2011 Park High School Speech Meet

Tournament Information

Date: 03/19/2011
Tournament Location: Cottage Grove, MN
State:

MINNESOTA

Tournament Results

Sweeps

1.    Woodbury High School   
2.    East Ridge   
3.    Mounds View

Creative Expression
1.    Tessa Hilpipre    (Eden Prairie)
2.    Devon Dalton    (Eden Prairie)
3.    Amelia Birkholz    (Chisago Lakes)
3.    Jake Limpert    (St. Croix Lutheran)
5.    Brianna Berrisford    (Tartan High School)
6.    Jessie Simonson    (East Ridge)

Discussion
1.    Nikole Bensing    (Blaine High School)
2.    Kelsey Wyman    (Park)
3.    Maggie Nelson    (Blaine High School)
4.    Ellen Ahlness    (White Bear Lake High School)
5.    Kelli Linehan    (Eden Prairie)
6.    Charlie Cain    (Woodbury High School)

Dramatic Interpretation

1.    Joe Johnson    (East Ridge)
1.    Elizabeth Nellis    (Lake City)
3.    Erika Wichmann    (Orono)
4.    Laura Loftness    (Blaine High School)
5.    Melinda Frimpong    (Woodbury High School)
6.    Akila Pai    (Eden Prairie)

Duo Interpretation
1.    Alex Haeska and Maggie Falvey    (Lake City)
1.    Laura Buckman and Sean Bowe    (Lake City)
3.    Brittany Affolter and Dorsey Sprouls    (Park)
4.    Neha Kapil and Nithya Koka    (Eden Prairie)
5.    Claire Henning and Kanad Gupta    (Woodbury High School)
6.    Abby Vanderheiden and Praki Srinand    (Mounds View)

Extemp. Reading

1.    Sophie Gorham    (Mounds View)
2.    Dandi Zhu    (Mounds View)
3.    Nimmy Koshy    (Mounds View)
4.    Megan Ruan    (Mounds View)
5.    Madison Jerde    (Robbinsdale Armstrong/Cooper)
6.    Brinda Shah    (Eden Prairie)

Extemporaneous Speaking
1.    Andrew Urevig    (Robbinsdale Armstrong/Cooper)
2.    Jacob Hitchcock    (Park)
3.    Camden Knoff    (Park)
4.    Robbie He    (Mounds View)
5.    Ronnie Dixon    (Blaine High School)
6.    Marie Sheehan    (St. Paul Highland Park High School)

Great Speeches

1.    Ariel Kleinschmidt    (Park)
2.    Joo Lee    (Mounds View)
3.    Chris Cheng    (Eden Prairie)
4.    Abby Grosse    (Mounds View)
5.    Alison Clark    (Blaine High School)
6.    Emma Weber    (St. Paul Highland Park High School)

Humorous Interpretation

1.    Ben Bourgoin    (Simley)
2.    Jack Lambert    (East Ridge)
3.    Matt Thorsen    (East Ridge)
4.    Connor Pedersen    (Academy for Science and Agriculture)
5.    Anna Wittig    (St. Croix Lutheran)
6.    Nora Johnson    (White Bear Lake High School)

Informative

1.    Miranda Chimzar    (Woodbury High School)
2.    Annie Zacho    (East Ridge)
3.    Leah Williams    (Woodbury High School)
4.    Emily Miller    (Blaine High School)
5.    Adam Pallas    (East Ridge)
6.    Jo Benson    (Chisago Lakes)

Original Oratory

1.    Kiara Jung    (Woodbury High School)
2.    Jackie Harapan    (East Ridge)
3.    Chloe Philion    (Woodbury High School)
4.    Brittany Brosdahl    (Woodbury High School)
5.    Sophie Bigelbach    (East Ridge)
6.    Rachel Scullen    (St. Croix Lutheran)

Poetry
1.    Nathan Frye    (Lake City)
2.    Natavia Lewis    (Harding/Johnson)
3.    Yemi Ajagbe    (Woodbury High School)
4.    Kelby Carlson    (Woodbury High School)
5.    Morgan Gemmill    (Blaine High School)
6.    Hannah Graf    (St. Paul Highland Park High School)

Prose
1.    Holly Bowman    (East Ridge)
1.    Amelia Remiarz    (White Bear Lake High School)
3.    Mikaela Warner    (Mounds View)
4.    Chung Xiong    (Harding/Johnson)
5.    Heidi Vanderpan    (Woodbury High School)
6.    Leah Bentfield    (Chisago Lakes)

Storytelling
1.    Dena Coffman    (St. Paul Highland Park High School)
2.    Erin Marshall    (St. Croix Lutheran)
3.    Sima Bazooband    (White Bear Lake High School)
4.    Ryan Janning    (Eden Prairie)
5.    Haley Martin    (Lake City)
6.    Haley Vinup    (Eden Prairie)

Comments

Add comment

Add Comment