2011 Bemidji Lumberjack Novice Invite

Tournament Information

Date: 02/22/2011
Tournament Location: Bemidji, MN
State:

MINNESOTA

Tournament Results

Sweeps

1.    Bemidji   
2.    Walker   
3.    Blackduck   
4.    Laporte   
5.    Grand Rapids: Elkington Middle

Creative Expression
1.    Maddy Stomberg    (Blackduck)
2.    Katie Howard    (Cass Lake-Bena)
3.    Cassidy Morris    (Bemidji)
4.    Becca Hays    (Park Rapids)
5.    Katie Northernscold    (Pequot Lakes)
6.    Lamour Damar    (Bemidji)

Discussion

1.    Anderson Carter    (Bemidji)
2.    Ben Ware    (Laporte)
3.    Gus Fedje-Johnston    (Grand Rapids: Elkington Middle)
4.    Chance Gourley    (Blackduck)
5.    Dakota Zimmer    (Walker)
6.    Morgan Patrow    (Grand Rapids: Elkington Middle)

Dramatic Interpretation
1.    Angela Cole    (Pequot Lakes)
2.    Sarah Scott    (Walker)
3.    Carly Jones    (Walker)
4.    Julia Bogucki    (Blackduck)
5.    Dani Lockrem    (Park Rapids)
6.    Peyton Hable    (Bemidji)

Duo Interpretation

1.    Hailey Bruns and Lily Weimann    (Walker)
2.    Kaitlyn Dahmen and Tia Dahmen    (Cass Lake-Bena)
3.    Melissa Perkins and Rachel Jensen    (Bemidji)
4.    Katja Piscitelli and Rikki Mays-Reak    (Grand Rapids: Elkington Middle)
5.    Amber Rassler and Mattie Osborn    (Bemidji)
6.    Brandi Dahmen and Janelle Peacock    (Cass Lake-Bena)

Extemp. Reading

1.    Hannah Fletcher    (Bemidji)
2.    Mara MacFarlane    (Walker)
3.    Sammi Zabukover    (Pequot Lakes)
4.    Austin Burks    (Walker)
5.    Julia Pacheco    (Cass Lake-Bena)
6.    Isha Bharadwaj    (Bemidji)

Extemporaneous Speaking
1.    Bradley Foster    (Walker)
2.    Claudia Althoen    (Bemidji)
3.    Noah Schulz    (Park Rapids)

Great Speeches
1.    Erin Jones    (Bemidji)
2.    Savanna Day    (Laporte)
3.    Eva Froehle    (Bemidji)
4.    Martie Enger    (Bemidji)
5.    Alli Bily    (Grand Rapids: Elkington Middle)
6.    Jarod Marty-Kennedy    (Walker)

Humorous Interpretation
1.    A.J. Lewis    (Grand Rapids: Elkington Middle)
2.    Evie Magner    (Grand Rapids: Elkington Middle)
3.    Delaney Rietvold    (Bemidji)
4.    Lewis Johnson    (Park Rapids)
5.    Tessa Grantier    (Bemidji)
6.    Jenna Nestberg    (Blackduck)

Informative Speaking

1.    Sarah Anderson    (Walker)
2.    Mariah Bremer    (Blackduck)
3.    Madison Liapis    (Blackduck)
4.    Kari Pierce    (Laporte)
5.    Ryan Jobe    (Laporte)
6.    Katie Krotzer    (Bemidji)

Original Oratory

1.    Monica Wittner    (Bemidji)
2.    Maile Olson    (Blackduck)
3.    Mike O'Reilly    (Blackduck)
4.    Samantha Knopps    (Laporte)
5.    Vanessa Sellner    (Pequot Lakes)

Poetry

1.    Grace Steward    (Walker)
2.    Tessa Johnson    (Bemidji)
3.    Jonas Wilson    (Walker)
4.    Jena Stewart    (Park Rapids)
5.    Emily Steffen    (Park Rapids)
6.    Nikki Bauer    (Bemidji)

Prose
1.    Gabby Scott    (Walker)
2.    Theresa Akers    (Laporte)
3.    Bailey Tillman   (Grand Rapids: Elkington Middle)
4.    Kristine Pierce    (Laporte)
5.    Grace Hayle    (Bemidji)
6.    Clara Ringle    (Walker)

Storytelling (copy)
1.    Emily Widman    (Walker)
2.    Katelyn Westlund    (Bemidji)
3.    Michaela Holmgren    (Blackduck)
4.    Kristie Slindee    (Blackduck)
5.    Nicole Walker    (Park Rapids)
6.    Madi Larson    (Laporte)

Comments

Add comment

Add Comment