2011 Lena-Winslow Varsity/Novice Invitational

Tournament Information

Date: 01/08/2011
Tournament Location: Lena, IL
State:

ILLINOIS

Tournament Results

Sweeps

1.    Byron   
2.    Pearl City   
3.    DeKalb   
4.    Hononegah   
5.    Lena-Winslow

VARSITY

Dramatic Duet Acting
1.    Faith Creighton and Logan Krogull    (Lena-Winslow)
2.    Brennen Steines and Gustivo Astudillo     (Hononegah)
3.    Delaney Egan and Megan Clift    (Byron)
4.    Allison Frankfother and Alyssa Carlson    (Rock Falls)
5.    Alexis Shotton and Ashley Black    (DeKalb)

Dramatic Interpretation
1.    Laura Williams    (Hononegah)
2.    Brennen Steines     (Hononegah)
3.    Lauren Sheffey    (Pearl City)
4.    Kelsey Rogers    (Lena-Winslow)
5.    Maddie McDougal    (DeKalb)
6.    Kenzie Kaiser    (Lena-Winslow)

Extemporaneous Speaking

1.    Jon Stott    (Lena-Winslow)
2.    Lydia Bilyeu    (Fulton)
3.    Colt Radford    (Pearl City)
4.    Ryan Pinkston    (Rock Falls)
5.    Abe Mulberry    (Byron)
6.    Callie Murphy    (Riverdale)
F.    Craig Schimetz    (Pearl City)

Humorous Duet Acting
1.    TJ Davis and Tyler Bussian    (Lena-Winslow)
2.    Justin Gingrich and Richard Hartman    (DeKalb)
3.    Angie Lake and Kelsey Rogers    (Lena-Winslow)
4.    Erica Bush and Laura Williams    (Hononegah)
5.    Colt Radford and Devon Kempel    (Pearl City)
6.    Chris Clark and Sarah Jilek    (DeKalb)

Humorous Interpretation
1.    Haley West    (Riverdale)
2.    Aaron Russell    (DeKalb)
3.    Emily Stich    (Lena-Winslow)
4.    Grant Brooks    (Byron)
5.    Ariel Beverly    (United (East Moline))
6.    Patrick Forrest    (DeKalb)

Impromptu Speaking
1.    Allison Frankfother    (Rock Falls)
2.    Tyler Bussian    (Lena-Winslow)
3.    Audrey Rife    (Hononegah)
4.    Grant Brooks    (Byron)
5.    Liz Sullivan    (Woodstock)
6.    Abe Mulberry    (Byron)

Informative Speaking

1.    Amber Berge    (Riverdale)
2.    Chris Sible    (Byron)
3.    Sean O'Reilly    (United (East Moline))
4.    Bailey Lauder    (Pearl City)
5.    Jordan Mattis    (DeKalb)
6.    Emily Knight    (Fulton)
F.    Grace Heimerdinger    (Pearl City)

Oratorical Declamation
1.    Rachel Shott    (Hononegah)
2.    Cody Houzenga    (Fulton)
3.    Annabelle Borota    (Pearl City)
4.    Lydia Bilyeu    (Fulton)
5.    Sara Farmer    (Lena-Winslow)
6.    Shelby Krall    (Byron)

Original Comedy
1.    Chris Sible    (Byron)
2.    Celeste McKay    (Riverdale)
3.    Rebecca Pierce    (Hononegah)
4.    Joe Matheis    (United (East Moline))
5.    Lauren Sheffey    (Pearl City)
6.    Dennes Spyratos    (DeKalb)

Original Oratory
1.    Tiffany McHugh    (Hononegah)
2.    Nathan Falk    (Pearl City)
3.    Alyssa Carlson    (Rock Falls)
4.    Stephanie Shrider    (Hononegah)
5.    Katie Stukenberg    (Byron)
6.    Sarah Bellout    (DeKalb)

Poetry Reading

1.    Lauren Zelaya    (DeKalb)
2.    Logan Krogull    (Lena-Winslow)
3.    Holly Alguire    (Riverdale)
4.    Lily Bane    (Hononegah)
5.    Dana Lewellyn    (Woodstock)
6.    Lauren Baker    (DeKalb)

Prose Reading
1.    Becki McCorkle    (Riverdale)
2.    Allie Long    (Lena-Winslow)
3.    TJ Davis    (Lena-Winslow)
4.    Andrew Stratton    (DeKalb)
5.    Devon Kempel    (Pearl City)
6.    Samantha Ricke    (United (East Moline))

Radio Speaking
1.    Holly Alguire    (Riverdale)
2.    Kristen Field    (Fulton)
3.    Drake Walker    (Pearl City)
4.    Alyssa Pilsen    (Pearl City)
5.    Eli MacDougall    (Lena-Winslow)
6.    Jim Overmyer    (Byron)

Special Occasion Speaking

1.    Danny Engstrom    (DeKalb)
2.    Megan Clift    (Byron)
3.    Erin McCarey    (Byron)
4.    Lauren Neitzel    (Hononegah)
5.    Alyssa Pilsen    (Pearl City)
6.    Kaitie Thompson    (Rock Falls)

NOVICE

Dramatic Interpretation
1.    Sarah Jilek    (DeKalb)
2.    Rachel Hopkins    (Byron)
3.    Shelby Smith    (Fulton)

Humorous Duet Acting
1.    Tiffany McHugh and Trisha McHugh    (Hononegah)
2.    Chad Trenholm and Rachel Hopkins    (Byron)
3.    Clairanne Porter and Dana Fincham    (Hononegah)
4.    Alexis Shotton and Rachel Crews    (DeKalb)
5.    Kristen Kennedy and Paige Grube    (River Ridge)
6.    Ashley Williams and Rebekkah Neff    (DeKalb)

Humorous Interpretation

1.    Kori Freidag    (Pearl City)
2.    Serena Holdosh    (Hononegah)
3.    Josiah Killam    (Woodstock)
4.    AJ Cook    (Riverdale)
5.    Heather Finch     (Hononegah)
6.    Ryan Young    (Rock Falls)

Impromptu Speaking

1.    Dequan Webb    (DeKalb)
2.    Christian Baker    (Woodstock)
3.    Callie Murphy    (Riverdale)
4.    Joh Doreson    (Woodstock)
5.    Colton Gropp    (Lena-Winslow)
6.    Alex Stabenow    (Lena-Winslow)

Informative Speaking

1.    Austin Bower    (Lena-Winslow)
2.    Becca McKinney    (Byron)

Oratorical Declamation
1.    Stephanie Shrider    (Hononegah)
2.    Sammy McLaughlin    (Woodstock)
3.    Myranda Lee    (United (East Moline))
4.    James DeMink    (United (East Moline))

Original Comedy

1.    Maddie Alger    (DeKalb)
2.    Mike Geezel    (Woodstock)

Original Oratory
1.    Brittany Kowalski    (DeKalb)
2.    Livi Bussert    (Riverdale)
3.    Alyssa Martin    (Woodstock)

Poetry Reading
1.    Drake Walker    (Pearl City)
2.    Shane Ryder    (Woodstock)
3.    Costello Davies    (Pearl City)
4.    Maggie Shanks    (River Ridge)
5.    Christina Kallenbach    (United (East Moline))
6.    Krista Temple    (Fulton)

Prose Reading
1.    Sara Helmick    (United (East Moline))
2.    Leah Tressemer    (Pearl City)
3.    Krista Temple    (Fulton)
4.    Annabelle Borota    (Pearl City)
5.    Mark Goldsmith    (Byron)
6.    Jessica Lee    (DeKalb)

Radio Speaking
1.    Bridget Schuette    (Woodstock)
2.    Breanna Wolfe    (Riverdale)
3.    Kelly Weede    (River Ridge)
4.    Emily Knight    (Fulton)
5.    Tylor Wolters     (Hononegah)

Special Occasion Speaking

1.    Jacob Maas    (DeKalb)
2.    Mike Geezel    (Woodstock)
3.    Isabella Brodzinski    (Woodstock)

Comments

Add comment

Add Comment