2011 Crusader Pre-Nationals Tournament

Tournament Information

Date: 05/14/2011
Team-School In Charge: Notre Dame Green Pond HS
Tournament Location: Easton
State:

PENNSYLVANIA

Primary Contact: Sal Rizzo
Events Offered:
Declamation
Duo
Impromptu
Original Oratory
Lincoln-Douglas Debate
Policy Debate
Public Forum Debate
Student Congress Debate
Other Events Offered:
Oral Interpretation
Dramatic Performance
Extemporaneous Speaking

Tournament Results

Lincoln-Douglas Debate

1st Nathan Rifkin, Upper Dublin

2nd Chris McCarthy, Southern Lehigh

3rd Matt Fries, Southern Lehigh

4th Tyler Martin, Southern Lehigh

5th Sam Stewart, Southern Lehigh

6th Hannah Rifkin, Upper Dublin

 

Public Forum Debate

1st Hanson/Stanhope, Phillipsburg (NJ)

2nd Hafer/Noll, Dallastown

3rd Linn/Nischal, Pennsbury

4th Fordham/Jackson, Phillipsburg (NJ)

5th Fedun/Jagadesh. Pennsbury

6th Arnold/Jones, Southern Lehigh

 

Student Congress

1st Irene Kurtz, Notre Dame

2nd Ryan Carrigan, Notre Dame

3rd Benny Berger, Dallastown

4th Robert Wood, Dallastown

5th Eric Kinyon, Southern Lehigh

 

Declamation

1st Natalie Prager, Notre Dame

2nd Jillian Tadrzynski, Southern Lehigh

 

Dramatic Performance

1st Sam Nicholson, Dallastown

2nd Ryan Schroeder, Dallastown

3rd Briana Warner, Battlefield (VA)

4th Natalie Prager, Notre Dame

5th Brandon Rothrock, Phillipsburg (NJ)

 

Duo Interpretation

1st Costa/Schultz, Southern Lehigh

2nd Walkowicz/Williston, Southern Lehigh

3rd Cantilina/Cicchiello, Phillipsburg (NJ)

4th Baker/Tabuzo, Notre Dame

5th Ehlers/Kelly, Upper Dublin

6th Fink/Seitz, Southern Lehigh

 

Extemporaneous Speaking

1st David Sisson, Southern Lehigh

2nd Kaitlyn Brady, Upper Dublin

3rd Abby Deely, Freedom

4th Jacob Winograd, Dallastown

5th Rachel Hludzinski, Pennsbury

6th Alexia Rauen, Pennsbury

 

Impromptu Speaking

1st Zaneta Bell, Notre Dame

2nd Laurel Kandianis, Notre Dame

3rd Alexia Rauen, Pennsbury

4th Abby Deely, Freedom

5th Irene Kurtz, Notre Dame

6th David Sisson, Southern Lehigh

7th Michael Scharf, Southern Lehigh

 

Oral Interpetation

1st Zaneta Bell, Notre Dame

2nd Katelyn Keller, Dallastown

3rd Emily Schultz, Southern Lehigh

4th Julia Buonanno, Southern Lehigh

5th Sara Prager, Notre Dame

6th Thomas Kennebeck, Notre Dame

 

Original Oratory

1st Leif Bakke, Thomas Jefferson HS for Science and Technology (VA)

2nd Erik Bakke, West Springfield (VA)

3rd Jonathan Tabuzo, Notre Dame

4th Thomas Kennebeck, Notre Dame

5th Laurel Kandianis, Notre Dame

6th Ana Bakke, Independent (VA)

 

Team Sweepstakes

1st Notre Dame

2nd Southern Lehigh

3rd Dallastown

 

 

 

 

 

 

Comments

Add comment

Add Comment