2010 Oregon School Activities Association State Speech & Debate Championship

Tournament Information

Date: 04/22/2010
State:

OREGON

League: Other
Primary Contact: Mike Wallmark, Associate Executive Director

Tournament Results

6A Sweepstakes

1.Tigard High School - 56 points

2. Clackamas High School - 39 points

3. Lakeridge High School (Lake Oswego) - 35 points

4. Sprague High School (Salem) - 34 points

5. Sam Barlow High School (Gresham) - 33 points

5A Sweepstakes

1. Ashland High School - 93 points

2. Silverton High School - 36 points

3. Marshfield High School (Coos Bay) - 30 points

4. Mountain View High School (Bend) - 29 points

5. South Albany High School - 28 points

4A/3A/2A/1A Sweepstakes

1. North Valley High School (Grants Pass) - 43 points

2. Tillamook High School - 22 points

3. Blanchet Catholic High School (Salem) - 18 points

4. (3-WAY TIE) Butte Falls High School AND Neah-Kah-Nie High School (Rockaway Beach) AND North Bend High School - 10 points

After Dinner Speaking

1. Robyn Helwig, Sprague High School (Salem)

2. Maegan Boehmer, Mountain View High School (Bend)

3. Eli Youngs, Ashland High School

Dual Interpretation

1. Kortney Potts & Aubrae Hathaway, North Bend High School

2. Emily Curty & Jeremy Huard, Ashland High School

3. Brian Gillette and Jared Benedick, Willamette High School (Eugene)

Expository Speaking

1. Julie Stringham, Oregon City High School

2. Braedon Lehman, South Albany High School

3. Joe Anderson, South Albany High School

Extemporaneous Speaking

1. Kyle Teegarden, Lakeridge High School (Lake Oswego)

2. Narintohn Luangrath, Tigard High School

3. Sofia Ellis-Curry, Glencoe High School (Hillsboro)

Impromptu Speaking

1. Segun Babatunde, Clackamas High School

2. Brendan Davis, Grants Pass High School

3. Kyle Teegarden, Lakeridge High School (Lake Oswego)

Literary Interpretation for Beginning English Language Learners (LIBELL)

1. Shadia Sanchez, Tillamook High School

2. Oromiya Ashenafi, Madison High School (Portland)

3. Maricela Guerrero, Tillamook High School

Memorized Humorous Interpretation

1. Connor Dalipson, Century High School (Hillsboro)

2. Jamey Moriarty, Marshfield High School (Coos Bay)

3. Quinby Barrows, Butte Falls High School

Memorized Serious Interpretation

1. Justin Rodriguez, Marshfield High School (Coos Bay)

2. Kayla Wade, North Valley High School (Grants Pass)

3. Logan Emlet, Marshfield High School (Coos Bay)

Oratory Speaking

1. Alyssa Razmus, Blanchet Catholic High School (Salem)

2. Jamy Lee, Tigard High School

3. Rebecca Patch, North Valley High School (Grants Pass)

Poetry Reading

1. Lilly Hammer, Sprague High School (Salem)

2. Katie Nelson, Hood River Valley High School

3. Tenaya Kenner, Ashland High School

Prose Reading

1. Dante Toppo, Ashland High School

2. Angie Rofelty, Silverton High School

3. Brittany Howard, Sam Barlow High School (Gresham)

Radio Commentary

1. Kelsey Filosi, Neah-Kah-Nie High School (Rockaway Beach)

2. Neha Reddy, Southridge High School (Beaverton)

3. Elise Chow, Ashland High School

Student Congress

1. Alex Summers, Beaverton High School

2. Bethany Richardson, Hidden Valley High School (Grants Pass)

3. Nick Carlson, Century High School (Hillsboro)

Outstanding Chair: Bethany Richardson, Hidden Valley High School (Grants Pass)

Lincoln-Douglas Value Debate

1. Segun Babatunde, Clackamas High School

2. Courtney Bither, Tigard High School

3. (TIE) T.J. Miller, Glencoe High School (Hillsboro) AND McKenna Shaw, Mountain View High School (Bend)

Public Debate

1. Brandon Schierman & Mack Conroy, Ashland High School

2. Quinn Rohlf & Katya Raffensburger, Lincoln High School (Portland)

3. (TIE) Miranda Boydstun & Sam Box, Sam Barlow High School (Gresham) AND Andrew Child & Eric Shreve, Summit High School (Bend)

Public Forum Debate

1. Kyle Teegarden & Rishi Rajani, Lakeridge High School

2. Rebecca Patch & Mason Kriz, North Valley High School

3. (TIE) Al B Navetta & Alex Bean, McMinnville High School AND Sam Patch & Breanna Flaim, North Valley High School

Oregon Style Cross-Examination Debate

1. Iris Micklavzina & Josh Myhre, South Eugene High School

2. Dante Toppo & Ryan Mills, Ashland High School

3. (TIE) Meghan Fergeson & David Harris, Tualatin High School AND Erich Helmreich & Chris Torgeson, Tualatin High School

Comments

Add comment

Add Comment