2011 Central Minnesota NFL District Speech Tournament

Tournament Information

Date: 03/11/2011
Tournament Location: Eagan
State:

MINNESOTA

Tournament Results

ADVANCING TO NATIONALS

Public Forum Debate

Qualifier Katherine L. Baldwin & Madeline J. Johnson (Eastview HS)
Qualifier Steven T. Albers & Allison M. Johnson (Eastview HS)
Qualifier Daniel Foussard & Sam Rosenberg (SPA)

Alternate 1 Zachary Mohring & Daniel Porter (SPA)
Alternate 2 Caitlin A. Moran & Lisa Ramroop (Eastview HS)
Alternate 3 Alexander Berger & John Micevych (SPA)

Policy Debate

Qualifier Cole Johnson Jensen & Jacob Boucher (Minneapolis South)
Qualifier Izak Gallini-Matyas & Oskar Tauring-Traxler (Minneapolis South)
Qualifier Hannah Nesser & Imanol Avendano (Saint Paul Central High School)

Alternate 1 Joseph Peacock & Benjamin White (Highland Park Senior High School)
Alternate 2 Brandon Bogan & Anna Parshall (Minneapolis Washburn)
Alternate 3 Zachary WareJoncas & Ben Goodman (Saint Paul Central High School)

Duo Interpretation

Qualifier Averi Haugesag & Kiki Laing (Eastview HS)
Qualifier Tim Jurney & Karina Devine (Eastview HS)
Qualifier Maria Lisignoli & Sam Scarlato (Chanhassen High School)

Original Oratory

Qualifier Nader Helmy (Apple Valley High School)
Qualifier Kirby Hermansen (Apple Valley High School)
Qualifier Joyee Chin (Eastview HS)

US Extemporaneous Speaking

Qualifier Caroline Miller (Mounds Park Academy)
Qualifier Svati Pazhyanur (Eastview HS)
Qualifier Adithya Balaji (Eastview HS)

Foreign Extemporaneous Speaking

Qualifier Asheshananda Rambachan (Eastview HS)
Qualifier Anthony W Bigelow (Eastview HS)
Qualifier Jon Slater (Apple Valley High School)

Dramatic Interpretation

Qualifier Bryan Porter (Apple Valley High School)
Qualifier Rachel Evans (Roseville Area High School)
Qualifier Erin Shaw (Apple Valley High School)

Humorous Interpretation

Qualifier Lewis Baker (Chanhassen High School)
Qualifier Jared Hecht (Chanhassen High School)
Qualifier Chris Schnettler (Chanhassen High School)

Lincoln-Douglas Debate

Qualifier Jon Slater (Apple Valley High School)
Qualifier John Granlund (Apple Valley High School)
Qualifier Luke Stuttgen (Apple Valley High School)

Alternate 1 Meagan Trayers (Saint Thomas Academy/Visitation)
Alternate 2 Sinan Goral (SPA)
Alternate 3 David Quinn (Apple Valley High School)

ACCUMULATED TOURNAMENT TROPHY POINTS

1. Eastview HS (898)

2. SPA (721)

FINALS

Domestic Extemporaneous Speaking

1. Caroline Miller

2. Svati Pazhyanur

3. Adithya Balaji

4. Ameay Naravane

5. Alex Rafferty

6. Tony Stauber

Dramatic Interpretation

1. Bryan Porter

2. Rachel Evans

3. Karina Devine

4. Erin Shaw

5. Lataya Williams

6. Andrew Kimball

Duo Interpretation

1. Haugesag - Laing

2. Jurney - Devine

3. Lisignoli - Scarlato

4. Thury - Covert

5. Gottfried - Erler

6. Haugen - Sjoquist

International Extemporaneous Speaking

1. Asheshananda Rambachan

2. Anthony W Bigelow

3. Jon Slater

4. Luke Stuttgen

5. Sergey Ivanchuk

6. Nitya Chandiramani

Original Oratory

1. Nader Helmy

2. Kirby Hermansen

3. Joyee Chin

4. Michael Ross

5. Lexi Devitt

6. Nita Chai

Humorous Interpretation

1. Bryan Porter

2. Lewis Baker

3. Jared Hecht

4. Chris Schnettler

5. Syrah Sherwood

6. Alex Black

Comments

Add comment

Add Comment