2010 Southern Minnesota NFL District Speech Tournament (Eagan)

Tournament Information

Date: 03/12/2010
Team-School In Charge: Eagan High School
Tournament Location: Eagan High School
State:

MINNESOTA

Primary Contact: Joni Anker/Chris McDonald

Tournament Results

Domestic Extemp

1. Steven Elliott

2. Dylan Slinger

3. Kyra Stephenson

4. Karen Zhou

5. Krishnan Ramanujan

6. Taylor Thomas

Dramatic Interp

1. Joshua Evans

2. Arnesh Roy

3. Trevor Goris

4. Antonia Wornson

5. Ashley Mardell

6. Robert Knapp

Duo Interp

1. Evans - Stopfer

2. Cusack - Soderbeck

3. Roe - Gage

4. Hussein - Larkin

5. Finseth - Sandberg

6. Kosanovich - Lund

International Extemp

1. Steven Elliott

2. Dylan Slinger

3. Karen Zhou

4. Christian Reynolds

5. Michelle Wagner

6. Rafi Garnighian

Original Oratory

1. Javier Ferreira

2. Alexis Friesen

3. Haben Ghebregergish

4. Taylor Thomas

5. Daniel Erickson

6. Emily Jensen

Humorous Interp

1. Adam Iverson

2. Adam DeGonda

3. Charlie Stokes

4. Ashley Mardell

5. Nicholas Bosiacki

6. Abby Jo Imberg

*DEBATE PRELIM HIGHEST SCORES*

Public Forum Debate (5-1)

Rachel Markon/Christian Reynolds, Emily Dallager/Miles Norman, and Sarah Carthen Watson/Taylor Briggs

Lincoln-Douglas Debate (7-0)

Erik Keith Legried

C-X Debate (6-1)

Tanay Mehta/Brett Beutell, David Kang/Thomas Corbin Madsen, and Trevor Aufderheide/Nick Khatri

ADVANCING TO NATIONALS

Public Forum Debate

Qualifier Rachel Markon & Christian Reynolds from Eagan High School
Qualifier Sarah Carthen Watson & Taylor Briggs from The Blake School
Qualifier Emily Dallager & Miles Norman from Eagan High School

Policy Debate

Qualifier David Kang & Thomas Corbin Madsen from The Blake School
Qualifier Tanay Mehta & Brett Beutell from Eden Prairie High School
Qualifier Trevor Aufderheide & Nick Khatri from Edina High School

Duo Interpretation

Qualifier Joshua Evans & Lauren Stopfer from Eagan High School
Qualifier Samantha Cusack & Jessica Soderbeck from Eagan High School
Qualifier Lillian Roe & James Gage from Eagan High School

Original Oratory

Qualifier Javier Ferreira from Eagan High School
Qualifier Alexis Friesen from Lakeville North High School
Qualifier Haben Ghebregergish from Eagan High School

US Extemp

Qualifier Dylan Slinger from Lakeville South
Qualifier Kyra Stephenson from Eagan High School
Qualifier Krishnan Ramanujan from Wayzata

Foreign Extemp

Qualifier Steven Elliott from Lakeville North High School
Qualifier Karen Zhou from Lakeville North High School
Qualifier Michelle Wagner from Eagan High School

Dramatic Interp

Qualifier Joshua Evans from Eagan High School
Qualifier Arnesh Roy from Eagan High School
Qualifier Trevor Goris from Lakeville North High School

Humorous Interp

Qualifier Adam Iverson from Eagan High School
Qualifier Adam DeGonda from Bloomington
Qualifier Charlie Stokes from Lakeville North High School

L-D Debate

Qualifier Erik Keith Legried from The Blake School
Qualifier Phelan O'Neill from The Blake School
Qualifier Jayant Tripathy from Lakeville North High School

SCHOOL NAMES AND ACCUMULATED TOURNAMENT TROPHY POINTS

1. Lakeville North High School (1151)

2. Chaska High School (796)

ALTERNATES TO NATIONALS

Public Forum Debate

Alternate 1 Michael Palombo & McCall Bliss from The Blake School
Alternate 2 Samuel B. Michel & Juliet Nelson from The Blake School
Alternate 3 Evan Chen & Zachary Yan from Wayzata

Policy Debate

Alternate 1 Erin Sielaff & Mimi Sergent-Leventhal from Edina High School
Alternate 2 Shruti Satish & Luke Plutowski from Wayzata
Alternate 3 Jacob Sandry & Tom Zimmer from Bloomington

Duo Interp

Alternate 1 Adam Hussein & Tyler Larkin from Eagan High School
Alternate 2 Dave Finseth & Daniel Sandberg from Lakeville North High School
Alternate 3 Alex Kosanovich & Terry Lund from Bloomington

Original Oratory

Alternate 1 Taylor Thomas from Lakeville North High School
Alternate 2 Daniel Erickson from Eagan High School
Alternate 3 Emily Jensen from Marshall High School

US Extemp

Alternate 1 Taylor Thomas from Lakeville North High School

Foreign Extemp

Alternate 1 Rafi Garnighian from Lakeville South

Dramatic Interp

Alternate 1 Antonia Wornson from Lakeville North High School
Alternate 2 Ashley Mardell from Lakeville North High School
Alternate 3 Robert Knapp from Eagan High School

Humorous Interp

Alternate 1 Ashley Mardell from Lakeville North High School
Alternate 2 Nicholas Bosiacki from Eagan High School
Alternate 3 Abby Jo Imberg from Dassel-Cokato High School

L-D Debate

Alternate 1 Tim Juang from The Blake School
Alternate 2 William Cox from Eagan High School
Alternate 3 Catherine Jane Tarsney from St. Louis Park High School

Comments

Add comment

Add Comment