2011 James Logan High School 15th Annual MLK Invitational

Tournament Information

Date: 01/14/2011
Team-School In Charge: James Logan High School
Tournament Location: James Logan High School
State:

CALIFORNIA

Primary Contact: Tommie Lindsey (tommie_lindsey@nhusd.k12.ca.us)
Events Offered:
Duo
Dramatic Interpretation
Domestic Extemporaneous
Foreign Extemporaneous
Humorous Interpretation
Impromptu
Original Oratory
Lincoln-Douglas Debate
Policy Debate
Public Forum Debate
Student Congress Debate
Other Events Offered:
Parliamentary Debate
Oratorical Interpretation
Thematic Interpretation
Expository Speaking
Original Advocacy
Original Prose and Poetry

Tournament Results

Sweeps

1. Gabrielino High School

2. Bellarmine College Preparatory

3. Leland High School

4. Saint Francis High School

5. Denver East High School

Small School Sweeps

1. Helix Charter School

2. Windsor High School

3. Eden Prairie

Triathlon

1. Madhu Vijay (Bellarmine College Preparatory)

2. Aditya Limaye (Bellarmine College Preparatory)

3. Jane Liu (Gabrielino)

Policy Debate

Limaye - Vijay

L-D Debate

Gordon Allen

Parliamentary Debate

Morris - Mecklai

Public Forum Debate

Bhaskar - Majid

Dramatic Interpretation

1. Dolapo Sangokoya

2. Miles Bridges

3. Cindy Bouney

4. Russ Islam

5. Gabriel Viveros

6. Cynthia Lim

Humorous Interpretation

1. Sarah Khasrovi

2. Brandon Deadwiler

3. Nicholas Le

4. Kyle DeCamp

5. Nolan Machock

6. Shad Hicks

Duo Interpretation

1. Wu - Deadwiler

2. Carvallyo - Hernandez

3. Trinh - Liu

4. Chang - Sirimane

5. Turner - Kindle

6. Basa - Machock

Oratorical Interpretation

1. Naman Trivedi

2. Nathan Leal

3. Annabel Liu

4. Charity Lyons

5. Janice Yip

6. Helen Pun

Thematic Interpretation

1. Jane Liu

2. Sara Remmes

3. Brittney Valles

4. Raymond Liu

5. Dominique Robinson

6. Brittany Fung

Impromptu

1. Rylan Schaeffer

2. Kevin Yeehaw

3. Madhu Vijay

4. Roxanna Haghighat

5. Vijay Singh

6. Ronny Mukherjee

Expository Speaking

1. Angela Leung

2. Lucia Song

3. Connie Wang

4. Shinna Kim

5. Julia Heil

6. Dorothy Nguyen

Original Oratory

1. Ethan Loewi

2. Matt Basa

3. Joanne Jiang

4. Nick Mai

5. Kelsey Brewer

6. Urvashi Malhotra

Original Advocacy

1. Deepika Bodapati

2. Matt Zajac

3. Angela Leung

4. Harris Barakzoy

5. Anna Diep

6. Derek Conkle

Original Prose and Poetry

1. Gary Nielsen

2. Kyle DeCamp

3. Leslie Lee

4. Donovan Souza

5. Frank Chen

6. Danny Ma

National Extemporaneous Speaking

1. Vijay Singh

2. Madhu Vijay

3. Kevin Yeehaw

4. Kelly Wu

5. Anna Diep

6. Kevin Ha

International Extemporaneous Speaking

1. John Cherian

2. Rylan Schaeffer

3. Mihir Bhaskar

4. Russ Islam

5. Aaron Sun

6. Oliver Sitt

House 1

1. TIE Tanay Kothari (Bellarmine College Preparatory) AND John Cherian (Bellarmine College Preparatory)

3. Jade Theriault (Westmont High School)

4. Mark Francis (Denver East HS)

5. Alex Hickey (Ponderosa High School)

6. Patrick Donovan (Ponderosa High School)

House 2

1. Elliot Mamet (Denver East HS)

2. Ronny Mukherjee (Bellarmine College Preparatory)

3. Michael Brook (Ponderosa High School)

4. Wilson Scarbeary (Denver East HS)

5. Howard Guan (James Logan High School)

6. Kathir Sundarraj (The Harker School)

Super Congress

1. Tanay Kothari (Bellarmine College Preparatory)

2. Elliot Mamet (Denver East HS)

3. Wilson Scarbeary (Denver East HS)

4. Jade Theriault (Westmont High School)

5. Kerri Buchholz (Ponderosa High School)

6. John Cherian (Bellarmine College Preparatory)

Presiding Officer

1. Tim Livingston

2. Mark Francis

Comments

Congrats Ethan on your OO win! 

Add comment

Add Comment