2010 Riverside High School Tournament (Warrior Invitational)

Tournament Information

Date: 10/30/2010
Team-School In Charge: Riverside High School
Tournament Location: Riverside High School
State:

SOUTH CAROLINA

Primary Contact: Ruth McAllister and David Dejesa - rmcallis@greenville.k12.sc.us or ddejesa@greenville.k12.sc.us
Events Offered:
Duo
Dramatic Interpretation
Domestic Extemporaneous
Foreign Extemporaneous
Humorous Interpretation
Impromptu
Original Oratory
Lincoln-Douglas Debate
Public Forum Debate
Student Congress Debate
Other Events Offered:
Novice Reading
Children’s Literature
Oral Interpretation
Impromptu Duet Acting

Tournament Results

Children's Literature

1. Marty Durant (Mauldin High School)

2. Kenzie Wynne (Southside Christian School)

3. Caleb McQuaid (Bob Jones Academy)

4. Tiffany Hwang (Southside HS)

5. Katelyn Christmas (Bob Jones Academy)

6. Devin Scott (Hillcrest High School)

Dramatic Interpretation

1. Serene Burgess (Southside HS)

2. Jordan Branham (Southside HS)

3. Benjamin Nicholas (Bob Jones Academy)

4. Logan Coffey (Hillcrest High School)

5. Connor Masterson (Hillcrest High School)

6. Corey Nesbitt (Southside HS)

Duo Interpretation

1. Connor Masterson and Richard Merlino (Hillcrest High School)

2. Devin Scott and Brandi White (Hillcrest High School)

3. Alexis Greer and Ashlyn Greer (Hillcrest High School)

4. Logan Coffey and Rachel Jones (Hillcrest High School)

5. Maria Largent and Katelyn Christmas (Bob Jones Academy)

6. Kushal Hegneshwor and Sundeep Bhanot (Southside HS)

Extemp

1. Abhi Pandya (Southside HS)

2. Nathan Biyani (Southside HS)

3. Mohit Gandhi (Southside HS)

4. Charlie Staub (Southside HS)

5. Harrison Stall (Southside HS)

6. Elliot Lovegrove (Bob Jones Academy)

Humorous Interpretation

1. Emily Olyarchuk (Mauldin High School)

2. James Thompson (Southside HS)

3. Caroline Worthy (Southside HS)

4. Logan Coffey (Hillcrest High School)

5. Madeline McKiernan (Mauldin High School)

6. Tiffany Hwang (Southside HS)

Impromptu

1. Nathan Biyani (Southside HS)

2. Charlie Staub (Southside HS)

3. Abhi Pandya (Southside HS)

4. Steven Wright (Seneca High School)

5. Mohit Gandhi (Southside HS)

6. Haley Osmer (Bishop England HS)

Impromptu Duet Acting

1. Drew Petersen and Caleb McQuaid (Bob Jones Academy)

2. James Thompson and Jordan Branham (Southside HS)

3. Hampton Stall and Caroline Faucette (Southside HS)

4. Robert Fuson and Cole Monroe (Mauldin High School)

5. Kenzie Wynne and Sarah Scott (Southside Christ)

6. Haley Osmer and Treshawn Simmons (Bishop England HS)

Oral Interpretation

1. Connor Masterson (Hillcrest High School)

2. Benjamin Nicholas (Bob Jones Academy)

3. Taylor White (Southside HS)

4. Francine Tamakloe (Southside HS)

5. Rachel Jones (Hillcrest High School)

6. Robert Fuson (Mauldin High School)

Original Oratory

1. Leah Petterson (Bob Jones Academy)

2. Lydia Petterson (Bob Jones Academy)

3. Nia Davis (Southside HS)

4. Brendan McCartney (Southside HS)

5. Caleb Miller (Bob Jones Academy)

6. Tibitha Ferrell (Hillcrest High School)

Novice Reading

1. Madison Young (Mauldin High School)

2. Ryan Sullivan (Hillcrest High School)

3. Anjali Carroll (Southside HS)

4. Alex Greenlee (Mauldin High School)

5. Amira Gee (Southside HS)

6. Amee Shah (Southside HS)

Novice LD Debate

1. William Cummings (Mauldin)

2. Nicolas Paulus (Mauldin)

3. Daniel Leung (Bob Jones Academy)

4. Brittany Fales (Mauldin)

5. Faith Worley (Bob Jones Academy)

6. Auria Garland (Bob Jones Academy)

Varsity LD Debate

1. David Wu (Southside HS)

2. Amit Bilgi (Southside HS)

3. Morgan Johnson (Mauldin)

4. Abisshek Lakshman (Southside HS)

5. Daffy Durairaj (Mauldin)

6. Varun Gopal (Southside HS)

Varsity PF Debate

1. Aahil Merchant and Anurag Khandavalli (Southside HS)

2. Erin Kleinlein and Katelyn Payment (Mauldin)

3. Alexander Koo and Lorenzo B. Canonico (Riverside)

4. Rebeca Dominguez and Marie-Charlotte Pierre (Southside HS)

5. Nishesh Chaubey and Raghav Kappagantala (Southside HS)

6. Judith Lin and Kevin Lee (Riverside)

Sweeps

1. Southside HS

2. Mauldin

3. Bob Jones Academy

4. Hillcrest

5. Southside Christian

6. Bishop England

Comments

Add comment

Add Comment