2010 South Carolina NFL District Tournament (Marvin Ridge)

Tournament Information

Date: 03/19/2010
State:

SOUTH CAROLINA

Tournament Results

NATIONAL QUALIFIERS

Public Forum Debate

Qualifier Andrew Bell & Blair Brewer from Southside Center for Intl Studies
Qualifier Ryan Karrer & Rasheera Dopson-Robinson from Southside Center for Intl Studies

Duo Interpretation

Qualifier Connor Masterson & Richard Merlino from Hillcrest High School
Qualifier Stephanie Grah & Judy Beaudoin from Southside Center for Intl Studies

Original Oratory

Qualifier Charlene Hong from Riverside High School
Qualifier Jacqueline Leigh Olinger from Bob Jones Academy

US Extemp

Qualifier Brian Chou from Riverside High School
Qualifier Andy Hwang from Southside Center for Intl Studies

Foreign Extemp

Qualifier Paavan Gami from Southside Center for Intl Studies
Qualifier Abhi Pandya from Southside Center for Intl Studies

Dramatic Interpetation

Qualifier Rachel Boone from Mauldin High School
Qualifier Emma Claire Galloway from Bob Jones Academy

Humorous Interpretation

Qualifier Andre Sullivan from Southside Center for Intl Studies
Qualifier James Thompson from Southside Center for Intl Studies

L-D Debate

Qualifier Micah I. Sherer from Bob Jones Academy
Qualifier David Wu from Southside Center for Intl Studies

ALTERNATES

Public Forum Debate

Alternate 1 Dennis Kerwin & Morgan Johnson from Mauldin High School
Alternate 2 Romil Sharma & Bhavya Varma from Academic Magnet High School
Alternate 3 Marie-Charlotte Pierre & Rebeca Dominguez from Southside Center for Intl Studies

Duo Interpretation

Alternate 1 Jacqueline Leigh Olinger & Randall Taylor Garlock from Bob Jones Academy
Alternate 2 Martinez Durant & Edward Cummins from Mauldin High School
Alternate 3 Angelica Alfieri & James Thompson from Southside Center for Intl Studies

Original Oratory

Alternate 1 Brian Chou from Riverside High School
Alternate 2 Margaret Ann Stegall from Bob Jones Academy
Alternate 3 Lydia Noelle Petterson from Bob Jones Academy

US Extemp

Alternate 1 Anand Shah from Southside Center for Intl Studies
Alternate 2 Stephen Andrew Lovegrove from Bob Jones Academy
Alternate 3 Nathan Biyani from Southside Center for Intl Studies

Foreign Extemp

Alternate 1 Andy Hwang from Southside Center for Intl Studies
Alternate 2 Anand Shah from Southside Center for Intl Studies
Alternate 3 Amy Li from Riverside High School

Dramatic Interpretation

Alternate 1 Valerie Guzick from Mauldin High School
Alternate 2 Richard Merlino from Hillcrest High School
Alternate 3 Michelle Chapman from Riverside High School

Humorous Interpretation

Alternate 1 Caroline Worthy from Southside Center for Intl Studies
Alternate 2 Michael Cruciger from Riverside High School
Alternate 3 Angelica Alfieri from Southside Center for Intl Studies

L-D Debate

Alternate 1 Valerie Myers from Bob Jones Academy
Alternate 2 Amit Bilgi from Southside Center for Intl Studies
Alternate 3 Cyrus Yang from Southside Center for Intl Studies

FINALS RESULTS

Humorous Interpretation

1. Andre Sullivan

2. James Thompson

3. Caroline Worthy

4. Michael Cruciger

5. Angelica Alfieri

6. Angela Kao

7. Michelle Chapman

Dramatic Interpretation

1. Rachel Boone

2. Andre Sullivan

3. Emma Claire Galloway

4. Valerie Guzick

5. Richard Merlino

6. Michelle Chapman

7. Rachel Anderson

Duo Interpretation

1. Masterson - Merlino

2. Grah - Beaudoin

3. Olinger - Garlock

4. Durant - Cummins

5. Alfieri - Thompson

6. Nicholas - Taylor

7. Boone - Olyarchuk

International Extemp

1. Paavan Gami

2. Abhi Pandya

3. Andy Hwang

4. Anand Shah

5. Amy Li

6. Runjhun Bhatia

United States Extemp

1. Paavan Gami

2. Brian Chou

3. Andy Hwang

4. Anand Shah

Original Oratory

1. Charlene Hong

2. Jacqueline Leigh Olinger

3. Brian Chou

4. Margaret Ann Stegall

5. Lydia Noelle Petterson

6. Oryza Astari

L-D Debate Prelim Results (highest score of 5-0)

Micah I. Sherer

Public Forum Debate Prelim Results (highest score of 6-0)

Andrew Bell/Blair Brewer

Traveling Trophy
1. Mauldin High School (421)
2. Hillcrest High School (356)

Sweepstakes
1. Southside Center for International Studies (54)
2. Bob Jones Academy (32)
3. Riverside High School (20)

Comments

Add comment

Add Comment