2011 HVL Conference Speech Meet

Tournament Information

Date: 03/21/2011
Tournament Location: Rochester, MN
State:

MINNESOTA

Tournament Results

Sweeps

1.    Cannon Falls   
2.    Byron   
3.    Lake City   
4.    Rochester Lourdes   
5.    Stewartville   
6.    Kasson-Mantorville

Creative Expression
1.    Aaron Budihas    (Kasson-Mantorville)
2.    Milly Sauber    (Rochester Lourdes)
3.    Cassandra Dulek    (Cannon Falls)
4.    Jeremiah Moriarty    (Rochester Lourdes)
5.    Kelsey Diepenbrock    (Lake City)
6.    Mitch Geiken    (Cannon Falls)

Discussion

1.    Thomas Monson    (Cannon Falls)
2.    Bethany Fleischman    (Hayfield)
3.    Tim Salazar    (Byron)
4.    Joel Torgeson    (Pine Island)
5.    Paul Trisko    (Stewartville)
6.    Sydney Flottum    (Stewartville)

Dramatic Interpretation
1.    Elizabeth Nellis    (Lake City)
2.    Kate Flinchbaugh    (Byron)
3.    Sarah Olson    (Rochester Lourdes)
4.    Amber Morgan   (Byron)
5.    Casey DeLima    (Kasson-Mantorville)
6.    Matt Lockett    (Cannon Falls)

Duo Interpretation

1.    Alex Weston and Neal Abbott    (Stewartville)
2.    Karl Peterson and Lisa Peterson    (Kasson-Mantorville)
3.    Alli Krings and Andy Lawerence    (Byron)
4.    Alex Haeska and Maggie Falvey    (Lake City)
5.    Laura Buckman and Sean Bowe    (Lake City)
6.    Kaitlin Taylor and Kristen Eggler    (Hayfield)

Extemp. Reading

1.    Marguerite Haggerty    (Cannon Falls)
2.    Alex Traynor    (Cannon Falls)
3.    Jenny Vondrashek    (Rochester Lourdes)
4.    Lindsay LaMoore    (Cannon Falls)
5.    Emily Walsh    (Rochester Lourdes)
6.    Sam Bohannon    (Pine Island)

Extemporaneous Speaking

1.    Molly Monk    (Rochester Lourdes)
2.    Josh Siebenaler    (Cannon Falls)
3.    Shaylin Nguyen    (Cannon Falls)
4.    Connor Rechtzigel    (Cannon Falls)
5.    Evan Jaeger   (Pine Island)
6.    Tyrel Bleifus    (Stewartville)

Great Speeches
1.    Maddie Grosland    (Cannon Falls)
2.    Kim Thompson    (Byron)
3.    Kelly Trisko    (Stewartville)
4.    Kaylyn Nygaard    (Cannon Falls)
5.    Aaron Bennett     (Zumbrota-Mazeppa)
6.    Caitlyn Strack    (Cannon Falls)

Humorous Interpretation

1.    Justin Mansfield    (Byron)
2.    Allie Brunnette    (Byron)
3.    Luke Myer    (Kasson-Mantorville)
4.    Erica Thompson    (Byron)
5.    Shari Wildt    (Rochester Lourdes)
6.    Christian Kerr    (Byron)

Informative

1.    Amelia Brooks    (Lake City)
2.    Kailee Stiles    (Cannon Falls)
3.    Margaret Silhasek    (Byron)
4.    Emily Schick    (Byron)
5.    Morgan Rea    (Rochester Lourdes)
6.    Katie Bauman    (Stewartville)

Original Oratory
1.    Xavia Miles    (Kenyon-Wanamingo)
2.    Sydney Erhardt    (Cannon Falls)
3.    Emily Harris    (Byron)
4.    Sarah Massey    (Byron)
5.    Claire Woodward    (Pine Island)
6.    Madison Langdon    (Cannon Falls)

Poetry
1.    Nathan Frye    (Lake City)
2.    McCayla Thoe    (Hayfield)
3.    Jeanne Walker    (Stewartville)
4.    Maddy Stiehl    (Cannon Falls)
5.    Rene Stiller    (Rochester Lourdes)
6.    Emily Loux    (Stewartville)

Prose

1.    Berit Wallevand    (Byron)
2.    Megan Ripley    (Cannon Falls)
3.    Emily Craig    (Lake City)
4.    Kristin Blom    (Byron)
5.    Haylee Lantz    (Hayfield)
6.    Ellie Haeska    (Lake City)

Storytelling
1.    Sylvie Mae Spear Ternus    (Cannon Falls)
2.    Michael Wegmann    (Cannon Falls)
3.    Haley Martin    (Lake City)
4.    Hannah Brummund    (Cannon Falls)
5.    Megan Ellis    (Hayfield)
6.    Sara Cramer    (Pine Island)

Comments

Add comment

Add Comment