2011 Cass Lake-Bena JH/Novice Meet

Tournament Information

Date: 02/08/2011
Tournament Location: Cass Lake, MN
State:

MINNESOTA

Tournament Results

Sweeps

1.    Bemidji   
2.    Walker   
3.    Blackduck   
4.    Eveleth-Gilbert   
5.    Grand Rapids

Creative Expression
1.    Katie Howard    (Cass Lake-Bena)
2.    Maddy Stomberg    (Blackduck)
3.    Cassidy Morris    (Bemidji)
4.    Rachel Allen    (Pequot Lakes)
5.    Cassidy Stokes    (Bemidji)
6.    Jamie Haggard    (Park Rapids)

Discussion

1.    Anderson Carter    (Bemidji)
2.    Katie Boudreau    (Eveleth-Gilbert)
3.    Ben Ware    (Laporte)
4.    Laura Bodin    (Grand Rapids)
5.    Jon Anderson    (Walker)
6.    Serena Chapman    (Grand Rapids: Elkington Middle)

Dramatic Interpretation
1.    Angela Cole    (Pequot Lakes)
2.    Julia Bogucki    (Blackduck)
3.    Kelsie Murray    (Blackduck)
4.    Sasha Pfannenstein    (Blackduck)
5.    Tessa Johnson    (Bemidji)
6.    Dani Lockrem    (Park Rapids)

Duo Interpretation

1.    Katja Piscitelli and Rikki Mays-Reak    (Grand Rapids)
2.    Brandi Dahmen and Janelle Peacock    (Cass Lake-Bena)
3.    Melissa Perkins and Rachel Jensen    (Bemidji)
4.    Kaitlyn Dahmen and Tia Dahmen    (Cass Lake-Bena)
5.    Caio Fisher and Skyla Robinson    (Cass Lake-Bena)
6.    Amber Rassler and Mattie Osborn    (Bemidji)

Extemp. Reading
1.    Hannah Fletcher    (Bemidji)
2.    Kristina Johnson    (Blackduck)
3.    Austin Burks    (Walker)
4.    Katelyn Chapman    (Eveleth-Gilbert)
4.    Mara McFarlane    (Walker)
6.    Julia Pacheco    (Cass Lake-Bena)

Extemporaneous Speaking

1.    Tucker Nelson    (Eveleth-Gilbert)
2.    Bradley Foster    (Walker)
3.    Claudia Althoen    (Bemidji)

Great Speeches

1.    Erin Jones    (Bemidji)
2.    Martie Enger    (Bemidji)
3.    Eva Froehle    (Bemidji)
4.    Savanna Day    (Laporte)
5.    Michaela Salmela    (Grand Rapids)
6.    Allie Dingman    (Grand Rapids)

Humorous Interpretation
1.    Delaney Rietvold    (Bemidji)
1.    Evie Magner    (Grand Rapids)
3.    Lewis Johnson    (Park Rapids)
4.    Tessa Grantier    (Bemidji)
5.    Tobey Haluptzok    (Blackduck)
6.    Josina Grantier    (Bemidji)

Informative Speaking
1.    Sarah Anderson    (Walker)
2.    Becky Boudreau    (Eveleth-Gilbert)
3.    Ryan Jobe    (Laporte)
4.    Kari Pierce    (Laporte)
5.    Katie Krotzer    (Bemidji)
5.    Jeremy Brooks    (Cass Lake-Bena)

Original Oratory
1.    Monica Wittner    (Bemidji)
2.    Carmella Leoni    (Eveleth-Gilbert)
3.    Vanessa Sellner    (Pequot Lakes)

Poetry
1.    Jonas Wilson    (Walker)
1.    Grace Steward    (Walker)
3.    Bre Warrington    (Grand Rapids)
4.    Nikki Bauer    (Bemidji)
5.    Emily Steffen    (Park Rapids)
6.    Laura Walker    (Park Rapids)

Prose
1.    Gabby Scott    (Walker)
2.    Bailey Tillman    (Grand Rapids)
3.    Haley Julin    (Bemidji)
4.    Kristine Pierce    (Laporte)
5.    Theresa Akers    (Laporte)
6.    Kailee Martins    (Bemidji)

Storytelling
1.    Emily Widman    (Walker)
2.    Kristie Slindee    (Blackduck)
2.    Michaela Holmgren    (Blackduck)
4.    Kortni Cloud    (Bemidji)
5.    Anne Olafson    (Eveleth-Gilbert)
6.    Nicole Walker    (Park Rapids)

Comments

Add comment

Add Comment