2010 Crystal Lake South Invitational

Tournament Information

Date: 12/04/2010
Tournament Location: Crystal Lake, IL
State:

ILLINOIS

Tournament Results

Sweeps

1.    Cary-Grove   
2.    Prairie Ridge   
3.    Woodstock   
4.    South Elgin   
5.    Crystal Lake Central

Dramatic Duet Acting
1.    Alex Kotz and Elise Lamb    (Cary-Grove)
2.    Morgan Bertalon and Sarah Antongiovanni    (Crystal Lake Central)
2.    Jessica Small and Tim Burnier    (Dundee-Crown)
3.    Amanda Ferrara and Curtis Green    (Cary-Grove)
4.    Kara Dwyer and Kathleen Knox    (Woodstock)
5.    Michael Cuaresma and Parker Tweeten    (Cary-Grove)
5.    Haley and Rachel    (South Elgin)

Dramatic Interpretation
1.    Megan Barnes    (Cary-Grove)
2.    Beata Krembuszewski    (Cary-Grove)
2.    Dana Lewellyn    (Woodstock)
3.    Jack Disselhorst    (Prairie Ridge)
4.    Tonya McAllister    (Cary-Grove)
5.    Dominique Stoxstell    (Glenbard North)
6.    Tamara Gurrola    (Jacobs)

Extemporaneous Speaking
1.    Rhette Buchmiller    (South Elgin)
2.    Phillip Delahunty    (Prairie Ridge)
2.    Taylor Levesque    (Prairie Ridge)
3.    Alyssa Pierce    (Cary-Grove)
3.    Keila Saucedo    (South Elgin)
4.    Parker Tweeten    (Cary-Grove)

Humorous Duet Acting
1.    Jen Nguyen and Michelle Bautista    (South Elgin)
2.    Jessica Small and Tim Burnier    (Dundee-Crown)
3.    Alex Kotz and Katryna Check    (Cary-Grove)
4.    Emily Parczany and Olivia Jensen    (Prairie Ridge)
5.    Cassie Weeks and Karen Alamanza    (South Elgin)

Humorous Interpretation
1.    Matt Ledder    (Prairie Ridge)
1.    Aditi Das    (Prairie Ridge)
2.    Marcos Cortes    (Cary-Grove)
2.    Stephanie Konecki    (Crystal Lake Central)
3.    Beata Krembuszewski    (Cary-Grove)
4.    Julia Pearson    (Cary-Grove)
5.    Winston Gordon    (Woodstock)

Impromptu Speaking

1.    Jack Disselhorst    (Prairie Ridge)
2.    Susan Lee    (Glenbard North)
3.    Sydney Birnbaum    (Prairie Ridge)
3.    Katie Gezunterman    (Prairie Ridge)
4.    Jen Nguyen    (South Elgin)
5.    Christian Baker    (Woodstock)
6.    Nikki Farr    (Cary-Grove)
6.    Sophia Nordgren    (Cary-Grove)
6.    Liz Sullivan    (Woodstock)

Informative Speaking

1.    Anna Flemming    (Prairie Ridge)
2.    Erik Jenkins    (Prairie Ridge)
3.    Naomi Jacobs    (Cary-Grove)
4.    Jo Klay    (Woodstock)
5.    Lilian Izevbigie    (North Chicago)
6.    Dennis Kubiak    (Woodstock)

Oratorical Declamation
1.    Lauren Gryzik    (South Elgin)
2.    Haley Aynessazian    (Prairie Ridge)
2.    Jo Klay    (Woodstock)
3.    Anita Dominc    (Jacobs)
4.    Matt Diede    (South Elgin)
5.    Sophia Nordgren    (Cary-Grove)
6.    Sammy McLaughlin    (Woodstock)

Original Comedy
1.    Michael Cuaresma    (Cary-Grove)
2.    Jesse May    (Crystal Lake Central)
3.    Mike Geezel    (Woodstock)

Original Oratory
1.    Arlinda Fasliu    (Woodstock)
2.    Katryna Check    (Cary-Grove)
3.    Sydney Birnbaum    (Prairie Ridge)
4.    Alyssa Pierce    (Cary-Grove)
5.    Lilian Izevbigie    (North Chicago)
6.    Mary Cate Landt    (Crystal Lake Central)
6.    Vanessa Mountain    (Dundee-Crown)
6.    Jenna Jensen    (South Elgin)

Poetry Reading

1.    Phillip Delahunty    (Prairie Ridge)
2.    Alexa Eaton    (Crystal Lake Central)
3.    KT Cunningham    (Cary-Grove)
3.    Vila Ahmeti    (Woodstock)
3.    Dana Lewellyn    (Woodstock)
4.    Shane Ryder    (Woodstock)
5.    Veronica Wayne    (Crystal Lake Central)
5.    Karen Alamanza    (South Elgin)
6.    Kirsten Reinker    (Crystal Lake Central)

Prose Reading
1.    Kelsey Blodgett     (Cary-Grove)
2.    Michelle Bautista    (South Elgin)
3.    Allison Barnes    (Cary-Grove)
3.    Brian Bedoun    (Glenbard North)
4.    Alex Levels    (Cary-Grove)
5.    Megan Solie    (Jacobs)
5.    Aly Kroka    (South Elgin)
6.    Lainie Weismann    (Prairie Ridge)

Radio Speaking
1.    Erik Jenkins    (Prairie Ridge)
2.    Ali Barlas    (Woodstock)
3.    Bridget Schuette    (Woodstock)
4.    Tom Hush    (Crystal Lake Central)
5.    Grace Hartwig    (Cary-Grove)
5.    Caity Benkoski    (Prairie Ridge)
6.    Dan Rosenthal    (Cary-Grove)
6.    Bob Walsh    (Prairie Ridge)
6.    Morgan Yachinich    (South Elgin)

Special Occasion Speaking

1.    Susan Lee    (Glenbard North)
2.    Katie Gezunterman    (Prairie Ridge)
3.    KT Cunningham    (Cary-Grove)
4.    Sophie Juhlin     (Woodstock)
5.    Sam Dooman    (South Elgin)
6.    Miriam Buettner    (Prairie Ridge)
6.    Mike Geezel    (Woodstock)

Comments

Add comment

Add Comment