2010 Noblesville Forensic Meet

Tournament Information

Date: 12/11/2010
Tournament Location: Noblesville, IN
State:

INDIANA

Tournament Results

Sweeps

1.    North Central    
2.    Fishers   
3.    Southport    
4.    Connersville   
5.    Carmel

Broadcasting
1.    Evan Rogers    (North Central)
2.    Mary Pat Stemnock    (Carmel)
3.    Kayla Hofmann    (Southport)
4.    Luke Carrico    (FJ Reitz)
5.    Danielle Renckly    (Fishers)
6.    Ciarra Davis    (New Castle Chrysler)
F.    Joe Brown    (Roncalli)
F.    Maddie McFadden    (Noblesville)
F.    Chelsea Yedinak    (Carmel)
F.    Cody Foster    (Southport)

Discussion
1.    Nia Waterhouse    (North Central)
2.    Afra Hussain    (Carmel)
3.    Isaac Nutter    (Ben Davis)
4.    Tina Nguyen    (Fishers)
5.    Margarette Webb    (North Central)
6.    Luke Bailey    (Fishers)
F.    JT Speer    (Bloomfield High School)
F.    Aysha Ahmed    (Noblesville)
F.    Sally Frazer    (Carmel)
F.    Audrey Leonard     (Hamilton Heights)

Dramatic Interpretation

1.    Yusuf Agunbiade    (Ben Davis)
2.    Paige Neely    (Cathedral)
3.    Emily Mannheimer    (North Central)
4.    Kristin McSweeney    (Fishers)
5.    Brittany Wade    (Kokomo)
6.    Tiana Maclin    (Kokomo)
F.    Anthony O'Donnovan    (Fishers)
F.    Daniel Young    (Fishers)
F.    Danny Delaney    (Fishers)
F.    Brittney Sawyer    (Ben Davis)

Duo Interpretation (Memorized)

1.    Danny Delaney and Sean Dleaney    (Fishers)
2.    Daniel Young and Kristin McSweeney    (Fishers)
3.    Ryan Myers & Dylan Scott    (Southport)
4.    Eickhoff and Fosnight    (North Central)
5.    Emily Richardson and Jacob Rura    (Fishers)
6.    Kelsey Vaught and Navar Watson    (Noblesville)
F.    Blomquist and Hacker    (North Central)
F.    van den Bergh and Watson    (North Central)
F.    Eric Wiegand and Laura Ellsworth    (Carmel)
F.    Allison Scott and Frankie Salzman    (Carmel)

Duo Interpretation (Scripted)
1.    Marcus Carroll and Megan Kehl    (Fishers)
2.    Conrad and Remeika    (North Central)
3.    Maddie Deeken and Shaylin Filer    (Hamilton Southeastern)
4.    Mortier and Warner    (North Central)
5.    Anthony O'Donnovan and AShley Dinges    (Fishers)
6.    Bianca Dicarlo and Josh Kats    (Fishers)
F.    Braden Hunt and Jordan Kenyon    (Oak Hill)
F.    Colin Krummel and Sean Klinger    (Fishers)
F.    Hunter Johnson and Macy Ballard    (Greensburg High School)
F.    Roper    (Hamilton Heights)

Humorous Interpretation
1.    Dustin Meeks    (Fishers)
2.    Ronnie Swango    (Connersville)
3.    yusuf Agunbiade    (Ben Davis)
4.    Marcus Carroll    (Fishers)
5.    Gina Milano    (Connersville)
6.    Jesper van den Bergh    (North Central)
F.    Megan Kehl    (Fishers)
F.    Nolan Spinks    (FJ Reitz)
F.    Zach Manges    (Brebeuf Jesuit)
F.    Bryce Nolen    (Maconaquah)

Impromptu Speaking

1.    Andrew Reagan    (North Central)
2.    Scott Stewart    (North Central)
3.    Riley Gonya    (New Castle Chrysler)
4.    John Mannheimer    (North Central)
5.    Lizzie Corcoran    (Roncalli)
6.    Zohaib Farooqi    (Ben Davis)
F.    John Marvel    (Connersville)
F.    Aleander Chemey    (Burris Laboratory School)
F.    Sarah Stubbs    (Carmel)
F.    Maris Feeley    (Noblesville)

International Extemporaneous Speaking
1.    Lauren Cole    (Fishers)
2.    Daniel Smedema    (Southport)
3.    John Mannheimer    (North Central)
4.    Sebastian Wocial    (North Central)
5.    Molly Dwyer    (Brebeuf Jesuit)
6.    Adrian Helmling-Cornell    (North Central)
F.    Brittany Hemphill    (Southport)
F.    Alanna Heath    (Southport)
F.    Marie Prevost    (Southport)
F.    Sarah TenBarge    (FJ Reitz)

Oratorical Declamation
1.    Mackenzie Scott    (North Central)
2.    Gabrielle Kirtz    (Connersville)
3.    Robby Knight    (Southport)
4.    Anthony Groves    (Southport)
5.    Heather Finn    (FJ Reitz)
6.    Meghan Clark    (Lutheran HS of Indy)
F.    Felicia Nicholson    (Connersville)
F.    Jasmin Steppe    (Fishers)
F.    Stephanie Uggen    (Noblesville)
F.    Luis Sorto    (Noblesville)

Original Oratory

1.    Daniel Smedema    (Southport)
2.    Allison Gaffney    (Southport)
3.    Sebastian Wocial    (North Central)
4.    Ezra Nelson    (North Central)
5.    Ciarra Davis    (New Castle Chrysler)
6.    L. Grace Espiritu    (New Castle Chrysler)
F.    Jackie Watson    (North Central)
F.    Laura Chamness    (FJ Reitz)
F.    Abbey Swhear    (Roncalli)
F.    Kayla Kirkpatrick    (Hoosier Academy)

Original Performance

1.    Jacob Boris    (Fishers)
2.    Bianca Dicarlo    (Fishers)
3.    Lainie Lynch    (Carmel)
4.    Abbey / Sade    (Fishers)
5.    Jenni / Lauren    (Fishers)
6.    Anthony Wasielewski    (Ben Davis)
F.    James Whelan    (Fishers)
F.    Gina Milano    (Connersville)
F.    Kelsey Vaught    (Noblesville)
F.    Rose Wolf    (North Central)

Poetry Reading

1.    Durrell Jamerson    (Ben Davis)
2.    Gabrielle Kirtz    (Connersville)
3.    Felicia Nicholson    (Connersville)
4.    Kevin Niehaus    (FJ Reitz)
5    Marah Leonfils    (North Central)
6.    Q-Miya Ross    (North Central)
F.    Eric Cosby    (Ben Davis)
F.    Jeremy Schrader-Dobris    (Carmel)
F.    Sarah Panfil    (North Central)
F.    Lauren Wiegand    (Carmel)

Prose Reading
1.    Adele Zhou    (Carmel)
2.    Caroline Stephens    (Carmel)
3.    Josh Kats    (Fishers)
4.    Hannah Creech    (Connersville)
5.    Jessica Cunningham    (Maconaquah)
6.    Cece Dodson    (Ben Davis)
F.    Rachael Wampler    (Hamilton Heights)
F.    Lainie Lynch    (Carmel)
F.    Marissa Eakins    (Connersville)
F.    Julie Conrad    (Fishers)

United States Extemporaneous Speaking

1.    Andrew Reagan    (North Central)
2.    Riley Gonya    (New Castle Chrysler)
3.    Michael Lakes    (Connersville)
4.    Brandon Ritter    (Southport)
5.    Tanner Musser    (Southport)
6.    Alexander Chemey    (Burris Laboratory School)
F.    Scott Stewart    (North Central)
F.    Ashtyn Siefert    (Connersville)
F.    Jonathan Goodwin    (Southport)
F.    Rachael Samm    (Southport)

Comments

Add comment

Add Comment