2011 Niobrara Valley Conference Tournament

Tournament Information

Date: 02/28/2011
Tournament Location: Elgin, NE
State:

NEBRASKA

Tournament Results

Sweeps

1.    Orchard   
2.    Stuart   
3.    West Boyd   
4.    Ewing   
5.    Clearwater

Duet Acting
1.    Erin Van Horn and Mary Hawk    (Ewing)
2.    Jill Walmer and Josh Trease    (Orchard)
3.    Alex Fuhrer and Megan Schneider    (O'Neill St. Mary's)
4.    Kristen Reiman and Yazmin Bentz    (West Boyd)
5.    Jill Moser and Natalie Beckman    (Elgin Pope John)
6.    Hilary Kasperbauer and Sydney Gehl    (Wheeler Central)

Entertainment Speaking
1.    Caitlin Kunz    (Stuart)
2.    Josh Trease    (Orchard)
3.    Erin Van Horn    (Ewing)
4.    Doug Larsen    (Stuart)
5.    Abby Ramold    (Ewing)
6.    Jordan Thaler    (West Boyd)

Extemporaneous Speaking

1.    Alix Mashino    (West Boyd)
2.    Zach Kunz    (Stuart)
3.    Megan Goesch    (West Boyd)
4.    Ashley Kunz    (Stuart)
5.    Kelsey Knust    (Orchard)
6.    Tait Sibbel    (O'Neill St. Mary's)

Informative Speaking
1.    Olivia Borer    (Elgin Pope John)
2.    Mackenzie Cooper    (Orchard)
3.    Kelsey Knust    (Orchard)
4.    Michael Kotrous    (Niobrara)
5.    Amanda Koener    (Ewing)
6.    Ashli Kunz    (Stuart)

Oral Interpretation of Drama
1.    Caitlin Kunz, Doug Larsen, Ryan Larabee and Taylor Kunz    (Stuart)
2.    A.J. Braband, Brieann Grosserode, Danny Smith , Michelle Bauer and Sebastian Janssen    (Elgin Public High School)
3.    Amber Kester, Lance Baum, Millie Short, Sydney Pokorny and Taylor Kester    (Clearwater)
4.    Alix Mashino, Jordan Thaler, Logan Brewster, Scott Mathine and Yazmin Bentz    (West Boyd)
5.    Aaron Cronk, Michael Beckman and Travis Martin    (Orchard)
6.    Mackenzie Cooper, Rachael Schacht and Riley Blomenkamp    (Orchard)

Oral Interpretation of Humorous Prose
1.    Jill Walmer    (Orchard)
2.    Kami Crabtree    (Chambers)
3.    Emily Sybrant    (Rock County)
4.    Brieann Grosserode    (Elgin Public High School)
5.    Hannah Rittscher    (Clearwater)
6.    Tawny Mohr    (West Boyd)

Oral Interpretation of Poetry
1.    Zoey Childers    (Chambers)
2.    Kayla Rees    (Ewing)
3.    Jessica Heithoff    (Elgin Public High School)
4.    Sydney Pokorny    (Clearwater)
5.    Shelby Paxton    (Stuart)
6.    Brooke Jarman    (O'Neill St. Mary's)

Oral Interpretation of Serious Prose

1.    Branda Miller    (Ewing)
2.    Amanda Koener    (Ewing)
3.    Taylor Brandt    (Orchard)
4.    Amber Kester    (Clearwater)
5.    Naomi Johnson    (West Boyd)
6.    Samantha Price    (Orchard)

Persuasive Speaking

1.    Andrea Lemmer    (Chambers)
2.    Jessi Cook    (Keya Paha)
3.    Justine Meis    (Elgin Pope John)
4.    Tyler Haun    (West Boyd)
5.    Emily Heerten    (Keya Paha)
6.    Emily Sybrant    (Rock County)

Comments

Add comment

Add Comment