2011 Lakeville North Tournament

Tournament Information

Date: 03/05/2011
Tournament Location: Lakeville, MN
State:

MINNESOTA

Tournament Results

Sweeps

1.    Eagan   
2.    Apple Valley   
3.    Lakeville North   
4.    Eastview   
5.    Moorhead

Creative Expression
1.    Tessa Hilpipre    (Eden Prairie)
2.    Ben Rohloff    (Eagan)
3.    Zach Nelson    (Lakeville North)
4.    Jacob Guzior    (Eagan)
5.    Christine Gensinger    (Lakeville North)
6.    Stephanie Callaghan    (Chanhassen)

Discussion

1.    Natasha Kapur    (Lakeville North)
2.    Emily Dallager    (Eagan)
3.    Austin Hauf    (Moorhead)
4.    Kyra Stephenson    (Eagan)
5.    Khadija Said    (Apple Valley)
6.    Walker Manning    (Chanhassen)

Dramatic Interpretation
1.    Karina Devine    (Eastview)
2.    Lataya Williams    (Roseville)
3.    Justin Wirsbinski    (Eagan)
4.    Chino Farok    (Moorhead)
5.    Robert Knapp    (Eagan)
6.    Drew Lausch    (Moorhead)

Duo Interpretation

1.    Evan Covert and Maggie Thury    (Roseville)
2.    Erica Elias and Mitch Kruse    (Lakeville North)
3.    Nina Grollman and Sam Wisenden    (Moorhead)
4.    Karina Devine and Tim Jurney    (Eastview)
5.    Arny Roy and Will Cox    (Eagan)
6.    Briley Fenimore and Emma Johnson    (Lakeville North)

Extemp. Reading

1.    Joanne Jiang    (Eden Prairie)
2.    Joyee Chin    (Eastview)
3.    Sophia Anger    (Apple Valley)
4.    Rebecca Crepeau    (Apple Valley)
5.    Dillon Willis     (Chanhassen)
6.    Jacob Voss   (Apple Valley)

Extemporaneous Speaking
1.    Dylan Slinger    (Lakeville South)
2.    Ashesh Rambachan    (Eastview)
3.    Caitlin Moran    (Eastview)
4.    Logan Roberts    (Lakeville South)
5.    Jack Ryan    (Lakeville South)
6.    Adithya Balaji    (Eastview)

Great Speeches

1.    Layla Safinia    (Eden Prairie)
2.    Michaela Brause    (Apple Valley)
3.    Szumei Leow    (Apple Valley)
4.    Rand Silvers    (Apple Valley)
5.    Chris Cheng    (Eden Prairie)
6.    Maddy Peterson    (Apple Valley)

Humorous Interpretation
1.    Nina Grollman    (Moorhead)
2.    David Stevens    (Eagan)
3.    Tyler Larkin    (Eagan)
4.    Justin Wirsbinski    (Eagan)
5.    Syrah Sherwood    (Roseville)
6.    Ryan Falk    (Lakeville North)

Informative

1.    Yaphet Getachew    (Lakeville North)
2.    Rachel Robinson    (Apple Valley)
3.    Georgia Schmitt    (Apple Valley)
4.    Kellie Bohlig    (Eagan)
5.    Katie Swanson    (Apple Valley)
6.    David DeGrood    (Lakeville North)

Original Oratory
1.    Joyee Chin    (Eastview)
2.    Nader Helmy    (Apple Valley)
3.    Ben Fritz    (Lakeville North)
4.    Kirby Hermansen    (Apple Valley)
5.    Tom Dyke    (Eagan)
6.    Matt Walton    (Moorhead)

Poetry
1.    Patricia Reeves    (Apple Valley)
2.    Lauren Stopfer    (Eagan)
3.    Trevor Larson    (Moorhead)
4.    Peter Dunifon    (Eagan)
5.    Matt Anderson    (Eagan)
6.    Elleni Paulson    (Eagan)

Prose

1.    Devon Manney    (Moorhead)
2.    Garrett Lukin    (Eagan)
3.    Carli Rhoades    (Roseville)
4.    Maria Null    (St. Cloud Tech)
5.    Erin Shaw    (Apple Valley)
6.    Tyler Anderson    (Eagan)

Storytelling
1.    Ben Habegger    (Eastview)
2.    Jeff Steinkamp    (Lakeville South)
3.    Brad Hoelscher    (St. Cloud Tech)
4.    Dan Erickson    (Eagan)
5.    Emma Randolph    (Eagan)
6.    Emily Dallman    (Apple Valley)

Comments

Add comment

Add Comment