2010 University of South Carolina Euphradian Novice Tournament

Tournament Information

Date: 09/18/2010
Team-School In Charge: University of South Carolina
Tournament Location: University of South Carolina
State:

SOUTH CAROLINA

Tournament Results

Children's Literature

1. Anjali Carroll (Southside HS)

2. Judy Chen (Riverside High School)

3. Amee Shah (Southside HS)

4. Marina Meshreky (Riverside High School)

5. Sarah Olyarchuk (Mauldin High School)

6. Caroline Faucette (Southside HS)

Dramatic Interpretation

1. Kaylee Lass (Waccamaw High School)

2. Alexis Tabb (Southside HS)

3. Jayelon Lasseigne (Hillcrest High School)

4. Serene Burgess (Southside HS)

5. Cory Nesbitt (Southside HS)

6. Rebekah Warren (Hillcrest High School)

Duo Interpretation

1. Jordan Wright (Mauldin High School)

2. Jessica Sieron (Riverside High School)

3. Madison Kane (Mauldin High School)

4. Shakayla Daniels (Williston-Elko High School)

Extemporaneous Speaking

1. Roshni Malde (Southside HS)

2. Nida Ansari (Riverside High School)

3. Daa'iyah Asya White (Orangeburg Wilkinson High)

4. Rhett Reese (Riverside High School)

5. Harrison Stall (Southside HS)

Humorous Interpretation

1. Gracie Studart (Riverside High School)

2. Kyle Sheppard (Waccamaw High School)

3. Kerry Yan (Riverside High School)

4. Madeline McKiernan (Mauldin High School)

5. Laura Collyer (Mauldin High School)

6. Taylor Duckett (Southside HS)

Impromptu Speaking

1. Roshni Malde (Southside HS)

2. Morgan Tyler (Orangeburg Wilkinson Hig)

3. Kuma Irogbe (Orangeburg Wilkinson High)

4. Caitlin Russell (Woodmont High School)

5. Vaquacious Lundy (Orangeburg Wilkinson High)

6. Savannah Holmes (MASC)

Oral Interpretation

1. Vaquacious Lundy (Orangeburg Wilkinson High)

2. Vanessa Cobb (Southside HS)

3. Amira Gee (Southside HS)

4. Alexis Wheeler (Waccamaw High School)

5. Bonnie Harris (J.L. Mann High School)

6. Lucas Watkins (Waccamaw High School)

Original Oratory

1. Sagarika Gami (Southside HS)

2. Sonia Singh (Orangeburg Wilkinson High)

3. Sania Khan (Riverside High School)

4. Jasmine Singleton (Southside HS)

5. Nancy Kaura (Riverside High School)

6. Ashley Hedrick (J.L. Mann High School)

LD Debate

1. Kelsey Fuson (Mauldin)

2. Brittany Fales (Mauldin)

3. William Cummings (Mauldin)

4. Alex Pope (North Mecklenburg)

5. Will Best (Riverside)

PFD

1. Kevin Lee and Judith Lin (Riverside)

2. Raghav Kappagantala and Nishesh Chaubey (Southside HS)

3. Orrod Zahdeh & Jasmine Maya

4. Brandon Anderson & Caroline Andrews

5. Christopher Graham & Connor Wall

6. Alexander Koo & Jinsoo Kim

Comments

Add comment

Add Comment