2010 TOC Policy Debate Pairings (Rounds 1-7 Pairings)

No replies
11

Round 1 (8:30 AM)

ROOM         AFFIRMATIVE                  NEGATIVE                          JUDGE
CB 114       College Prep CM              Baltimore City Coll SV         Rubaie, Brian
CB 201       College Prep PT               Edgemont CJ                    Turoff, Corey
CB 203       Glenbrook South             TD Jesuit Prep DG             Forslund, Eric
CB 205       Saint Francis RK               Bronx Science ME             Berthiaume, Mag
CB 209        Kinkaid BD                      Westminster DM               Herndon, Jam
CB 211        Chattahoochee ID          Damien GE                       Chung, Seung
CB 213        Glenbrook North MP        Coppell KD                       Harkins, Carol
CB 215        Notre Dame TD               Woodward PP                  Quinn, Robbie
CB 217        Whitney Young HG         Chattahoochee KR           Watson, Hays
CB 219        Westminster MC              McDonogh RB                  Oddo, Eric
CB 231        Head Royce MW             Rowland Hall AF                 Fiori, Nick
CB 233        Chattahoochee CR          Grapevine QS                   Martin, Jeremy
CB 235        Chattahoochee WV         New Trier SC                      Kearney, Mike
CB 237        Carrollton DG                   Homewood-Flossmoor HG   Baker, Andrew
CB 239        Gulliver Prep TA               MBA MH                              Ramakrishnan, Va
CB 241        Lexington VE                   Ashland BM                        Kim, Bobby
CB 243        Westwood BQ                 Chattahoochee ZR             Feldman, Jonah
CB 245        Greenhill KP                      Eden Prairie MB                  Vint, Kyle
CB 247        Blake KM                           Saint Paul Central QJ         Quigley, Dylan
CB 303        Georgetown Day RS         Damien VF                         Bowen, Kathy
CB 304        Kinkaid KB                         Meadows MS                      Lingel, Dan
CB 316        Glenbrook North SS          Stratford MR                      Lacy, Mike
CB 331        Westminster TA                Brophy Prep WM               Kennedy, Sean
CB 333        Lexington CS                    Pembroke Hill VH                DeLong, Brian
CB 335        St. Mark's MB                    Damien BM                         Heidt, Jenny
CB 337        Westwood MT                  Pembroke Hill BS                 Baxter-Kauf, Mik
CB 338        College Prep YP                 Saint Francis AP                 Mckinney, Claire
CB 339         University School BL         Edina AK                            Blumenthal, Jord
CB 340         Jesuit Prep YM                  Loyola Blakefield PM            Sanchez, Sara
CB 341         Saint George's LN             Wayzata RS                      Burton, Chase
CB 342         Oak Park River For. HH     Harker MG                         Shackelford, Mik
CB 343         Glenbrook South KS         Beacon DF                        Crowe, Chris
CB 346         Harker PM                        Rowland Hall FT                 Turner, John
CB 347         CR Washington CK          Mountain Brook JQ            Emerson, Eric

Round 2 (10:45 AM)

ROOM          AFFIRMATIVE                 NEGATIVE                            JUDGE
CB 114        Bronx Science ME           College Prep CM                  Gramzinsky, Log
CB 201        Eden Prairie MB               Blake KM                             Gagnon, Julian
CB 203        Edgemont CJ                 Glenbrook South TD            Sanchez, Sara
CB 205        Damien VF                      Westwood BQ                    Batik, Mark
CB 209        Mountain Brook JQ          Kinkaid KB                          Manuel, Brian
CB 211        Rowland Hall AF               College Prep YP                   Turner, John
CB 213        Jesuit Prep DG                 College Prep PT                   Thiele, Chris
CB 215        Baltimore City Coll SV       Saint Francis RK                  Quigley, Dylan
CB 217        Wayzata RS                     Whitney Young HG             Jaswa, Rahul
CB 219        Rowland Hall FT                Chattahoochee ID              Fiori, Nick
CB 231        Harker MG                        Notre Dame TD                  Warden, John
CB 233        Pembroke Hill BS              Chattahoochee CR              Mulholland, Rob
CB 235        Loyola Blakefield PM         Westminster MC                   Bencosme, Franci
CB 237        Westminster DM              Carrollton DG                      Cambre, Brittany
CB 239        MBA MH                           Glenbrook North SS             Gannon, Andres
CB 241        Pembroke Hill VH              Lexington VE                       Crowe, Chris
CB 243        Coppell KD                       University School BL            Beiermeister, Ry
CB 245        Saint Paul Central QJ        Greenhill KP                          Antonucci, Mich
CB 247        Damien BM                      Chattahoochee WV              Feldman, Jonah
CB 303        Chattahoochee ZR           Georgetown Day RS            Whitmore, Whit
CB 304        Ashland BM                      Lexington CS                       Baxter-Kauf, Mik
CB 316        Stratford MR                    Gulliver Prep TA                   DeLong, Brian
CB 331        Beacon DF                       Westminster TA                   Baker, Andrew
CB 333         Homewood-Flos. HG        Kinkaid BD                           Kauppi, Dan
CB 335         New Trier SC                   St. Mark's MB                        Wunderlich, Carl
CB 337         Grapevine QS                  Westwood MT                      McFarland, Trac
CB 338         Saint Francis AP               Head Royce MW                  Sharp, Daniel
CB 339         Edina AK                          Glenbrook North MP              Rubaie, Brian
CB 340         McDonogh RB                 Jesuit Prep YM                       Ramakrishnan, V
CB 341         Chattahoochee KR          Saint George's LN                   Leong, Andrew
CB 342          Woodward PP                Oak Park River Forest HH       Kennedy, Sean
CB 343          Brophy Prep WM            Glenbrook South KS              Lacy, Mike
CB 346          Damien GE                      Harker PM                            Kearney, Mike
CB 347          Meadows MS                   CR Washington CK              Moczulski, Leah

Round 3 (2:30 PM)

Room                                                                                           Judge

CB 201      Damien VF                       Eden Prairie MB                     Thiele, Chris
CB 203      Edgemont CJ                  Westminster MC                    Levkovitz, R
CB 204      Edina AK                          Westwood MT                      Peterson, Bri
CB 205      Saint George'ʹs LN           Westwood BQ                       Batik, Mark
CB 208      Brophy Prep WM            College Prep CM                     Mahoney, Ti
CB 209      Georgetown Day RS       Kinkaid KB                              Jaswa, Rahul
CB 211      St. Mark'ʹs MB                 Rowland Hall AF                      Lai, Debbie
CB 212      Mountain Brook JQ         Wayzata RS                           Crowe, Chris
CB 213      Jesuit Prep DG                Oak Park HH                          Martin, Jere
CB 214      Beacon DF                      Damien GE                             Turner, John
CB 215      College Prep YP               Saint Francis RK                     Marks, Davi
CB 217      Chattahoochee ID           Whitney Young HG                Foley, Jordan
CB 219      Glenbrook North SS         Bronx Science ME                 Bowen, Kat
CB 231      College Prep PT                Harker MG                            Quigley, Dyl
CB 233      Notre Dame TD                Pembroke Hill BS                   Crossan, Ben
CB 234      Jesuit Prep YM                  Coppell KD                            Tallungan, C
CB 235      Chattahoochee ZR           Loyola Blakefield PM               Nikolai, Pet
CB 237      Westminster DM               Homewood-­‐‑Flos. HG          Pipkin, Steph
CB 238      Grapevine QS                    Lexington VE                       Topp, Sarah
CB 239      MBA MH                            Stratford MR                         Herndon, Ja
CB 241      CR Washington CK           Pembroke Hill VH                    Mckinney, Cl
CB 243      Chattahoochee WV          University School BL               Kim, Elizabe
CB 245      Glenbrook South TD         Saint Paul Central QJ              Rubaie, Brian
CB 246      Westminster TA                Lexington CS                         Ramakrishnan
CB 247      Greenhill KP                       Damien BM                            DeLong, Bria
CB 303      Saint Francis AP                Baltimore City Coll SV              Kennedy, Se
CB 304      Rowland Hall FT                Ashland BM                             Corrigan, Ab
CB 316      Head Royce MW               Gulliver Prep TA                      Mulholland,
CB 340      Chattahoochee CR            McDonogh RB                       Polin, Jacob
CB 341       Chattahoochee KR           New Trier SC                          Struth, Matt
CB 342       Carrollton DG                    Woodward PP                       Kearney, Mike
CB 343       Glenbrook South KS         Kinkaid BD                              Fiori, Nick
CB 346       Glenbrook North MP          Harker PM                             Powers, Talon
CB 347       Blake KM                            Meadows MS                         Maycock, JR

Round 4 (6 PM)

Room                                                                                                Judge

CB 201       New Trier SC                    Damien VF                             Batterman, Bill
CB 203       Meadows MS                    Edgemont CJ                         Tallungan, Chris
CB 204       Lexington VE                    Edina AK                                Greenstein, Mich
CB 205       Ashland BM                       Saint George's LN                  Friend, Greg
CB 208       Saint Paul Central QJ        Brophy Prep WM                    Sharp, Daniel
CB 209       Harker PM                        Georgetown Day RS               Quigley, Dylan
CB 211       Whitney Young HG          St. Mark's MB                           Cambre, Brittany
CB 212       Oak Park HH                    Mountain Brook JQ                  Harkins, Carolin
CB 213       Coppell KD                       Jesuit Prep DG                         DeLong, Brian
CB 214       Wayzata RS                     Beacon DF                               Gagnon, Julian
CB 215       Woodward PP                 College Prep YP                         Crowe, Chris
CB 217       Baltimore City Coll SV       Chattahoochee ID                     Olney, Charles
CB 219       Eden Prairie MB                 Glenbrook North SS                  Eyzaguirre, Gus
CB 231       Pembroke Hill VH              College Prep PT                         Jaswa, Rahul
CB 233       Kinkaid BD                       Notre Dame TD                         Bencosme, Franci
CB 234       Westwood BQ                 Jesuit Prep YM                           Rubaie, Brian
CB 235       Harker MG                        Chattahoochee ZR                    Kim, Elizabeth
CB 237       Saint Francis RK                Westminster DM                       Abelkop, Garrett
CB 238       University School BL         Grapevine QS                            Levkovitz, Roy
CB 239       Westwood MT                   MBA MH                                    Lingel, Dan
CB 241        Loyola Blakefield PM          CR Washington CK                   Voss, Jon
CB 243       Pembroke Hill BS                Chattahoochee WV                   Heidt, Jenny
CB 245       Damien BM                         Glenbrook South TD                 Klinger, Michael
CB 246       Kinkaid KB                          Westminster TA                        Tate, Tara
CB 247       Homewood-Flos. HG          Greenhill KP                               Mahoney, Tim
CB 303       Damien GE                         Saint Francis AP                         Nickel, Kelly
CB 304       Stratford MR                      Rowland Hall FT                         Pipkin, Stephin
CB 316       Westminster MC                 Head Royce MW                       Lacy, Mike
CB 340       Rowland Hall AF                  Chattahoochee CR                    Leong, Andrew
CB 341       McDonogh RB                    Chattahoochee KR                    Martin, Jeremy
CB 342       Lexington CS                      Carrollton DG                            Herndon, James
CB 343       Bronx Science ME               Glenbrook South KS                  Fisher, Matt
CB 346       Gulliver Prep TA                  Glenbrook North MP                   Burton, Chase
CB 347       College Prep CM                 Blake KM                                    Peterson, Brian

Round 5 (8:30 AM)

Room                                                                                                  Judge

CB 203      Stratford MR                    Meadows MS                               Abbas, Danny
CB 204      Edina AK                          Grapevine QS                              Hamraie, Aimi
CB 205      Westminster MC              Ashland BM                                 Mahoney, Tim
CB 208      Saint Paul Central QJ       Westminster DM                          Berthiaume, M
CB 209      Jesuit Prep YM                 Georgetown Day RS                    Thiele, Chris
CB 211      Gulliver Prep TA                Whitney Young HG                     Antonucci, Mi
CB 212      Harker PM                        Mountain Brook JQ                     Olney, Charle
CB 214      Westwood MT                 Beacon DF                                  Sykes, Jason
CB 215      McDonogh RB                 Woodward PP                             Hamrick, Kevi
CB 217      Chattahoochee ID           Harker MG                                   Fisher, Matt
CB 219      Glenbrook North SS         Brophy Prep WM                         Burton, Chase
CB 231       New Trier SC                  College Prep PT                            Hardy, Aaron
CB 233       Notre Dame TD              Saint George's LN                         Blumenthal, J
CB 234       Kinkaid KB                      Jesuit Prep DG                             Rubaie, Brian
CB 235       Lexington VE                 Chattahoochee ZR                       Petite, Louie
CB 237       Damien GE                     Saint Francis RK                           Voldman, Max
CB 238       Saint Francis AP              University School BL                    Batik, Mark
CB 239       Coppell KD                     MBA MH                                       Reed, James
CB 241       Wayzata RS                   Loyola Blakefield PM                     Brown, Joshua
CB 243       Damien VF                     Chattahoochee WV                     Hammond, Jer
CB 245       Chattahoochee CR        Damien BM                                   Harrigan, Cas
CB 246       Bronx Science ME          Westminster TA                           Lacy, Mike
CB 247       Westwood BQ               Homewood-­‐‑Flossmoor HG        Malsin, Mikae
CB 303       Baltimore City Coll SV     College Prep YP                           Gordon, Malco
CB 304       Glenbrook South TD      Rowland Hall FT                           Heidt, David
CB 316       Pembroke Hill VH            Head Royce MW                         Gannon, Andr
CB 340       Glenbrook South KS       Rowland Hall AF                          Klinger, Mich
CB 341       Chattahoochee KR         Eden Prairie MB                          Heidt, Jenny
CB 342       Carrollton DG CR           Washington CK                           Matheson, Cal
CB 343       Pembroke Hill BS            Blake KM                                     Jaswa, Rahul
CB 345       Lexington CS                 Oak Park River Forest HH            Rebrovick, Tr
CB 346       St. Mark'ʹs MB                Glenbrook North MP                    Lamballe, A
CB 347       Kinkaid BD                      College Prep CM                          Vevoda, Laur
CB 349       Greenhill KP                    Edgemont CJ                             Buntin, Jeff

Round 6 Unavailable

Round 7 (4 PM)

Room                                                                                            Judge

CB 203     Damien VF                     Stratford MR                            Wunderlich, Carl
CB 204     Edina AK                        College Prep PT                        DeLong, Brian
CB 205     Westminster MC            Chattahoochee KR                   Sears, Will
CB 208     Chattahoochee ZR         Saint Paul Central QJ                Bowen, Kathy
CB 209     Glenbrook South KS       Eden Prairie MB                        Polin, Jacob
CB 211     Rowland Hall AF              Greenhill KP                              Bauschard, Stefa
CB 212     Ashland BM                     Grapevine QS                          Strauss, Dave
CB 215     Kinkaid KB                       McDonogh RB                         Marks, David
CB 217     Glenbrook South TD        Westminster DM                     Stahl, Greta
CB 219      Homewood-­‐‑Floss. HG   Damien BM                             Thiele, Chris
CB 231      Chattahoochee ID          Jesuit Prep DG                        Shackelford, Mik
CB 233      Blake KM                         Notre Dame TD                      Sykes, Jason
CB 234      Jesuit Prep YM                 Whitney Young HG                Hamraie, Aimi
CB 235      Woodward PP                 Lexington VE                         Warden, John
CB 237      Westminster TA              Glenbrook North MP               Cambre, Brittany
CB 238       Meadows MS                  Saint Francis AP                      Tribble, Nathan
CB 239       Harker MG                      College Prep YP                      Kennedy, Sean
CB 241       Westwood BQ                Wayzata RS                           Corrigan, Abe
CB 243       Saint Francis RK              Saint George's LN                   Reed, James
CB 245       New Trier SC                   Chattahoochee CR                 Lamballe, Alex
CB 246       Glenbrook North SS         Georgetown Day RS               Herndon, James
CB 247        University School BL       Head Royce MW                    Pipkin, Stephin
CB 303        Rowland Hall FT              Baltimore City Coll SV             Alderete, Tim
CB 304        Gulliver Prep TA              Oak Park HH                          Mahoney, Tim
CB 316        Pembroke Hill VH            Chattahoochee WV                Fiori, Nick
CB 331        Harker PM                       Lexington CS                        Harrigan, Casey
CB 340        Westwood MT                College Prep CM                    Malsin, Mikaela
CB 341        Edgemont CJ                  MBA MH                               Watson, Hays
CB 342        Bronx Science ME            Brophy Prep WM                  Greenstein, Mich
CB 343        Pembroke Hill BS CR         Washington CK                     Gramzinsky, Loga
CB 345        Damien GE                       Loyola Blakefield PM              Kim, Bobby
CB 346        St. Mark's MB                    Carrollton DG                        Rubaie, Brian
CB 347        Kinkaid BD                        Coppell KD                            Jaswa, Rahul
CB 349        Beacon DF                        Mountain Brook JQ               Gordon, Malcolm

Post reply