2011 Otter Orations

Tournament Information

Date: 01/29/2011
Tournament Location: Fergus Falls, MN
State:

MINNESOTA

Tournament Results

Creative Expressions
1.    Mariah Lichty    (Alexandria)
2.    Brad Muckey    (Fergus Falls)
3.    Kasey Chelemedos    (Underwood)

Discussion
1.    Jordan Rasmusson    (Fergus Falls)
2.    Katie Lovrien    (Alexandria)
3.    Rachel Appert    (Fergus Falls)
4.    Zack Lind    (Underwood)

Dramatic Interpretation

1.    Brianna Shaw    (Underwood)
2.    Cassie Boll    (Battle Lake)
3.    Desi Silva    (Alexandria)
4.    Suzie Thieschafer    (Underwood)
5.    Karleen Hovrath    (Battle Lake)
5.    Madisin Merz    (Underwood)
5.    Sara Thieschafer    (Underwood)

Duo Interpretation
1.    Rachel Prazak and Sadie Knudson    (Fergus Falls)
1.    Ashley Stevenson and Brooke Wallington    (Fergus Falls)
2.    Morgan Fylling and Olivia Scott    (Fergus Falls)
3.    Sara Thieschafer and Suzie Thieschafer    (Underwood)
4.    Emily Carlson and Sarah Bellig    (Battle Lake)
5    Ashley Carlson and Katlyn Bjerketvedt    (Battle Lake)
6.    Maddie Iversen and Madison Merickel    (Battle Lake)
F.    Josh Holzworth and Ryan Aarhus    (Fergus Falls)
F.    James Drewelow and Nick Ellingson    (Fergus Falls)
F.    Abby McCann and Amanda Lukken    (Battle Lake)

Extemp. Reading
1.    Mackenzie Meier    (Alexandria)
2.    Brooke Wallington    (Fergus Falls)
3.    Vicki Melby    (Underwood)
4.    Abby Obright    (Underwood)
5.    Jessica Emerfold    (Battle Lake)
6.    Kayla Parent    (Alexandria)
6.    Emily Carlson    (Battle Lake)

Extemporaneous Speaking
1.    Courtney Meder    (Underwood)
2.    Todd Johnson    (Alexandria)
3.    Jesse Graybear    (Alexandria)
4.    Katie Vosberg    (Fergus Falls)

Great Speeches
1.    Caroline Roers    (Alexandria)
2.    Julia Harlow    (Underwood)
3.    McKenzie Schara    (Fergus Falls)

Humorous Interpretation
1.    Tyler Ukkelberg    (Battle Lake)
2.    Casey Haack    (Battle Lake)
3.    Ashley Quam    (Battle Lake)
4.    Dawson Ness    (Battle Lake)
5.    Asdhley Stevenson    (Fergus Falls)
6.    Tony Ukkelberg    (Battle Lake)
6.    Cody Montgomery    (Underwood)

Informative
1.    Delaney Schara    (Fergus Falls)
2.    Jenna Seward    (Alexandria)
3.    Megan Fritz    (Fergus Falls)
4.    Sarah Bellig    (Battle Lake)
5.    Rachel Hofmann    (Fergus Falls)
5.    Spencer Johnson    (Underwood)
5.    Rogue Melby    (Underwood)

Original Oratory
1.    Caroline Roers    (Alexandria)

Poetry
1.    Katelyn Steffel    (Alexandria)
2.    Ivy Callahan    (Underwood)
3.    Sarah Bowmann    (Fergus Falls)
4.    Cassandra Eerdmans    (Fergus Falls)
5.    Brianna Merz    (Underwood)
6.    Christina Martineau    (Underwood)
6.    Stephanie Hauge    (Underwood)
6.    Tim Lake    (Underwood)

Prose
1.    Zach Johnson    (Fergus Falls)
2.    Julia Harlow    (Underwood)
3.    Maddie Iversen    (Battle Lake)
4.    Kjersten Lukken    (Battle Lake)
5.    Shai Bauman    (Underwood)
6.    Michaelah Jensen    (Battle Lake)
F.    Page Armstrong    (Underwood)

Storytelling
1.    Erin Aadland    (Fergus Falls)
2.    Olivia Scott    (Fergus Falls)

Comments

Add comment

Add Comment