2011 Detroit Lakes

Tournament Information

Date: 03/19/2011
Tournament Location: Detroit Lakes , MN
State:

MINNESOTA

Tournament Results

Sweeps

1.    Moorhead   
2.    East Grand Forks   
3.    Thief River Falls   
4.    Dilworth-Glyndon-Felton   
5.    Alexandria   
6.    Perham

Creative Expression
1.    Josiah Reiswig    (Park Christian)
2.    Matt Walton    (Moorhead)
3.    Louis Sand    (Moorhead)
4.    Peter Totten    (Moorhead)
5.    Hayley Thull    (Alexandria)
6.    Nate Pace   (East Grand Forks)

Discussion
1.    Jordan Rasmusson    (Fergus Falls)
2.    Mark Huebsch    (Perham)
3.    Nick Kinnen    (Dilworth-Glyndon-Felton)
4.    Austin Hauf    (Moorhead)
5.    Cate Cavalier    (Moorhead)
6.    Brendon dos Santos    (East Grand Forks)

Dramatic Interpretation
1.    Chino Farok    (Moorhead)
2.    Abdul Habib    (Moorhead)
3.    Drew Lausch    (Moorhead)
4.    Amanda Casselton    (Moorhead)
5.    Nina Grollman    (Moorhead)
6.    Jade Krsnak    (Moorhead)

Duo Interpretation
1.    Faith Stoltenow and Lucia Smith    (Moorhead)
2.    Annie Cameron and Peter Totten   (Moorhead)
3.    Layne Meyer and Nathan Wong    (Moorhead)
4.    Bjorn Hunstad and Sarah Rice    (Moorhead)
5.    Emily Haagenson and Jordan Hartjen    (Moorhead)
6.    Brent Gulbranson and Cody Knutson    (East Grand Forks)
6.    Nina Grollman and Sam Wisenden    (Moorhead)

Extemp. Reading
1.    Brent Gulbranson    (East Grand Forks)
2.    Ashley Normandin    (East Grand Forks)
3.    Lucia Smith    (Moorhead)
4.    Brittany Kortuem    (Moorhead)
5.    Veronica Lesnar    (Dilworth-Glyndon-Felton)
6.    Alex Blaser    (Alexandria)

Extemporaneous Speaking

1.    Sam Benson    (Moorhead)
2.    Elise Sperling    (Moorhead)
3.    Seiko Shastri    (Moorhead)
4.    Evan Johnson    (Moorhead)
5.    Amber Johnson    (Moorhead)
6.    Tanner Miller    (East Grand Forks)

Great Speeches
1.    Genevieve Kafka    (Moorhead)
2.    Ashley Borchardt    (Thief River Falls)
3.    Brock Drevlow    (Thief River Falls)
4.    Caroline Roers    (Alexandria)
5.    Lucinda Thomas    (Moorhead)
6.    Paige Wakefield    (Moorhead)

Humorous Interpretation
1.    Matt Wisenden    (Moorhead)
2.    Trevor Larson    (Moorhead)
3.    Ryan Olson    (Moorhead)
3.    Brianna Drevlow    (Thief River Falls)
5.    Anne Totten    (Moorhead)
6.    Sam Wisenden    (Moorhead)

Informative Speaking
1.    Alison Williams    (Moorhead)
2.    Anastasia Eckman    (Moorhead)
3.    Adam Wolf    (Moorhead)
4.    Katie Beedy    (Moorhead)
5.    Emily Haagenson    (Moorhead)
6.    Colby Schwartzwalter    (Moorhead)
6.    Brayden Drevlow    (Thief River Falls)

Oratory
1.    Matt Walton    (Moorhead)
2.    Andrew Carlson    (Moorhead)
3.    Matt Wisenden    (Moorhead)
4.    Johanna Knorr    (Pelican Rapids)
5.    Caroline Roers    (Alexandria)
6.    Kristin Miller    (Dilworth-Glyndon-Felton)

Poetry
1.    Trevor Larson    (Moorhead)
2.    Sarah Rice    (Moorhead)
3.    Kristyne Hass    (Moorhead)
4.    Jordan Hartjen    (Moorhead)
5.    Kasey Crowley    (East Grand Forks)
6.    Bjorn Hunstad    (Moorhead)

Prose

1.    Brittany Kortuem    (Moorhead)
2.    Devon Manney    (Moorhead)
3.    Drew Lausch    (Moorhead)
4.    Ruben Flores    (East Grand Forks)
5.    Jaret Cyr    (Dilworth-Glyndon-Felton)
6.    Tanner Tweten    (Moorhead)

Storytelling
1.    Anne Totten    (Moorhead)
2.    Brianna Drevlow    (Thief River Falls)
3.    Emily Kari    (Moorhead)
4.    Kallie O'Neill    (Dilworth-Glyndon-Felton)
5.    Katie Anderson    (Detroit Lakes)
6.    Alexie Randall    (East Grand Forks)

Comments

Add comment

Add Comment