stokes    (Bemidji)

Discussion

1.    Chance Gourley    (Blackduck)
2.    Jacob Wolf    (Walker)
3.    Dakota Zimmer    (Walker)
4.    Levi How    (Grand Rapids: Elkington Middle)
5.    McKinley Johnson    (Grand Rapids: Elkington Middle)
6.    Serena Chapman    (Grand Rapids: Elkington Middle)

Dramatic Interpretation

1.    Angela Cole    (Pequot Lakes)
2.    Sarah Scott    (Walker)
3.    Carly Jones    (Walker)
4.    Sasha Pfannenstein    (Blackduck)
5.    Dani Lockrem   (Park Rapids)
6.    Julia Bogucki    (Blackduck)

Duo Interpretation
1.    Hailey Bruns and Lily Weimann    (Walker)
2.    Katja Piscitelli and Rikki Mays-Reak    (Grand Rapids)
3.    Brandi Dahmen and Janelle Peacock    (DO NOT USE Cass-Lake Bena (OLD))
4.    Francesca Stene and Nate Sackett    (Grand Rapids)
5.    Becca Hays and Lewis Johnson    (Park Rapids)
6.    Amber Rassler and Mattie Osborn   (Bemidji)

Extemp. Reading

1.    Hannah Fletcher   (Bemidji)
2.    Sammi Zabukover    (Pequot Lakes)
3.    Kristina Johnson    (Blackduck)
4.    Mara MacFarlane    (Walker)
5.    Julia Pacheco    (DO NOT USE Cass-Lake Bena (OLD))
6.    Ashley Marie Picht    (Grand Rapids: Elkington Middle)

Extemporaneous Speaking
1.    Bradley Foster    (Walker)
2.    Madison Griffith    (Park Rapids)
3.    Noah Schulz    (Park Rapids)
4.    Claudia Althoen    (Bemidji)

Great Speeches
1.    Jarod Marty-Kennedy    (Walker)
2.    Martie Enger    (Bemidji)
3.    Michaela Salmela    (Grand Rapids)
4.    Alli Bily    (Grand Rapids: Elkington Middle)
5.    Austin Erdman    (Grand Rapids: Elkington Middle)

Humorous Interpretation
1.    Evie Magner    (Grand Rapids)
2.    Lewis Johnson    (Park Rapids)
3.    AJ Lewis    (Grand Rapids)
4.    Delaney Rietvold    (Bemidji)
5.    Spencer Lemm    (Cromwell)
6.    Jenna Nestberg    (Blackduck)

Informative Speaking

1.    Sarah Anderson    (Walker)
2.    Mariah Bremer    (Blackduck)
3.    Madison Liapis    (Blackduck)
4.    Tessa Wiens    (Grand Rapids: Elkington Middle)
5.    Madison Britton    (Bemidji)
6.    Jeremy Brooks    (DO NOT USE Cass-Lake Bena (OLD))

Original Oratory
1.    Monica Wittner    (Bemidji)
2.    Mike O'Reilly    (Blackduck)
3.    Maile Olson    (Blackduck)
4.    Vanessa Sellner    (Pequot Lakes)

Poetry Reading

1.    Grace Steward    (Walker)
2.    Tessa Johnson    (Bemidji)
3.    Jonas Wilson    (Walker)
4.    Julianna French    (Grand Rapids: Elkington Middle)
5.    Jena Stewart    (Park Rapids)
6.    Natalie Chaffee-Bates    (Walker)

Prose Reading
1.    Gabby Scott    (Walker)
2.    Clara Ringle    (Walker)
3.    Bailey Tillman    (Grand Rapids)
4.    Heather Vikre    (Walker)
5.    Kaylie Turner    (Bemidji)
6.    Grace Hayle   (Bemidji)

Storytelling
1.    Kristie Slindee    (Blackduck)
2.    Katelyn Westlund    (Bemidji)
3.    Michaela Holmgren    (Blackduck)
4.    Emily Widman    (Walker)
5.    Kortni Cloud    (Bemidji)
6.    Alex Wooner    (Grand Rapids: Elkington Middle)

Comments

Add comment

Add Comment