2010 Chase High School Tournament

Tournament Information

Date: 02/27/2010
Team-School In Charge: Chase High School
Tournament Location: Chase High School
State:

NORTH CAROLINA

Tournament Results

Dramatic Interpretation

1. Stephen Eastland (Bob Jones Academy)

2. Kelly Pope (Marvin Ridge High)

3. Tony Heard (Mallard Creek HS)

4. Emma Galloway (Bob Jones Academy)

5. Paige Passantino (Myers Park High)

6. Jada Wiggleton-Little (Phillip O. Berry)

Duo Interpretation

1. Kelly Pope and John Pope (Marvin Ridge High)

2. Brendan Nally and Mitchell Nally (Marvin Ridge High)

3. Sara Lane and Rebecca Lane (Riverside High School)

4. Nathan Bailey and Kelsi Bryant (Marvin Ridge High)

5. Will Emerson and Hayden Frye (Newton-Conover High)

6. Benjamin Nicholas and Elena Taylor (Bob Jones Academy)

Extemporaneous Speaking

1. Stephen Lovegrove (Bob Jones Academy)

2. Amy Li (Riverside High School)

3. Brian Chou (Riverside High School)

4. Charlotte How (Riverside High School)

5. Oliana Luke (Asheville High School)

6. Leah Hunter (Riverside High School)

Humorous Interpretation

1. Brian Chou (Riverside High School)

2. Michelle Chapman (Riverside High School)

3. Michael Griggs (Myers Park High)

4. Minali Nigam (Marvin Ridge High)

5. Jaimie Wilson (Bob Jones Academy)

6.  Brittany Wallace (North Mecklenbur)

Impromptu

1. Marcus Mundy (Phillip O. Berry)

2. Charlotte How (Riverside High School)

3. Langston McKee (Mallard Creek HS)

4. Mia Thompson (Northwest Guilfo)

5. Jennifer Francavilla (Mallard Creek HS)

6. Baxter Knight (Myers Park High)

Oral Interpretation

1. Brendan Nally (Marvin Ridge High)

2. Charlene Hong (Riverside High School)

3. Brittany Wallace (North Mecklenbur)

4. Tony Heard (Mallard Creek HS)

5. (TIE) Danae Binns (Bob Jones Academy) AND Lauren Calucag (North Mecklenbur)

Original Oratory

1. Minali Nigam (Marvin Ridge High)

2. Lydia Petterson (Bob Jones Academy)

3. Charlene Hong (Riverside High School)

4. Hoke Pittman (Myers Park High)

5. Mia Thompson (Northwest Guilfo)

6. Brittany Rutherford (Bob Jones Academy)

Radio Speaking

1. Marcus Mundy (Phillip O. Berry)

2. Kiana Williams (Phillip O. Berry)

3. Alec Bailey (Myers Park High)

4. Michael Griggs (Myers Park High)

5. Denise King (Marvin Ridge High)

6. Summer Barber (Phillip O. Berry)

Storytelling

1. (TIE) Sarah Porch (Bob Jones Academy) AND Stephen Eastland (Bob Jones Academy)

3. Elena Taylor (Bob Jones Academy)

4. Hoke Pittman (Myers Park High)

5. Alyssa Block (Bob Jones Academy)

6. Amy Li (Riverside High School)

Public Forum

1. (Pinecrest) Jake Elliott and Jairo Vera

2. (Myers Park High) Robert Havelka and Allie Tabor

3. (Myers Park High) Lauren Wiggins and Porter Nenon

4. (NC Science and Math) Vlad Krokhmal and Claire Zeng

5. (Pinecrest) Auden Laurence and Zach Jones

6. (Pinecrest) Michael Adams and Jordan Curry

Varsity L-D Debate

1. (Northwest Guilford) Angela Wang

2. (Riverside) Runjhun Bhatia

3. (NC Science and Math) Nicholas Liu

4. (Bob Jones Academy) Meredith Bryson

5. (Myers Park) Vijay Sadanani

6. (Bob Jones Academy) Will Willis

Novice L-D Debate

1. (Bob Jones Academy) Drew Petersen

2. (Bob Jones Academy) Austin Burke

3. (Bob Jones Academy) Jacob Kuruvilla

4. (Myers Park) Sara Lee

5. (Bob Jones Academy) Jessie Walker

6. (Myers Park) Lisa Fan

Sweepstakes

1. Bob Jones Academy

2. Riverside

3. Marvin Ridge

 

Comments

Add comment

Add Comment