2011 New Jersey State Championships

Tournament Information

Date: 03/05/2011
Tournament Location: Ridge High School
State:

NEW JERSEY

Primary Contact: Host: David Yastremski

Tournament Results

Student Congress

1. Shivam Patel (Ridge)

2. Sam Schraer (Ridge)

3. Hunter Dougherty (Delbarton School)

4. George Philipose (Ridge)

5. Abe Mendelson (Montville)

6. Farsha Rizwan (Ridge)

Declamation

1. Mia O'Brien (Freehold Township)

2. Giancarlo Carnevale (Ridge)

3. Betty Yang (Bridgewater-Raritan Regional)

4. Jennifer Timmerman (Timothy Christian)

5. Emma Sibilla (Timothy Christian)

6. Caroline Radigan (Matawan Regional)

Domestic Extemporaneous Speaking

1. Peter Vogel (Ridge)

2. Chase Harrison (Millburn)

3. Caitlin Murphy (Ridge)

4. Chuck Richardson (Montville)

5. Andrew Tsukamoto (Delbarton School)

6. Adam Sullivan (Montville)

Dramatic Interpretation

1. Connor Buckley (Delbarton School)

2. Sneha Kannoth (Bridgewater-Raritan Regional)

3. Anthony Holiday (Matawan Regional)

4. Phil Esposito (Matawan Regional)

5. Ami Park (Randolph)

6. Zoe Petitt (Ridge)

Duo Interpretation

1. Damis Point Du Jur (Elizabeth)

2. Maloney Petrillo (Matawan Regional)

3. Perlamuter Eisner (Freehold Township)

4. Rosenberg Christodoulatos (Ridge)

5. Barnick Pasch (Timothy Christian)

6. McNulty Dwarakanath (Randolph)

Humorous Interpretation

1. Max Rappaport (Ridge)

2. Edess Damis (Elizabeth)

3. Bryan Kayne (Montville)

4. Peter Conforti (Freehold Township)

5. Kevin Qiao (Randolph)

6. Gabriella Schnell (Ridge)

Impromptu Speaking

1. JiLon Li (Ridge)

2. Matthew Gibbons (Delbarton School)

3. Zach Klein (Montville)

4. Caitlin Murphy (Ridge)

5. Saniya Waghray (Ridge)

6. Xena Itzkowitz (Freehold Township)

Improvisational Speaking

1. Danny Luca (Elizabeth)

2. Kaitlin Nastro (Matawan Regional)

3. Isaac Jimenez (Elizabeth)

4. Anthony Barberio (Matawan Regional)

5. Dilan Alpay (Freehold High School)

6. Namita Dwarakanath (Randolph)

International Extemporaneous Speaking

1. Zach Klein (Montville)

2. Henry Chapman (Millburn)

3. Adi Manohar (Ridge)

4. Nick Hansen (Ridge)

5. Alexandra Song (Millburn)

6. Chris Lim (Millburn)

Lincoln Douglas Debate

(Ridge AD) Allison Douglis

LD Debate J.V.

(Montville Township DD) Deep Dheri

LD Debate Novice

CLOSE OUT

(Ridge NL) Nancy Lee AND (Ridge VL) Vicki Liu

Original Oratory

1. JiLon Li (Ridge)

2. Matthew Gibbons (Delbarton School)

3. Jade Scangarello (Montville)

4. Sarah Weinflash (Montville)

5. Emma Sibilla (Timothy Christian)

6. Christopher Grimaldi (Freehold Township)

Poetry Reading

1. Kevin Palermo (Randolph)

2. Kelly Scharff (Ridge)

3. Steven Perlamuter (Freehold Township)

4. Shakur Gibson (Central)

5. Joanne Modesto (Freehold Township)

6. Theo Lowrey (Morris Knolls)

Prose Reading

1. Michelle Bennett (Randolph)

2. Matthew Tomasello (Matawan Regional)

3. Ma-Lisa Winborne (Malcolm X Shabazz)

4. Adam Weinstein (Freehold High School)

5. Megan Maloney (Matawan Regional)

6. Samantha Williams (Central)

Public Forum Debate

CLOSE OUT

Tejus Pradeep/Brian Moore AND Chris Winter/Adam Badrawi (Ridge)

Comments

Add comment

Add Comment