2010 BCFL #2 @ Westminster

Tournament Information

Date: 10/23/2010
Team-School In Charge: Westminster
Tournament Location: Westminster
State:

MARYLAND

Primary Contact: Stanley Day

Tournament Results

PRELIMS

Policy Debate

Public Forum Debate

Lincoln-Douglas Debate

Novice Policy Debate

Extemporaneous Speaking

Contestant Round 1 Round 2 Round 3
  AR Cara Campbell 4 4 4
  LB Michael Scheiner 1 2 3
  MT Tommy O'Donnell 3 1 1
  TJ Evan Leiter-Mason 2 3 2

Duo Interpretation of Literature

Contestant Round 1 Round 2 Round 3
  BC Koch - Davis 4 4 2
  CH Anderson - Coppin 3 3 4
  DU Smith - Lomax 5 5 5
  LB Imhoff - Unitas 1 2 1
  TJ Degrey - Hicks 2 1 3

Oratorical Declamation

 

Contestant Round 1 Round 2 Round 3
  BC Destiny McKoy 2 3 4
  LB Kurt Imhoff 3 2 1
  LB Ryan Miller 1 4 3
  LB Ian Cumberpatch 4 5 4
  LB Joseph Ferlise 2 3 2
  MR Marie Pines 1 3 2
  MT Brian Desrosiers 5 2 5
  MT Thomas Ensey 5 5 5
  MT Matthew Krause 5 5 6
  MT Joseph Myers 5 5 6
  ND Etienne Jo 3 4 4
  ND Jamie Watson 1 1 1
  ND Minyoung Jang 3 2 2
  ND Jacqueline Penn 4 4 3
  TC Carolyn Stabile 4 1 3
  TJ Evan Leiter-Mason 2 1 1
  WM Kevin Flanagan 5 5 6
  WM Jacob Tessier 5 5 5

Children's Literature

Contestant Round 1 Round 2 Round 3
  BC Matthew Bouffard 4 5 3
  BC Miriam Harris 3 1 1
  BC Takihrah Thompson 4 2 3
  CA Rosie Alger 3 1 3
  CA Sacoria Macon 1 1 2
  CA Kelsey McCleelan 1 5 4
  DU Anea Lomax 2 4 4
  LB A.J. Unitas 2 6 1
  LB Dennis Millet 9   9
  LB Connor Acle 4 3 3
  MR Suhayla Ahmed 4 6 4
  MR Elizabeth Malachevsky 2 3 4
  MR Trudel Pare 2 2 1
  MR Maggie Woodbury 3 2 2
  TJ Tanya Degrey 1 4 2
  TJ Katie Hicks 4 3 2
  TJ Allison Butler 4 5 4
  WL Dara Crawley 1 6 1
  WL Nikhil Manohar 3 6 4
  WL Jasmine Edwards 4 4 4

Dramatic Performance

Contestant Round 1 Round 2 Round 3
  BC Matthew Bouffard 3 4 4
  BC Emma Davis 5 5 4
  BC Miriam Harris 5 3 3
  BC Emma Koch 2 2 2
  BC Kristan Mack 5 5 5
  BC Morgan Stevenson 4 5 5
  BC Takihrah Thompson 5 4 5
  BC Krystal Yizar 9 9 9
  CA Kendall Dorland 4 3 5
  CA Casey Radner 3 4 2
  CH Azariah Coppin 1 3 1
  CY Jacob Jones 4 5 4
  LB Kurt Imhoff 2 1 2
  MR Rachel Hanon 1 1 1
  MR Elizabeth Malachevsky 2 1 1
  TJ Tanya Degrey 1 2 3
  TJ Jennifer Johnson 3 2 3

Original Oratory

Contestant Round 1 Round 2 Round 3
  CH Matt Anderson 2 3 5
  LB A.J. Unitas 3 1 2
  MR Trudel Pare 5 2 4
  TC Shelby Kestler 1 4 3
  TC Shannon Krehely 6 5 1
  TW Bobby Lindsey 4 6 9
  WL Isaac Aronson 7 7 9

Oral Interpretation of Literature

Contestant Round 1 Round 2 Round 3
  BC Chelsea Bennett 3 5 4
  BC Emma Koch 9 9 9
  BC Eliza Stokes 3 2 4
  BC Lashawn Jones 9 9 9
  BL Kara Bauer 2 3 1
  BL Margaret Paules 1 1 3
  BL Katie Raykovics 4 3 4
  CA Sacoria Macon 3 1 2
  CH Azariah Coppin 2 3 3
  LB Kurt Imhoff 4 1 1
  MR Rachel Hanon 1 1 1
  MR Maggie Woodbury 4 4 2
  MT Ryan Blake 2 5 3
  MT Robert Howard 4 4 4
  MT Kyle Berlin 4 4 4
  MT Bobby Bianco 4 4 4
  ND Megan Hill 3 2 2
  TC Nichola Mathews 1 2 1
  TJ Nick Tepper 2 9 9
  TJ Allison Butler 1 5 4
  TJ Carys Kunze 4 2 2
  WL Amy Greaney 4 3 3

Impromptu

Contestant Round 1 Round 2 Round 3
  BC Emma Davis 2 4 4
  BC Eliza Stokes 4 3 4
  LB A.J. Unitas 1 1 3
  LB Michael Scheiner 4 3 4
  LB Dennis Millet 9 9 9
  LB Connor Acle 2 4 2
  LR Rohan Goswami 4 2 1
  LR Jonathan Holtzman 1 2 3
  LR Ethan Corey 3 2 1
  MR Marie Pines 1 1 3
  MT Tommy O'Donnell 2 1 1
  ND Denise Nitkowski 4 4 2
  WL Amy Greaney 3 4 2
  WL Jimmy Siettmann 4 4 4
  WT Laura Deyerberg 3 3 4

Comments

Add comment

Add Comment